Sensory Fiction Giyilebilir Kitap

Sensory Fiction Giyilebilir Kitap. Okuduğunuz bir kitaptaki karakterlerin neler hissettiğini fiziksel olarak deneyimlemek ister miydiniz?

MIT laboratuarlarında geliştirilen ve Sensory Fiction adı verilen giyilebilir kitap, roman kahramanının yaşadığı tüm duyguları size de duyumsatmayı vaat ediyor.

Yakın bir gelecekte bu mümkün olacak gibi görünüyor. Zira Massachusetts Institute of Technology (MIT) laboratuarlarında geliştirilen ve “Sensory Fiction” adı verilen “giyilebilir kitap”, roman kahramanının yaşadığı tüm duyguları size de duyumsatmayı vaat ediyor.

Sensory Fiction Giyilebilir Kitap Videosu

Proje Felix Heibeck, Alexis Hope ve Julie Legault adlı mühendislerce geliştirildi. Kitabın kapağına yerleştirilen 150 LED aydınlatma, kitaptaki sensörlerin karakterin yaşadığı duygu değişimlerine göre okuyucuya belli titreşimler göndermesiyle açıktan koyuya uzanan ışıklar saçıyor. Kitaptan yayılan sıcaklık da duygu yoğunluğuna paralel olarak değişkenlik gösteriyor.

Mühendisler prototip olarak James Tiptree JR’ın Hugo Ödüllü romanı The Girl Who was Plugged In romanını seçtiler. Ancak ürün seri üretime geçtiği takdirde sırada 50 Ton ve türevlerinin olduğunu tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok. Zira böyle bir ürün e-kitaptan dahi daha kârlı bir pazar vaat ediyor.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here