Seiko uzay için saat üretti.

Seiko’nun kol saati pazarlama birimindeki yöneticilerden Kaoru Iida’nın aklına bir gün çılgın fikir gelir: Neden uzay için saat üretmeyelim? Uzay turistlerini hedef alan ve birkaç yıl süren projede, babası astronot olan Richard Garriott ile anlaşılır. Garriott’un, 14-24 Ekim’deki uzay yolculuğunda kullandığı Seiko’nun Spring Drive Spacewalk saatleri birkaç yıl sonra sınırlı sayıda üretilecek.


SEIKO’nun Epson şirketinin kol saati pazarlama birimindeki yöneticilerden biri olan Kaoru Iida, bir gün ’Seiko için dünya yeterli değil. Evrenin saat markası olabilir mi’ diye çılgınca bir fikre kapılmış. “Çocuklarımız ya da torunlarımız uzay yolculukları yapacaklar, uzay turizmi gelişecek. Space walk (uzay yürüyüşü) yaparken insanlar neden Seiko saat takmasın” diye düşünen Iida, hemen konuyla ilgili araştırmaya girer. İlk şaşkınlığını NASA’daki astronotların uzay yürüyüşlerinde saat takmadıklarını öğrenince yaşıyor. Fakat bu şaşkınlık, yeni hedefi daha belirginleştirmiş: Uzay.

Uzayda zaman hissi


Uzayda zaman hissinin nasıl olduğunu merak eden Iida ve ekibi NASA ile iletişime geçmiş. 2005’ten sonra NASA’daki astronotlarla direkt ve dolaylı bir şekilde görüşülerek uzaydaki şartlar ve ihtiyaçlar belirlenmiş. Daha sonra Space Adventure isimli uzay turizmi yapan şirketle konu paylaşılmış. Bilgisayar oyunları tasarımcısı Richard Garriott, uzay yürüyüşü esnasında özel bir saat takmak fikrini benimsemiş.


Babadan yadigar 2 saat


Richard’ın astronot olan babası Owen ise 1973’te ve 1983’te yaptığı iki uzay yolculuğunda, uzay gemiside Seiko saat takmış. Biri dijital olan bu saatleri oğluna hediye etmiş. Roket fırlatılırken oluşan yoğun basınç, sarsıntı, nem ve ısı nedeniyle yer yüzünde çalışan saatler zarar görebiliyor. Ve yer çekiminin olmadığı uzayda saatler çalışmayabiliyor.


Eksi 20’ye dayanıyor


Richard Garriott ile tasarlanacak saatin özellikleri üzerine uzun araştırmalar yapıyorlar. Güvenli, zamanı doğru gösteren, hava geçirmeyen, büyük, hafif, kullanımı kolay bir saat ihtiyacı tespit ediliyor. Yüksek ve alçak basınca ve sıcaklık değişikliklerine (eksi 20 ile artı 70) karşı dayanıklı olan Spring Drive saatlerinin uzaya en uygun teknoloji olduğuna karar verilir. Hiroshi Kamiyo en sonunda arzulanan ürünü hayata geçirir. Saatin tasarımını yapan ise Kazunori Hoshino isimli genç bir saat tasarımcısı. Seiko’nun tüm dünyasını dünyadan sadece 10 gazeteciye açtığı özel etkinlikte Spring Drive Spacewalk saatini hayata geçiren üç ismi de bize tanıtıyorlar. Ekip çalışmasına uygun Japon kültürünün en önemli özelliklerinden biri de kuşkusuz ufacık da olsa katkısı olan herkesin onure edilmesi. Bu yüzden 6 gün boyunca teknoloji, ürün geliştiren, tasarım yapan, küçük de olsa katkısı olan hemen herkesi alkışlayıp duruyoruz.


100 adet üretilecek


14 Ekim’de uzay yolculuğuna başlayan Richard Garriott uzay için tasarlanmış ilk saat olan Seiko’nun Spacewalk ismini verdiği saati kolunda taşıdı ve 24 Ekim’de dünyaya döndü. Nisan 2008’de Basel’deki meşhur saat fuarında tanıtılan Spring Drive Spacewalk’a asla uzaya gidemeyecek insanlar da büyük ilgi gösteriyor. Seiko üzerinde uzun yıllar harcadığı bu özel saati ticarileştirmeye karar verdi. Bir kaç yıla kadar bu saatlerden sadece 100 adet üretilecek.


100 milyar YTL’lik saati merdiven altında üretiyorlar


SEIKO’nun en özel, pahalı saatlerinin üretildiği, tamamen el işçiliğinin kullanıldığı Micro Artist Studio’da saat işinin en muhteşem adamları olarak anılan 9 kişilik bir ekip bulunuyor. Bu kadar muhteşem adamların stüdyosu ise merdivenlerin altında. Stüdyolarının küçüklüğünden ve konumundan şikayetçi olmayan ekip, lüks segmente hitap eden Credor’un Sonerie (2006) ve Eichi (2008) modellerdini üretti. Fiyatları 100 milyar YTL’den başlayan bu saatlerden yılda sadece 5 tane üretiliyor. Japon tevazusuyla kaç kişinin bulunduğunu söylemedikleri bir bekleme listesi bile var. Saatler üzerindeki değerli taşlar veya madenlerden dolayı pahalı değil. Kullanılan yüksek teknoloji ve el işçiliği fiyatı belirliyor. Japonların kutsal çanının çok küçültülmüş hali saatin içinde yer alıyor ve isteyen saat başı bu sesi duyabiliyor.


Kahraman koleksiyonlar


DAHA çok orta gelir grubuna hitap eden Seiko, alt markalar ve özel koleksiyonlar ile yüksek gelir grubunu hedef alıyor. Seiko Watch Corporation’ın üst düzey yöneticilerinden Takashi Wakuyama, ’elit’ koleksiyonları ’hero’ (kahraman) olarak nitelendiriyor. Dünya pazarlarında Actura, Velatura, Sportura ve Premier diye 4 elit koleksiyon sunan Seiko’nun ana pazarı Japonya’da ise Credor, Grand Seiko, Galante, Brightz, Lukia isimli 4 elit koleksiyonu bulunuyor.
(Kaynak:Hürriyet)

1 YORUM

  1. SEİKO gercekten bir dev… en ucuz sekmeninde bile bunu hissediyorsunuz enaz 20 yıl kullanırsınız ustune hergun oturup hor kullanmadıgınız taktirde …western88

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here