Ruble ile ticaret için banka bulundu gerisi yasaya kaldı

Cumhurbaşkanı Gül’ün Rusya ile alışverişte Ruble ve TL kullanılması önerisi somutlaşıyor. TİM Başkanı Büyükekşi yasa değişikliği gerektiğini belirterek ‘Bir banka ile görüşme bile yapıldı. Yasadan önce ticari altyapı hazır’ dedi.


CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün, 6.5 milyar dolarlık ihracatımızın olduğu Rusya ile ticaretin artması için gündeme getirdiği her iki ülkenin Ruble ve TL ile alışveriş yapması yönteminde gelişmeler hızlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ruble ve TL ile ticarete karar verildiği an para değişiminin yapılacağı Türk-Rus ortaklığında olan bir bankanın da belirlendiğini söyleyen Büyükekşi bankanın adını ise şu anda veremeyeceğini söyledi. Büyükekşi, Ruble projesi ile Rusya’dan gelen turist sayısında da artış yaşanacağını öngördüklerini dile getirdi. Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı 6.5 milyar dolar ihracatın, bu ülkenin toplam ithalatının sadece yüzde 3’üne denk geldiğini hatırlatan Büyükekşi ‘Eğer bu sağlanırsa Rusya’nın AB ülkelerine yaptığı ithalattan pay alabiliriz diye düşünüyorum’ dedi. Büyükekşi, aynı projenin İran ile de söz konusu olduğunu vurguladı.


SORUN BİZDE DEĞİL RUSYA’DA
RUSYA ziyaretinde gümrük sorununun çözümüne yönelik de görüşmeler yapıldığını söyleyen Büyükekşi, Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Andrei Belaninov başkanlığındaki 10 kişilik bir heyetin sorunun çözümü için bugün görüşmelere başlayacağını söyledi. Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları Rusya ziyareti sırasında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Rusya’da yaşanan sorunun ziyaretin en önemli gündem maddesi olduğunu söyledi. Büyükekşi ‘Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı 6.5 milyar dolar. Kalan 126 milyar dolarlık ihracatı 200’den fazla ülkeye yapıyor. 200 ülkeyle sorunumuz yok. Rusya ile sorun var. O zaman diyoruz ki sorun bizde değil’ dedi.
Kaynak:Star

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here