Sağlığınızı tehlikeye atmayan meslekler

Eğer siz de hem iş hem de dış görünümünden tatmin olmayanlardansanız saat başı 200 ila 500 kalori yaktıran bu mesleklere bir göz atmanızı öneririz.


Günde ortalama sekiz saatini bilgisayar başında geçiren kişilerde kalp krizi riskinin önemli ölçüde arttığını gösteren araştırmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Nitekim, “Advantage: Business Competition in the New Normal” (İş yaşamındaki yeni normal düzen) adlı kitabın yazarı Bill Burnett de kitabında iş yaşamının getirdiği sağlık sorunlarına değiniyor. Çalışanların benzer sorunlara farklı tepkiler verdiğini anlatan Burnett’e göre en sık görülen hastalıkların başında da psikolojik rahatsızlıklar, kalp ve obezite geliyor.


Ancak sanıldığının aksine tüm meslekler çalışan sağlığını olumsuz etkilemiyor. Hem para kazanıp hem de sağlıklı kalmanın mümkün olduğuna dikkat çeken PayScale.com, Bill Burnett ile ortak çalışma sonrasında sağlıklı meslekler listesi yayınladı. İşte size sağlığınızı tehlikeye atmayan mesleklerden bazıları.


Organizatör: Her ne kadar dışarıdan stresli bir iş gibi gözüküyorsa da organizatörlük, stres derecesi orta düzeyde sayılan işlerden. Öyle ki uzmanlara göre kişisel bağlantıları geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak ve farklı yerler keşfetmek yalnızca kişisel gelişimi desteklemiyor. Başarılı organizasyonlardan sonra salgılanan adrenalin hormonunun da vücuda olumlu etkisi oldukça fazla.


Fizik tedavi uzmanı – (Beden terapisti): Öncelikle burada anlatılan uzmanların yüksek radyasyon altında çalışan grup olmadığını belirtmekte fayda var. Bedensel işlev bozukluklarının tedavisinde görev yapan fizik tedavi uzmanları, hastalarla birlikte yaptıkları çalışmalarla en sık egzersiz yapan meslek grupları arasına giriyor. Özellikle haftada ortalama 40 saat mesai yapan bir beden terapisti bu çalışma temposuyla haftada beş gün spor yapan bir kişiyle eşit oranda kalori yakıyor.


Fitness Eğitmeni: Fitness eğitmenleri de aynı beden terapistleri gibi en sağlıklı meslek gruplarından biri. Eğitimler sırasında yaptıkları egzersiz hareketleri ve sağlıklı beslenme tempoları onları en sağlıklı meslekler grubunda ilk sıralara oturtuyor. Araştırmalara göre bir fitness eğitmeni yaklaşık bir saatlik eğitim sırasında ortalama 200 kalori yakıyor.


Peyzaj uzmanı – Bahçıvan: Özellikle bahçe işleriyle uğraşan peyzaj uzmanları, çalışırken yüksek kalori harcayan meslek sahiplerinden. Bahçe için harcadıkları bedensel güç de göz önüne alındığında peyzaj uzmanları ve bahçıvanlar saatte ortalama 235 kalori yakıyor.


Oto tamircisi: Arabalarla uğraşmak sanıldığından daha fazla beden gücü harcanmasına neden oluyor. Öyle ki bir arabanın bakımı sırasında bir oto tamircisi saatte ortalama 300 ila 500 arası kalori yakıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here