Sanal Magandalara Önlem Alan Uygulama

Sanal Magandalara Önlem Alan Uygulama

ReThink adlı uygulama sanal alemde insanları rahatsız ve rencide edici konuşmalar yapılmasını engelliyor.

cyberbully1

Günümüzde tartışmaların ve kavgaların büyük bir kısmı sanal ortamlarda yapılıyor. Özellikle birbirini tanımayan insanlar sosyal medya ve haber sitelerinin yorum bölümlerinde oldukça acımasız olabiliyor. “Klavye delikanlısı” olarak tabir edilen bu kişiler memnun olmadıkları her türlü konuda fanatiklik derecesinde konuşmalar yaparken hakaret etmekte ya da karşısındaki insanı rencide etmekte sakınca görmüyor.

Durum aslında sadece Türkiye’de geçerli değil. Dünyanın heryerinde aynı durum görülmekte ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Yine bu tarz bir çalışma sonucunda ReThink adlı uygulama ortaya çıkartılmış.

Normal bir program gibi kurulabilen uygulama, yazılan yorumları inceleyerek rahatsız edici kelimeler olup olmadığını analiz ediyor. Gerek duyduğu durumlarda ise kullanıcısını uyararak yazısını düzeltmesi gerekebileceğini bildiriyor.

Tabi ki yazının gönderilmesini tamamen engellemiyor, kullanıcı yazısını yine de gönderebiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre bu uyarıyı gören insanların bir çoğu yazdığı yazıyı düzeltme gereği hissediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here