SEO Çalışmaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seo nedir? Hemen herkesin diline doladığı bu seo kavramını, bir dijital pazarlama birleşeni olarak ele alıyor ve bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz.
Tüm Başlıklar

SEO, arama motoru optimizasyonu için kullanılan İngilizce kısaltmadır. Açılımı Search Engine Optimization olan SEO günümüzde internette görünürlük kazanmak için web sitesi sahiplerinin mutlaka yerine getirmesi gereken işlemler bütünü olarak tanımlanabilir. Bir dijital pazarlama birleşeni olarak seo; içerik pazarlamasından, kullanıcı deneyimine kadar çok geniş bir yelpazeye yayılır.

İnternette kullanılan arama motorlarında yapılan kullanıcı aramalarında ön plana çıkmak, görünürlüğü arttırmak ve web sitesine gelen trafiğin kalitesini yükseltmek için yapılan çalışmalar bütünü olarak ele alacağımız SEO uygulamaları çok yönlü olarak yapılmalıdır. SEO çalışmaları doğal, organik veya ödeme yapılmamış trafik sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu uygulamaların etkisini analiz ederken ya da planlarken doğrudan gelen trafik ve ücretli reklam satın alımları hesaplanmaz. SEO çalışmaları içerik, görsel, video, akademik makale, haber veya ürün arama gibi farklı seçeneklere uygun olacak şekilde hedeflenebilir. Bunun yanı sıra bir alana ya da konuya özel dikey arama motorları da SEO çalışmaları ile hedeflenebilmektedir. Ayrıca e ticaret siteleri için de olmazsa olmaz bir özelliktir.

Bir web sitesini arama motorları için optimize etmek için farklı çalışmalar yapılmalıdır. İçeriklerin arama motoru algoritmalarına uygun olacak şekilde optimize edilmesi, yeni içeriklerin de ilgili projeye uygun şekilde hazırlanması, SEO çalışmasının yapıldığı web sitesinin kodlamasının düzeltilmesi, indekslenecek görsellerin özgünleştirilmesi ve etiketlenmesi, mobil arama hacminin göz önünde bulundurulması ile mobil uyumluluk düzenlemeleri SEO etkisi için mutlaka yapılması gereken çalışmalar arasında yer almaktadır.

Google ve SEO

SEO çalışmaları arama motoru optimizasyonu sağlamak için yapılsalar da günümüzde piyasayı domine eden arama motorunun Google olduğunu ve güncel SEO dinamiklerini de bu şirketin belirlediğini unutmamak gerekir. Bing, Yandex, Baidu gibi farklı arama motorları için de SEO çalışmaları yapılabilmektedir. Ancak sektörün amiral gemisi konumunda olan Google için yapılan çalışmaların etkisi diğer arama motorlarına da yansımaktadır.

Özellikle diğer arama motorlarından gelen trafiği analiz etmek istediğiniz zaman tıpkı Google Analytics gibi kullanılan araçları web sitenize eklemeniz gerekir. Örneğin Yandex Metrica, size bu arama motorundan gelen kullanıcıların demografisini, kaynağını ve alışkanlıklarını gözleme fırsatı verir. Ancak tavsiye edilen her zaman sektörü domine eden, en yüksek arama hacmine sahip olan arama motorunun algoritmalarına uygun olarak çalışmalar yapmaktır.

SEO kavramının ortaya çıkışının ve gelişmesinin aslında şirketlere veya web sitesi sahiplerine daha iyi trafik sağlamak olduğunu düşünmemek gerekir. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak her zaman bu çalışmanın ana çıkış noktası olmuştur. Çalışmaların devamlılığı da gelir modeli oluşturmakta ve tüzel kişilerin internet üzerinden gelir elde etmesi için gereken pazarlama çalışmalarından bütçelendirilmektedir.

SEO Çalışmaları İçin İlk Adım: Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmalarının temelinin doğru anahtar kelime analizi ile oluşturulması, başarılı olmak için yapılması gereken en temel işlemdir. Doğru anahtar kelime analizi ile işletmelerin hedef kitlelerine en doğal şekilde ulaşması mümkün olur. Aynı zamanda anahtar kelimelerin özenle seçilmesi sonucunda tüketicilerin internet deneyimlerinin çok daha kaliteli olması sağlanır.

Anahtar Kelime Nedir?

