Sampi ilk 50 yatırımcıdan franchise bedeli almıyor.

Sampi, Türkiye ekonomisini sarsan ekonomik kriz nedeni ile yatırım yapmaya çekinen girişimcilere destek olarak franchise bedelinden vazgeçiyor”¦ 1989 yılından bu yana hizmet veren ve Samsun Pidesini marka haline getiren SAMPİ, franchise satın almak isteyen ilk 50 yatırımcı adayından 25 bin Dolar olan franchise bedelini talep etmiyor.

KRİZ DÖNEMİNDE YATIRIMCILARI HAREKETE GEÇİRECEK”¦

2008 yılının ikinci yarısı itibari ile yoluna Metro Şirketler Grubu gücüyle devam edecek olan Türkiye’nin ilk pide markası SAMPİ, 17 franchise noktası bulunan markayı 2010 yılı sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışında 100 franchise noktasına ulaşmasını planlıyor. Yüzde yüz büyüme hedefleyen marka, hem Türkiye’nin 2008’de ortaya çıkan mevcut ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak yatırımcıya destek olmak hem de bayii ağını hızla genişletmek adına, markanın franchise sistemi ödeme koşullarını değiştirdi. Sampi Genel Müdür Yardımcısı Melih Başara sistemdeki değişikliği anlatırken “Sampi ailesine katılmak isteyen ancak parasını cebinde tutan yatırımcıları harekete geçirmek için ilk 50 adaydan 25 bin Dolar olan bedeli talep etmiyoruz.

İşletme bedelinin içinde isim hakkı ve how-know dışında personel alımından, promosyon malzemesi teminine, personel eğitimine kadar Sampi’nin üstlendiği birçok görev bulunuyor. Bizim isteğimiz yatırımcının cebindeki parayı alıp kenara çekilmek değil, onunla birlikte kazanarak markaya yatırım yaparak büyümek” dedi. Sampi 3 çeşit lokasyonda bayilik veriyor, bunlardan ilki alışveriş merkezleri; food courtlarda minimum 60m2 dükkânlar”¦ İkinci lokasyon ana caddelerde minimum 120 m2 restoranlar, üçüncüsü ise 60-70m2 evlere servis üniteleri”¦

Franchise sistemiyle Türkiye’nin tüm şehirlerine yayılmayı planlayan Sampi’nin franchising koşulları işletmeci adaylarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Sampi bayiliği verdikten sonra da gerçekleştirdiği denetlemelerle tüm şubelerinde kalite standardını aynı düzeyde tutuyor. Sampi, ekonomik çalkantıların yaşandığı bu dönemde, planlarını öteleyen yatırımcıların düşük yatırım maliyetleri ve yüksek kar marjları ile iş sahibi olmalarını kolaylaştırıyor.

PİZZANIN ANAYURDU İTALYA SAMSUN PİDESİNİ TANIYACAK

Günde yaklaşık 5 bin pide satışı yapan Sampi’nin 2008 yılı sonu itibari ile cirosu 10 milyon YTL”¦ 2010 yılı sonunda en az 100 bayiye ulaşmayı planlayan Sampi yüzde 100 büyümeyi hedefliyor. Melih Başara “sadece ülkemizde tanınan ve tercih edilen bir lezzet olmakla kalmayıp, özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Arap ülkelerinin önemli kentlerinde de bilinen bir marka haline gelmeyi planlıyoruz. Hayata geçirmek istediğimiz ve ön planda tuttuğumuz hedeflerin başında ise pizza sektörünün anayurdu İtalya’ya Samsun pidesini tanıtmak ve sevdirmek geliyor” diyor.

PİDELER YÜZDE YÜZ DOĞAL VE ORİJİNALİNE SADIK

18 yıldır Samsun’un ünlü pidesini orijinaline bağlı kalarak hazırlayan SAMPİ, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak her bayisinde standart hijyenik koşullarda ve eğitimli personeliyle hizmet veriyor. Tamamen doğal ürünlerle hazırlanan pideler yağ, oranı, kalorisi hesaplanarak pişiriliyor. Amerikan tarzı, sağlıksız fast-food beslenme alışkanlığına karşı sektöre adım atan SAMPİ sağlıklı ve ekonomik yiyecekleriyle sektörde hızlı tırmanış sergiliyor.

Yaklaşık 20 yıldır ünlü Samsun pidesini orijinaline sadık kalarak hazırlayan ve 17 şubesiyle hizmet veren SAMPİ tam 45 çeşit pide seçeneği sunuyor. Samsun’lu ustaların hazırladığı pidelerde tamamen doğal malzemeler kullanılıyor. Kıymalıdan ıspanaklıya, patatesliden peynirliye her damak zevkine uygun tatta hazırlanan pideler açık ya da kapalı olarak sunuluyor. Pidenin sırrı özel hamurunda, taze, bol malzemelerinde ve hepsini birleştiren özel formülünde yatıyor. SAMPİ’nin mevcut şubeleri; İstanbul Bahçeşehir, Beylikdüzü, Sinanoba, Yenibosna, Çekmeköy, Kavacık, Beşiktaş, Ataşehir, Göztepe, Bostancı, Ankara Bilkent, Çayyolu, Optimum, Kayseri, Çorlu, İzmit, Adapazarı’nda bulunuyor.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here