Sarımsaklı bulyon lezzetleri üretebilirsiniz

Sarımsaklı bulyon fikri

İş fikirleri : Sarımsak katkılı bitkisel bulyonlar yeni bir lezzet. Et suyu tabletleri (bulyon) olur da her şeye katılan sarımsak tabletleri olmaz mı? Temel baz doğrudan sarımsak tozu. Zencefilli, maydanozlu, safranlısı var. ‘Bulyon’ ifadesi Fransızcadan dilimize geçmiş bir sözcük. Et suyu konsantresi anlamına geliyor.

Kodeksle uzlaşmada biraz zorluk çıkabilir. Sarımsaklı bulyon tipik bir inovasyon aslında. Sarımsak bazıyla uyuşan her bitkiyi kalıplayıp pazara sürmek mümkün. Bulyon yerine başka bir sözcüğü icat etmeniz akılcı bir yaklaşım olabilir. Fakat kullanım şekli ‘bulyon’ şeklinde olacağından pazarın alışkanlıklarına da uymak şart. Önemli olan sos, çorba ve klasik yemek yapımında bir çeşni olarak özgün sarımsak karışımlarını hazır olarak sunmak.

Sarımsaklı bulyon

Soymak, ayıklamak ve israf yok. Tuzla tamponlanmış bitkisel lezzet tabletleri için hayal gücünüzü çalıştırın daha ilginç karışımları hemen bulacaksınız. Ev tipi ile endüstriyel uygulamalar için gramaj farklılığı yaratmakta fayda var. Ürün çeşitleri katkıyla uyumlu olmalı. Mikser, karıştırma, kurutma üniteleri iç pazardan rahatça temin edilebilir. Kalıp şekli ise markanıza özgü olmalı.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here