Bir içeriğin, web sitesinin, sosyal medya hesabının ya da ürün sayfasının özetini veren kelime ya da kelime gruplarına anahtar kelime denilir. Anahtar kelimeler kullanıcıların internet üzerinden yaptığı aramaların daha hedeflemeli bir şekilde gruplandırılmasına yardımcı olur. Ayakkabı kelimesi tek başına aratıldığı zaman doğrudan bu aramayı yapan kişinin ayakkabı satın almak istediği anlaşılmazken topuklu ayakkabı, çocuk ayakkabısı gibi kelimelerle arama yapan kişilerin potansiyel olarak ayakkabı alabileceklerini düşünmek daha doğru olacaktır. Anahtar kelimeler sadece satış amacıyla kullanılmaz. Bir web sitesinde ayakkabının tarihi ile alakalı kaliteli bir içerik varsa, bu konu ile alakalı arama yapan kullanıcılara ayakkabı satıcılarının web sitelerini değil de ayakkabı tarihi hakkında yazı bulunan web sitelerini getirmek çok daha önemlidir.

Anahtar kelime seçiminin hem arama motoru optimizasyonunda yani SEO hem de arama motoru reklamlarında etkisi oldukça yüksektir. Doğru insana ulaşabilmenin sırrı olan anahtar kelimeleri dikkatli bir şekilde seçmek gerekir. Doğru ve hedefli anahtar kelime seçimi yaparken negatif anahtar kelimeler de dikkat etmeniz gerekir.

Negatif Anahtar Kelimeler

Bu kelime grupları genellikle arama motoru reklamcılığında ön plana çıkarlar. Belirlenen anahtar kelimelerin kombinasyonlarına bakıldığı zaman ortaya çıkan sonuçlardan bazıları reklam verilen platformla ilgili olmayabilir. Örnek vermek gerekirse kırmızı spor ayakkabı aramasına reklam vermek isteyen bir işletme aynı zamanda koşu gereçleri kelimesine de reklam verebilir. Bu noktada eğer istenirse kırmızı koşu ayakkabıları negatif anahtar kelime grubuna eklenerek reklamlarda gereksiz bir bütçe kaybı önlenebilir. Güneş gözlüğü satan birisi için yüzücü gözlüğü ya da kaynak gözlüğü negatif anahtar kelime olarak belirtilmelidir.

Negatif anahtar kelimelere karşı reklam ayarlaması yapılırken gösterilen hassasiyet aynı zamanda içeriklerde ya da site altyapısında da gösterilmelidir. Eğer sitede hiçbir şekilde yer verilmeyecek ürünler ile ilgili bir planlama varsa güneş gözlüğü anlatılırken okuma gözlüklerinden örneklendirme yapılmaması daha doğru olacaktır.

Long Tail & Short Tail Anahtar Kelimeler

Arama motoru reklamcılığında daha çok dikkat edilmesi gereken, uzun ya da kısa kuyruklu anahtar kelimeler olarak da tanımlanan bu kelime grupları aslında yüksek dönüşüm değeri olan kelimelerdir. Kırmızı süet topuklu ayakkabı ve kırmızı ayakkabı kelimeleri analiz edildiği zaman hacim olarak ikinci kelime daha yüksek sonuç verse de dönüşüm oranı ilk anahtar kelime için daha yüksektir. Kırmızı ayakkabı short tail anahtar kelime grubunda yer alırken kırmızı süet topuklu ayakkabı long tail anahtar kelime grubundadır. Arama motoru pazarlamasından yola çıkıldığı zaman insanların gerçekten araştırdıkları ürüne ya da içeriğe ulaşmalarının çok daha değerli olduğunu görebiliriz. Bu nedenle kapsamlı bir SEO çalışmasının içerik üretim aşamasında mutlaka bu anahtar kelimelerin detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekir.

Detaylı Optimizasyon

SEO zaten arama motoru optimizasyonunun kısaltması olduğu için bu çalışmalarda herhangi bir şekilde optimizasyon yapılmaması oldukça garip olurdu. Ancak detaylı optimizasyondan bahsederken bu kapsam neler olması gerektiğini net bir şekilde belirlemek gerekir.

  • Web Sitesi
  • Sosyal Medya
  • Web 2.0 Platformlar

Yukarıda belirtilen 3 farklı alanda SEO amacıyla optimizasyonlar yapılması oldukça önemlidir. Yapılan çalışmanın sürekliliği kadar kalitesi de rakamların yükselmesi açısından önem taşır. Bu nedenle arama motoru kullandığı için erişebileceğiniz milyonlarca insana doğru sonucu verebilmeniz önemlidir. İnternetin artık şirketlerin online lobileri olduğunu düşündüğümüz zaman bir şirketin internet varlığının önemini daha net bir şekilde ifade etmiş oluruz.

