Satış elemanı mı?

Satış elemanı mı?

Bir akrabamla görüşüyorduk(bayan).

İki üç bilindik sözden sonra biliyormusun yeni bir işe girdim dedi.Tabii konu iş olunca hemen merak ettim.Ne işine girdiniz ve göreviniz nedir?

Gelinlikçiye satış elemanı olarak girmiş haftalık 60 ytl maaş.

(Bizim buralarda tezgahtar maaşları hep bu seviyededir.)

Çalıştırdıkları elemanların sigortalarını ve maaşlarını ödememek marifet sanılır.

Eee piyasa bozukmuş ya.

Şimdi piyasa neden bozuk bilmem ama.Gelinlikçiye ve bu tarz eleman çalıştıran yerlere sesleniyorum.Devletten vergi kaçırın ucuza işçi çalıştırın.Ondan sonra oturup dert yanın.

Yok ya.

Sen 30 bin ytl’ye dükkan aç.Süper bir dekor yap mankenleri bir güzel giydir.

Ondan sonra 60 ytl haftalıkla satış elemanı al.Geç tezgahın arkasına bekle.Müşteri gelsin benim ucuza mal ettiğim elemanım gelinlik satsın diyede bekle.

İstediği gibi satamayıncada bir süre sonra işten çıkar yeni bir eleman al.

Satış elemanı olan akrabaya soruyorum.Sen hiç satış işinde çalıştınmı?

Evet diyor bana 1 senede 6 farklı mağazada çalışmış.

İkinci olarak bugüne kadar hiç satışla ilgili bir kitap-makale-dergi okudunmu diye sordum.

Cevap hayır.Peki satış yaparken nasıl davranıyorsun müşterilerine dedim.

İlginç bir cevap sadece fiyatlarını söylüyorum.Onlarda bakıp gidiyorlar.Alacak olan zaten alıyor dedi.Son olarak iyi güzel dedim.Ben sana mağaza elemanlığı hakkında bir kitap vereyimde bari bu iştende çıkma dedim.

Şimdi morfikir olarak bir tavsiye vereyim.

-Sermayenizin hepsini dükkana ve mala yatırmak yerine satış elemanlarınıza %10 unu yatırmaya ne dersiniz.Bu para satış elemanınızı yetiştirmek için kullanılabilir.

Unutmayın yatırımınız size daha çok satış ve daha çok para olarak geri dönecektir.

5 YORUMLAR

 1. merhalar hocam ankarada bi gıda firmasında aktif satış sorumlusu olarak çalışıyordum istanbula taşındım şuan ki işim rahat gunduzlerin kalan zamanlarında ve hafta sonları bi seyler alıp satmayı dusunuyorum 2 hafta oldu geleli sizinlerin görüş ve önerilerini bekliyorum saygılarımla…

 2. 14 senelik tezgahtarım işimde bazı konuları aşmış durumdayım bütün sektörlerin çalışalerının haklarının arayan bir oda başkanlığı yada bir kurum var neden tezgahtarların haklarını arayacak bir kuru yok halbuki çevremize baktığımız çok geniş bir yer tutmaktayız ekonomide neden t.t.o.b yok yani şöförler odası diye türkiye geneline yayılmış bir kurum varda neden t.c tezgahtarlar odası yok elimi zde çok imkan var

 3. merhaba hocam.çivi üretimi konusunda size yazmıştım.fakat siz alım satımı öneriyorsunuz.daha bir detaylı bilgi verirseniz.bursada oturuyorum ne alıp satabilirim ve hangi riski taşıyor.şimdiden teşekür ediyorum…

 4. Şerif Ürkeden'e

  17 yıl nalburculuk isinin hem perakende hem toptancılığını yapmıs biri olarak sesleniyorum

  yapmayı düşündüğünüz işi yapan sayısı türkiyede yeteri kadar var size bunun yerine iki tavsiyede bulunmak istiyorum

  1. bulunduğunuz bölgeyi bilmiyorum ama al-sat yaparak daha iyi kar edebilir ve riskinizi azaltabilirsiniz, makine almak eleman çalıstırmak bunlar baslangıcta sizi cok sıkıntıya sokabilir.

  2. piyasada çivi üretimi her ne kadar çok olsada sarı çivi dediğimiz 3'lük – 4'lük ve 5'lik çiviler vardır. pervaz işinde ve cam çivisi olarak kullanılır, son 2 seneye kadar çok üretim yoktu, araştırmaya değer bence.

  eğer üretim konusunda kesin kararlıysanız pazar için en uygun yer eminönünde kantarcılar bölgesinde bu isin ticaretini yapan binlerce firmayla görüsebilirsiniz. tabi dayattıkları vadelere dayanabilirseniz :)

  herhangi bir sorununuz olursa bildiğim konularda yanıt verebilirim

 5. merhaba hocam.yeni işten ayrıldım 10 000 ytl tazmınat aldım vebir iş çevirmek istiyorum.size danışeyim dedim.epey zamandan berişöyle bir düşüncem vardı çivi üretme makinesi almak istiyorumve ufak ufak üretmeye başlayayım,tabi bunada pazar bulmak bence en önemlisi bizim buradabir ikidükanla görüştüm fakat pazarı daha genişletmem gerekecek o yüzden biraz endişeliyim,pozitiv tarafıda bizim bursada inşaat sektoru çok canlı şimdilik.bana bu fikirde yardımcı olurmusunuz.teşekür ederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here