Şehit yakınlarına iş müjdesi

Şehit yakınlarına pozitif ayrımcılık yapılması kapsamında iş imkanı sağlanması için çalışma başlatıldı. Alınan bilgiye göre, Anayasa’nın eşitlik ilkesini düzenleyen 10. maddesine; Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” hükmünü içeren ”pozitif ayrımcılığın, eklenmesiyle bir süredir hazırlıkları devam eden şehit yakınları ve gazilerin haklarını iyileştirecek yasa taslağının kapsamı da netleşmeye başladı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şehit ve gazilerle ilgili danışman atamasının ardından Cumhurbaşkanlığı’nın öncülüğünde ilgili kurumların katılımıyla geçen Mayıs ayında bir toplantı düzenlenmişti. Toplantıdan sonra, şehit aileleri ve gazi derneklerinden de maddi, manevi ve sosyal haklarına ilişkin toplanan talepler, İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Şehitler ve Gaziler İle Toplum Hizmetleri Daire Başkanlığı’na iletildi.


Şehit yakınlarından gazilere, terör mağdurlarından Kıbrıs ve Kore gazilerine her kesimin daha fazla hak beklentisi içinde olduğu tespit edildi.
Taslak, öncelikle şehit yakını ve gazilerin en fazla talepte bulunduğu 30 başlıktaki beklentileri karşılayacak. İyileştirme yapılacak konular arasında, şehit eşinin yanı sıra anne ya da babasını da kapsayacak şekilde 2 şehit yakınına iş imkanı sağlanması, aylık bağlanmasında ”malullük ve muhtaçlık” şartının kaldırılması, terör saldırısında gazi olan erbaş ve erlerin maaşlarının yükseltilmesi, terör saldırılarında yaralananlara işe girmede öncelik tanınması, belediye sınırları içinde ücretsiz seyahat hakkının genişletilmesi, köy korucularının mağduriyetinin giderilmesi, terör mağdurlarıyla Kıbrıs ve Kore gazilerine daha geniş haklar verilmesi yer alacak.


Yetkililer, başta ikinci şehit yakınına iş imkanı olmak üzere diğer maddi haklardaki iyileştirmelerin devletin imkanları dahilinde yapılacağını, yasa taslağı çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Taslak tamamlandıktan sonra Başbakanlık’a gönderilecek ve Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılacak, buradan da TBMM’ye sevk edilecek. Yetkililer, yasalara göre şehit ve gazi sayılmayan, ancak devlet görevi sırasında terör saldırısı sonucu şehit ya da gazi olan kişileri de kapsama alacak yasa çıkarılmasının ise daha sonra söz konusu olacağını ifade etti.Habertürk

4 YORUMLAR

  1. bu son derece basit bir düzenleme olmasına rağmen,mevcut parlamentodan şehit ve gaziler için asla ve asla hayırlı bir yasa çıkmaz, çıkarıyormuş gibi reklamı yapılır, üzerinde çalışıyoruz diyerek en az on beş yıl daha üzerinde çalışırlar aslında çalışmazlar,dedimya aslında on beş saniyelik bir sürede yapılacak kanun bunlar.

  2. söylenir konuşulur,vaat edilir,veriliyormuş yapılır….gel görki 10 yıdır hep ayni şeyler söylenir ancak ASLA VERİLMEZ verilmiecek ve yapılmayacak da zaten.bunların tamamının lafda kaldıgını cok gördük.hiçbir beklentim yok

  3. Öncelikle şu Yasayı Çıkaran Devlet Büyüklerimi kutluyorum. Biz gaziler olarak sorunlarımızdan daha fazla ilgilenmelerini temenlilerimle bir an önce uygulamaya geçilmesini bekliyoruz. şu ayrıcalığı kaldıralım gazileri ikiye ayırmışlar ssklı ve sgklı bazılarının ihtiyacı yokmuş çalışmamış sskadan emekli olamamış bazılarının ihtiyacı varmış çalışmış emekli olmuş sen emeklisin sana 370tl sen emekli olmamışsın sana 650tl işte en çok zorumuza giden şu haksızlık değilmi Sayın Başbakanımdan Bu haksızlığın kaldırmasını istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here