SEO çalışmasının ve bununla birlikte yapılan SERP çalışmalarının daha etkili sonuç verebilmesi için mutlaka içerik optimizasyonlarımızın  yapılması gerekir. İçerik optimizasyonunda metinler, görseller, videolar, meta başlıkları ve meta açıklamaları ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Metinler optimize edilirken içerik kelime sayısı, paragrafların kelime sayısı, alt başlıklarda anahtar kelime kullanımı, ilk 100 ve son 100 kelimede ana anahtar kelime kullanımı gibi Google algoritmaları tarafından önemsenen unsurlara ele alınmalıdır. Her kategoride algoritmaların önerilerine göre düzenlemeler yapıldıktan sonra web sitesinin artık Google dostu olduğundan emin olabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk ve UX Deneyimi

SEO çalışmalarının sonucu olarak web sitelerinin arama sonuçlarının ilk sayfa ya da sıralarında yer alması olduğunu ancak bu çalışmalarının yapılma nedeninin ise kullanıcı deneyimini arttırmak olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu noktada Google tarafından algoritmalar her zaman kullanıcı deneyimini yükseltmeye yönelik olarak düzenlenmektedir. Birkaç yıl önce gelen ve SEO açısından çok güçlü olduğu düşünülen, ilk sıralarda yer alan pek çok sitenin bir anda ortadan kaybolmasına neden olan algoritma güncellemesi bu alanda verilecek en etkili örnektir. SEO gücü yüksek olan sitelerin sıralamada en gerilere gitmesine neden olan güncellemenin temelinde mobil uyumluluk vardı. Mobil uyumlu olmayan web siteleri güncelleme sonrasında arka sıralara gerilediler. Bu güncelleme yapılan araştırmalarda mobil tarayıcı kullanımının %54 gibi piyasayı domine edici bir orana sahip olmasından kaynaklanıyordur. Her geçen gün artan mobil tarayıcı kullanımı sebebiyle Google arama sonuçlarında mobil cihazlarda sorunlu gösterimleri olan web sitelerini sıralamadan düşürdü.

Mobil uyumluluk günümüzde tüm web siteleri için zorunlu tutulmaya başlayan bir teknoloji. Responsive design olarak adlandırılan yeni nesil web sitesi tasarımları artık her ekrana göre kolayca şekillenebiliyor ve kullanıcının deneyimini yüksek tutuyor. Bu sayede Google, arama yapan kullanıcılar için onların istediklerini kolay ve doğru bir şekilde alabilecekleri platformları ön plana çıkarıyor.

Kullanıcı deneyiminin SEO için bir diğer etkisi de siteyi ziyaret eden kişilerin sitede kalma süresi ile ortaya çıkıyor. İyi bir kullanıcı deneyimi sayesinde web sitelerinden hemen çıkma oranı olarak bilinen, sitenin aslında ilgili arama ile alakasının olmadığını gösteren değerin azalmasına yardımcı oluyor. Arama sonucunda siteye giriş yapan kullanıcı eğer karşısına çıkan içeriği tatmin edici olarak algılarsa bu içeriği sonuna kadar okuyor ya da izliyor. Sitede kalma süresinin yükselmesi ile birlikte SEO değeri yükseliyor. Ek olarak bir arama sonucunda siteye gelen kullanıcı sitede farklı içerikleri de değerli görüp o içeriklere de zaman ayırırsa bu web sitesinin Google tarafından çok daha yüksek derece ile değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

On Page SEO

Site içi SEO olarak da adlandırılan bu optimizasyon genellikle daha önce hiç SEO çalışması yapmamış ya da SEO çalışması adı altında yanlış yönlendirmelere maruz kalmış siteler için öneriliyor. Web sitesindeki tüm içeriklerin, kullanıcı deneyiminin ve kodlamaların düzenlenmesi On Page SEO kapsamında yapılıyor.

URL Düzenlenmesi:

On Page SEO için kolayca yapılabilecek ancak oldukça yüksek etkisi olan bir düzenlemedir. Site içerisindeki tüm URL’lerin anahtar kelime, kategori adı veya ürün adı ile yeniden düzenlenmesi ile yapılabilir.

Başlık Düzenlemeleri:

Bir içeriğin başlığında ilgili içeriğin anahtar kelimesinin mümkünse başlığın ilk kelimelerinde yer alması SEO açısından önemlidir.

Call to Action

Başlık düzenlemesinde yapılabilecek oldukça değerli ve taktiksel bir optimizasyon da call to action olarak adlandırılan tetikleyici kelimelerin kullanılmasıdır.

