Rüzgar Tribünlü Ağaçlarla Bedava Enerji

Bir ağaç al % Bedava enerji al sloganı çerçevesinde yapılan proje sayesinde rüzgar tribünleri kullanılarak ağaçlardan elektirik sağlanıyor.

wind-turbing-tree

Enerji sağlamak için kullanılan birçok yöntem havayı ve doğayı kirletmektedir. Enerji elde etmenin en büyük problemi budur. Bu sebeple bir çok araştırmacı, yenilenebilir temiz enerji arayışlarına girmiş durumda. Bu arayışların sonucunda, Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, deniz enerjisi gibi bir çok doğada bulunan kaynak araştırma konusu olmuştur. Fransız teknoloji firması tarafından yapılan son araştırmalar sonucunda ağaç görünümlü bir rüzgar tribünü geliştirildi. Tamamen sessiz çalışan cihaz temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı oluşturuyor.

Fransız bir girişimci olan Jerome Michaud-Larivicre tarafından düşünülerek hayata geçirilen sistem, sadece temiz enerji yaratmakla kalmıyor, modern ve göze hoş gelen bir görüntü oluşturarak şehirlerin her yerinde kullanılabilecek bir yapıya sahip oluyor. Enerji ağacının üzerinde yaklaşık 72 adet tribün bulunuyor. En yüksek noktası ise yerden 11 metre yüksekliğinde. Ağaçların bir tanesi yaklaşık 3.1 kW elektirik üretebiliyor. Ancak bir tarla şeklinde kullanıldıklarında bu sayının 7MW’a kadar çıkabileceği hesap edilmiş. Sistem, şehirlerin ve kasabaların çevrelerine yerleştirilebilecek kadar küçük ve yer kaplamıyor. Ayrıca ağacın tribünleri o kadar hafif ki, sadece saatte 6 kilometre hızdaki bir rüzgarda bile harekete geçerek çalışıyor. Bu sayede en az rüzgar alan bölgelerde bile yılda en az 280 gün çalışabileceği hesaplanmış.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here