Rusya’dan Hologram Teknolojisi

Rusya’da hologram teknolojileri konusunda yapılan araştırma ve geliştirmeler meyvelerini vermeye başladı. Hologram ile park yeri koruması.

dislife

Rusya’da faaliyet gösteren Dislife adlı, kar amacı gütmeyen kuruluş, projeksiyonlar sayesinde oluşturduğu hologram görüntülerle, engelli park yerlerini koruyor.

Bir çok otoparkta, engelli otoparkları, engelsiz insanlar tarafından işgal edilir ve zaten bir çok sorunla uğraşmak zorunda kalan engelli insanların sıkıntılarını büyük oranda arttırırlar. Durumu ele alan Dislife adlı yardım kuruluşu, geliştridiği projeksiyon destekli hologramlar ile,  boş engelli park yerlerine engelli insanların hologramını koyarak farkındalık yaratmaya ve engelli park yerlerini korumayı amaçlıyor.

Proje şimdilik sadece Rusya’da bulunan bir alışveriş merkezinde hayata geçirilmiş durumda. Geliştirilen sistem ayrıca araçlarda, engelli çıkartması olup olmadığını algılayarak buna göre görüntü oluşturabiliyor. Engelli otoparkına arabasını parkeden bir engelsiz olduğunda ise hologram, “Dur. Ne yapıyorusun? Bn sadece yerde duran bir işaret değilim, yokmuşum gibi davranma.” diyerek araç sahibini uyarıyor.

Yapılan araştırmalara göre, Rusya’daki sürücülerin %30’dan fazlası bu tarz park ihlalleri yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here