Samsun’da 20 kadına 16 bin TL mikro kredi desteği

Samsun İl Özel İdaresi tarafından başlatılan dar gelirli kadınlara yönelik Mikro Kredi projesi, ilgi görmeye devam ediyor.

Bugüne kadar girişimci ruhu taşıyan 460 ev hanımına 519 TL tutarında kredi verilirken, bugün de İl Özel İdaresi Eğitim ve Kültür Salonu`nda düzenlenen törenle 20 kadına 16 bin TL tutarında mikro kredi desteği sağlandı.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, İl Özel Genel Sekreter Aslan Karanfil ile kredi alacak ev hanımlarının katıldığı törende konuştu. Vali Aksoy, geçen yılın nisan ayında başlayan kadınlara Mikro Kredi Desteği`nin giderek arttığını vurguladı. Projenin 2010 yılı dönemi için 50 bin TL ödenek ayrıldığını dile getiren Vali Aksoy, gelecek yıl ki ödeneğin iki katına çıkarıldığını açıkladı. Aksoy, “Mikro Kredi projesi beklenenin üzerinde talep gördü. Bugüne kadar 460 kadına 519 bin TL kredi verildi. Mikro Kredi, iş yapma fikri olup, gelir getirici bir faaliyette bulunmak üzere, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksul vatandaşlarımıza imkân verilmesi anlamına gelmektedir. Kefalet sistemi olmadan tamamen güvene dayanan bir sistemdir. Yoksul vatandaşlarımızın iş sahibi olmasını sağlamak, yoksulluğu azaltarak refah seviyesini yükseltmek amaçlanmaktadır. Biz de bu amaç doğrultusunda kadınlarımıza destek olmaya devam ediyoruz.“ şeklinde konuştu.

Türk İsrafı Önleme Vakfı Bölge Müdürü Emel Kuk da kadınların aldıkları kredilerle olta malzemeleri yapımı, terzilik, temizlik malzemeleri ve kozmetik satışı, tuhafiye dükkânı, mefruşat dükkânı, boncuk işleri yapımı, çeyizlik eşya satımı, çamaşır satımı, pazarcılık gibi işler yapacaklarının altını çizdi. Kadınlar mikro kredilerini, Vali Hüseyin Aksoy ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil`den aldı.Tümgazeteler

1 YORUM

  1. Ben ev hanımıyım eşimin düzenli bir aylığı olmadığı için temizlik malzemeleri satmak istiyorum
    Kendi semtimde ve bu işi yapmak istiyorum
    Bana bu dükkan tutmak ve resmi işlemler nasıl yapılır bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here