Satışta, kardeş olarak yetişen kişiler daha başarılı

Thoth Danışmanlık’ın yaptığı araştırmaya göre iki çocuklu ailelerden gelen satış danışmanları, diğer meslektaşlarına göre daha başarılı oluyor.

Thoth Danışmanlık’ın Türkiye’de 34 ilde yaşları 18 ile 44 arasında değişen 393 katılımcıyla yaptığı araştırmaya göre perakende sektöründe çalışan satış danışmanları arasında iki çocuklu ailelerden gelenler daha başarılı oluyor. Araştırma kardeş sayısının, özellikle perakende sektöründe çalışan satış danışmanlarının ikna etme becerisini etkilediğini ortaya koyuyor.

“İki kardeş olarak yetişen kişiler, özellikle de aralarında çok büyük yaş farkları olmadığında küçüklüklerinden itibaren ikna becerisinde uzmanlaşıyor. İki kardeş arasında bir anlaşmazlık olduğunda her iki çocuk da kendi haklılıkları konusunda anne-babayı ikna etmeye çalışıyor” diyen Thoth Danışmanlık’ın kurucusu Hakan Totkanlı, “Çok çocuklu ailelerde ise çocuklar arasında bir anlaşmazlık olduğunda bilgisine başvurulacak bir başka çocuk mutlaka oluyor” diyor.

Çıkış noktamız farklıydı

Saha çalışmalarına geçen yıl ekim ayında başlanan araştırmada, başarı kriteri belirlenirken katılımcıların değerlendirmeleri değil bağlı oldukları yöneticilerin tespitleri esas alındı. Satış danışmanları iletişim becerileri, girişkenlik, firmayı temsil edebilme yeteneği, ürün bilgisi ve ikna etme gibi özellikler göz önüne alınarak bölge yöneticileri ve kurum eğitmenleri tarafından değerlendirilmiş.

İki kardeş korelâsyonunu belirlerken katılımcıların kaç kardeş olduğu sorusuna verdikleri cevapla, yöneticileri ve kurum eğitmenlerinin verdiği başarı puanlarının ortalamasına bakıldığını anlatan Totkanlı, “Perakende sektöründe danışmanlık ve eğitim hizmeti veren bir kurum olarak satış danışmanlarıyla ilgili bazı farklılıklar gözlemledik. Satış danışmanlarından bazıları, aynı yerde çalışmalarına, aynı ürünü satmalarına, aynı patrona bağlı olmalarına, aynı ücreti almalarına hatta benzer kişilik özelliklerine sahip olmalarına rağmen sahada farklı sonuçlar alıyordu. Neden böyle oluyor diye düşünürken sosyal ve demografik faktörlerin fark yaratabileceğini tespit ettik” dedi.İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here