Etiketler

İçeriklerin kelime sayısı, kalitesi ve anahtar kelime yoğunluğu kadar düzenlenmesi de önemlidir. Kullanıcıların daha rahat okuyabilmesi için her içeriğin başlık ve alt başlıklarının düzenlenmesi, akıcı bir okumayı mümkün kılacak şekilde paragrafların bölünmesi gerekir. Ana başlık için H1 etiketini kullanmak sonrasında alt başlıklar için H2 ve alt başlıkların kapsadığı diler başlıklar içinde H3 etiketi kullanmak On Page SEO açısından önemlidir.

Görsel Materyaller

İçeriklerde görsel ve video kullanımı SEO açısından önemlidir. Ancak görsel materyallerin tamamın özgünleştirilmiş olması gerekir Eğer özgün olmayan görsel kullanımı varsa telif haklarından dolayı site sahibinin başı derde gelebilir aynı zamanda sitenin Google gözündeki değeri düşer.

Anahtar Kelime Oranı

Bir içerikte ana anahtar kelimenin kaç kez kullanacağı belirli bir yüzde üzerinden hesaplanabilir. %2 ila %3 oranında anahtar kelime kullanımı idealdir. Bu anahtar kelimelerin içeriğin ilk 100-150 kelimesinde ve son 100-150 kelimesinde birer kez kullanılması da On Page SEO açısından oldukça değerlidir.

İç ve Dış Linkler

Aynı web sitesi içerisinde hem referans olabilecek hem de ilgi çekebilecek diğer içeriklere link verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sürekli olarak aynı içeriğe link vermemektir. Farklı ancak mevcut sayfadaki içerikle ilgili olan referans içeriklere yönlendirmeler yapmak sitede kalma süresini de yükselteceği için de siteye değer kazandıracaktır.

Dışarı verilen linklerde ise durum biraz daha karışıktır. Eğer sitede yer alan içerik bir referans yazısı ise ana kaynağa yönlendirme yapılması önemlidir. No Follow seçeneği ve yeni sekmede aç özelliği kullanılarak site dışı link verilebilir. Eğer siteden çıkan link alakasız bir içeriğe gidiyorsa bu SEO değerinin düşmesine neden olur.

Off Page SEO

SEO çalışmalarının belki de en çetrefilli olduğu alan site dışı SEO olarak da bilinen Off Page SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda organik ve değerli adımlar atmak çok önemlidir. Kısa sürede bir siteyi ilk sıralara yerleştireceğine dair söz veren pek çok insan illegal yöntemler ve bot yazılımlar kullanarak kısa süreli etki elde edebilirler. Ancak burada gözden kaçmaması gereken kısa sürede alınacak etkinin uzun vadede sitenin Google tarafından engellenmesi ile ortadan kalkma ihtimalinin çok yüksek olmasıdır. Böyle bir durumda siteyi tekrar normale çevirmek ve sıralamada yükselmesini sağlamak oldukça meşakkatli olacağı için yapılan her çalışmanın doğru bir şekilde uygulandığından emin olunmalıdır.

Off Page SEO kapsamında sosyal imlemeler, backlink ağı kurulması, dizin kayıtları gibi pek çok farklı çalışma yapılmaktadır. Burada önemli olan her işlemin doğal gözükmesini sağlamaktır. Asıl siteyi destekleyecek birden fazla uydu web sitesi açmak, bu siteleri farklı içeriklerle beslemek eğer aynı IP üzerinden yapılırsa beklenen etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenlerden ötürü Off Page SEO çalışmalarının gerçekten işini bilen uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

SEO Çalışması Ne Zaman Yapılmalıdır?

SEO çalışması için uygun bir zaman belirlemeye gerek yoktur. Özünde bir web sitesinin açılış kararı ile birlikte SEO uyumluluğu için eş zamanlı olarak çalışılması en iyi sonucu almak için doğru olacaktır. Ancak SEO için sonradan adım atmak da her zaman hiç adım atmamaktan çok daha iyidir. Eğer dijital pazarlama ile işinize yatırım yapmak istiyorsanız, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yeterince esnek olmaması ve yüksek maliyetli olması işiniz için uygun değilse, daha kısa sürede düşük bütçe ile çok geniş bir hedef kitleye ulaşmak amacınız ise hemen şimdi SEO çalışması yapmak için araştırmalara başlayabilirsiniz demektir.

SEO Çalışması Ne Zaman Sonuç Verir?

