Sandviç arası iş fikirleri

Fast food sektörünün parlayan yıldızı sandviç hem sağlıklı hem de besleyici olma özelliğiyle tüketicilerin en çok tercih ettiği ürünlerden biri haline geldi. Bu anlamda sektördeki konsept firmalar da franchising vererek hem büyümeyi hedefliyor, hem de girişimcilere fırsat sunuyor.

Fast food sektörünün artık kendi içerisinde daha konsept ve niş bir pazar yarattığını görüyoruz. örneğin sektör ilk etapta gözleme, hamburger ya da kumpir gibi lezzetlerle sınırlıyken, bugün bu çeşidin arttığı bir gerçek. Sandviç de artık tek basma bir pazar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle atıştırmalık ürünler içerisinde hafif ve besleyici olmasıyla diğer fast food ürünlerine nispeten daha çok tercih edilen sandviçte girişimcilerin de iş fırsatı yakalaması mümkün.

Zira Türk menşeili ya da Türkiye’ye giren yabancı zincirler franchising yoluyla sektörde hızla yaygınlaşıyor. Örneğin dünyaca ünlü sandviç zinciri Subway,’in hedefi Türkiye genelinde 2010 yılına 35 franchise, 2015 yılında ise 100 franchise’a ulaşmak.

Aynı şekilde artık benzin istasyonları, sinemalar ve büyük marketlerde karşımıza çıkan Trywich de franchising vermeye başladı. Yine sandviç ağırlıklı fast food markası Dome Pico da birçok şehirde franchising yoluyla büyümeyi hedefliyor. Kısacası birçok ürünü bir arada bulundurmaktan çok artık günümüzde tek bir ürün odaklı konseptler başarıya daha yakın. Bu anlamda franchising veren üç markanın şartlannı ve aylık ne kadar kazanç elde edebileceğinizi sizin için derledik.

TRYWICH

Trywich, yaklaşık on yıldır faaliyet gösteren tamamen yerli bir marka. Özel sandviçleri ile tanınan Trywich, salatayı da menüsünde bulunduruyor. Şimdilik İstanbul ve çevresinde benzin istasyonları, sinemalar, alışveriş merkezleri gibi lokasyonlarda corner bayilikler şeklinde bulunan Trywich, franchising vererek büyümeyi hedefliyor. İstanbul’da üç, Ankara’da ise bir restoranı bulunan Tryvvich franchise’ı için ana caddelerde minumum 30 metrekarelik dükkân ve ön kullanım alanı gerekiyor.

İstanbul, Ankara, Kocaeli, Antalya ve İzmir’de bayilik yapılanmasına öncelikli veriliyor. Ana cadde üzerinde 30 metrekarelik bir dükkânın yatırım bedeli yaklaşık 40 bin ile 60 bin TL arasında değişiyor. Bu bedele tüm demirbaş eşyası, dekorasyon, sisteme giriş bedeli dâhil. İşletme büyüklüğü ve lokasyon gibi etkenler ciroda belirleyici rol oynuyor. Ortalama kar marjının ise yüzde 70 civarında olduğu ifade ediliyor.

KRİZDE İŞ FIRSATI

Firma sahibi Emin Tiryakioğlu, Trywich markasının kriz öncesi de kriz zamanında da gerçekten ilgi çeken bir marka olduğunu söyleyerek, şöyle devam ediyor:

“Kriz öncesi ve şu an internet üzerinden aldığımız başvuru sayısı anlamında bariz bir fark olmadığını belirtmeliyim. Kriz etkisiyle yaşanan işten çıkarmaların yoğun olduğu günümüzde krizden fırsatlarla çıkacak iş ortaklarımız olacağına inanıyoruz. Oluşan bu durum karşısında geçmişten de tecrübe ve gözlemi olan bu kesim, müstakil işlerin uzun ömürlü olmadığını artık biliyor. Bu nedenle bu dönem hem markamız için hem de franchise adaylarımız için oldukça verimli olacak. Sektörde yepyeni bir pazar açılımı gerçekleşiyor.”

Başvuru için: 0216 347 11 09 ya da www.trywich.com.tr

SUBWAY

1965 yılında Fred De Luca adlı bir yatırımcı tarafından faaliyete geçirilen Subway, bugün 86 ülkede 32 bin restoranı ile dünyanın en büyük sağlıklı fastfood incirlerinden biri haline geldi. 2005 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Subway’in şu anda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da konumlandırılmış toplam 10 adet açık dört adette açılmak üzere olan franchise işletmesi bulunuyor. Subway’in hedefi Türkiye genelinde 2010 yılma 35 franchise, 2015 yılında ise 100 franchise’a ulaşmak. Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri yatırım için öncelikli bölgeler olarak seçilmiş.

YURT DIŞINDA EĞİTİM VERİLİYOR

Subway restoranlarında günlük olarak pişirilen özel ekmekler yine günlük olarak hazırlanan şarküteri ürünleri, sebzeler ve özel soslar bulunuyor. Franchising için ortalamada 40 metrekarelik bir dükkân için 70 ila 80 bin dolarlık bir yatırım gerekiyor. Subway franchise adayları restoranlarının başına geçmeden önce yurt dışındaki Subvvay eğitim merkezlerinde 10 günlük eğitime davet ediliyor. Eğitim süreci iş hayatı boyunca online olarak devam ediyor. Subway için minimumda 35 metrekare kullanım alanı gerekiyor. Ateşli pişirme olmadığı için restoranlarda baca tertibatı gerekmiyor. Ayrıca franchise’lara lokal ve ulusal bazda reklam desteği veriyor.

Başvuru için: 0532 447 18 98

DOME PİCO

Güven Cirav’ın kurduğu ve ‘Pico’nun Evi’ anlamını taşıyan Dome Pico 1999 yılından bu yana faaliyette. Sandviç, kumpir, hamburger, salata, gözleme gibi birçok çeşit sunan Dome Pico’nun, bugün itibariyle Ankara, Antalya, izmit, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Eskişehir’de şubeleri bulunuyor. Franchise giriş bedeli 20 ile 50 bin dolar arasında değişiyor. Alışveriş merkezlerinde mağaza büyüklüğü 30 ile 60 metrekare arasında belirlenirken, cadde konseptinde ise metrekare büyüklüğünün 100 ile 200 metrekare arasında olması gerekiyor.

175 bin TL ciro 40 ile 60 metrekarelik bir dükkân için ortalama yatırım tutarı 150 bin dolara ifade ediliyor. Alışveriş merkezleri, şehrin işlek caddeleri Dome Pico için uygun lokasyonlar olarak belirtiliyor. Aktif çalışabilecek girişimciler tercih ediliyor.

Açılacak işletmenin aylık elde edilebilecek tahmini cirosu minimum 30 ile 175 bin TL arasında değişiyor. Kar marjında ise en önemli kriter işletmenin kira miktarı olarak ifade ediliyor. Bir işletmenin kirasının 10 katı kadar ciro yaptığı takdirde net kar marjı yüzde 25 olarak belirtiliyor.

Başvuru için: 0312 397 04 00

Kobi Girişim – Ekonomist

1 YORUM

  1. Selam ben silahlı güvenlik görevlisiyim şu an için boştayım her türlü takip koruma veya farklı şeyler olabilir düşünen kişiler kurumlar ve şahıslarla çalışa bilirim ilgilenenler surgun1600@hotmail.com veya 0531-730-97-36 ulaşabilirsiniz tşk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here