Robotik Kollar Yardımıyla Bisiklet Parkı

Bisikletler için geliştirilmiş Park kuleleri, robot kollar tarafından düzenlenip yönetiliyor.

bisiklet-parki

Bir çok kalabalık ve büyük şehir bisikletli ulaşım konusunda çalışmalar ve geliştirmeler yapıyor. Her geçen gün artan trafik ve motorlu ulaşım araçlarının oluşturduğu çevre kirliliği daha ciddi riskler oluşturmaya başlarken, bir çok büyük kent bisiklet kullanımı konusunda vatandaşlarını cesaretlendiriyor ve bu konuda bilgilendirmeler yapıyor.

Yine bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen bisiklet park kulesi fikri, robot kolların bisikletleri park yerine taşıması ile hem yerden tasarruf edilmesini sağlıyor hem de insanların bisikletlerini nereye park edecekleri konusunda endişe duymasının önüne geçiyor. Eco Cycle adlı İngiltere merkezli bir firma tarafından hayata geçirilmesi planlanan bisiklet kulesinin patentleri ise Japon bir şirkete ait.

Bisiklet kulelerinin yaklaşık 2004 adet bisikleti saklayabilecek bir kapasiteye sahip olması bekleniyor.

Bisikletini park etmek isteyen insanların tek yapması gereken ise kulenin giriş kısmına bisikletini yerleştirerek bisikletin robot kollar tarafından alınmasını beklemek. Bisikletlerini geri almak istediklerinde ise yine tek yapmaları gereken verilen kodu girerek sadece 13 saniye beklemek oluyor. www.ecocycle.co.uk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here