Pek çok insanın en çok merak ettiği soruların başında yapılan çalışmaların etkisinin ne zaman ortaya çıkacağı? sorusu gelir. SEO çalışması yapan bazı insanlar bu zaman tahmini konusunda genellikle gerçeğe yakın olmayan bilgiler verseler de her çalışma kendine özgüdür ve sonuçları da çalışmaya özgü ortaya çıkacaktır. SEO çalışmasının sonuç vermeye başlaması için kabaca 6 aylık bir dönemi gözden çıkarmak gerekebilir. Bu süre bütçeye, çalışmanın kapsamına, anahtar kelimenin rekabet düzeyine ve çalışmanın sürekliliğine göre değişecektir. SEO çalışmasına başlarken 1 haftanın sonunda sitenize yüzbinlerce insanın gelmesini beklememeniz çalışmanın devamlılığı ve motivasyonu açısından önemlidir.

1. Sıraya Ne Zaman Çıkarım?

Bu soru SEO alanındaki en çetrefilli sorulardan birisidir. Herkes arama motoru sonuç sayfasında ilk sırada olmak ister ve bunun için çabalar. Özellikle gazeteler, kendi içeriğini üreten web 2.0 platformların var olduğu bir internet dünyasında genel kelimelerde ilk sıraya çıkmak oldukça zor ve maliyetlidir. Bu nedenle de SEO çalışmalarında anahtar kelime analizi özel bir öneme sahiptir. Doğru anahtar kelime kalıplarında üst sıralara çıkmak daha kolaydır. Ancak anahtar kelimeniz ne kadar niş olursa olsun ilk sıralara yükselmek için 6 ayı gözden çıkarmanız gerekir. Sıralama garantisi veren bir ajans ile çalışmak yerine yükselmeyi ve gerçekçi hedefler koymayı tercih eden bir ajans ile çalışmak her zaman daha kaliteli hizmet ve sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO sürekliliği sağlanması gereken dinamik dijital pazarlama alanlarından birisidir. Bu nedenle SEO çalışmalarında belirli bir zaman dilimi belirlemek hata olacaktır. Bir çalışma yaptınız ve istediğiniz kelimelerde ilk sayfada hatırı sayılır bir konum elde ettiniz. Bu noktada SEO çalışmasını durdurmanız konumunuzu  yerinizi alacak başka bir SEO çalışması yapılana kadar ya da Google tarafından yeni bir algoritma yayınlanana kadar garanti altına alır. Bu nedenle SEO çalışmasını asla tamamen bitirmeyi düşünmemelisiniz. İstediğiniz sıralamaya ulaştıktan sonra aynı yoğunlukta ve sıklıkla olmasa da sıralamayı sağlama almak için düzenli güncellemelerin yapılması, sitenin içeriklerle beslenmesi ve algoritma güncellemelerine uygun olacak düzenlemelerin yapılması gerekir.

SEO ve SEM? Hangisini Tercih Etmek Gerekir?

SEO ve SEM farklı dinamikleri olan uygulama süreçleri ve sonuçları da dinamikleri doğrultusunda farklılaşan iki çalışmadır. SEO çalışmaları bir platforma uzun vadeli, organik yani ödenmemiş trafik sağlarken; SEM çalışmaları ise bütçe ile orantılı olarak geri dönüş sağlar. Harcanılan miktar ve harcama parametreleri üzerinden gelir elde etmenize yardımcı olan SEM, para harcamayı bıraktığınız noktada yeni insanlara ulaşmanızı sağlamaz. SEO ise uzun vadede bütçesini azaltmış olsanız bilse size getiri sağlamaya devam edecek bir çalışmadır. Hem SEO hem de SEM dijital pazarlamada oldukça önemli bir yere sahip olan uygulamalardır. Ancak iki uygulamanın dinamiklerinin ve gereksinimlerinin farklı olduğu haliyle de getirilerinin farklılaşacağını unutmamak gerekir.

Sosyal Medya Çalışmalarının SEO İçin Faydası Var mı?

Sosyal medya çalışmalarının SEO, SEM ve SERP alanında elde edeceğiniz verimlilikte önemi vardır. Bu çalışmalar web sitesine aktif, doğal ve hedeflenmiş trafik çekmenin alternatif bir yoludur. Hedef kitlenin firmayı daha yakından tanımak için sosyal medya hesaplarını incelemesi yaygın bir alışkanlık haline gelmiştir. Bunun yanı sıra arama motoru sonuçlarında Facebook ya da Twitter üzerinden daha kısa sürede yükselebilme ihtimali olduğunu da unutmamak gerekir. Bu niş alanlarda gerçekleşen ufak bir ihtimal olsa bile mutlaka değerlendirilmelidir.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.