Seth Godin ile Girişimcilik ve inovasyon

Ünlü pazarlama gurusu, Seth Godin, Yeni Medya Düzeni Konferansı’nın en çarpıcı konuşmalarından birini yaptı. Godin, “Sisteme uyuyorsanız fark edilmezsiniz. Sıradan insanlar fark yaratamaz, farkı farklı insanlar yaratır” dedi.

Pazarlama gurusu, girişimci, yazar ve blogcu Seth Godin’in Salı günü düzenlenen konferanstaki konuşması son derece çarpıcıyıdı.

En son 100 sene önce gerçekleşen bu devrimin seri üretime geçiş olduğunu söyleyen Godin, bunun makinanın kullanımı ile gerçekleştiğini, bugün bir çok şeyin; otomobillerin, televizyonların makinalar ile üretildiğini söyledi.

Kendisinin 1992 yılında interneti anlatan bir kitap yazdığını ancak, onunla aynı erişime ve imkanlara sahip başka birinin, interneti anlatmak yerine Yahoo’yu kurduğunu, bunun utandığı bir hikaye olduğunu söyledi.

Değişime uymak yerine direnmenin hata olacağını söyleyen Godin, televizyonun değişeceğini iddia etti.

Hayatta bir çok şeyin sanki bir kullanım kılavuzuna göre yapıldığını, farkın, bunun dışına çıkmak olduğunu bir ekmek örneği ile anlattı.

Godin şöyle dedi: “Önce ekmeği kuralına uygun olarak yaparsın, sonra bir kez daha kuralına göre yaparsın, sonra doğaçlama ile daha iyisini yapmaya çalışırsın. Diğer türlü hep aynısını yaparsın (kılavuza göre)… Deneyen insan yanılabilir, ama 10. ve 15. denemede kimsenin yapamadığını yapar.”

Godin “Kimse size başarısız olduğunuzda bu denemeyi gerçekleştirmek için izin veren kişi durumuna düşmek istemez, diğer yandan bu denemeyi başardığınızda övgü alanın siz olmasını da” dedi.

Godin, “devrimler imkansızı başarır” dedi ve şöyle açıkladı, “Ben otomobil diye bir şey üreteceğim, devlet de otomobil için yollar yapacak, şirketler petrol çıkartıp, benzin istasyonu ağı kuracak, drive-in McDonalds’lar olacak, insanlar seyahatlere çıkacak dese kim inanırdı”.

İnsanların okullarda gereksiz bilgiler ile doldurulduğunu, adeta bir makina için değiştirilebilen parçalar haline getirildiği söyleyen Godin, problem çözen insanlar yerine işçiler yaratıldığını ifade etti ve şöyle dedi: “Eğer sisteme uyuyorsanız fark edilmezsiniz. Sıradan insanlar fark yaratamaz, farkı farklı insanlar yaratır.”

Pazarlamada daha ucuzu önermenin hata olduğunu, “her zaman (senden) daha ucuz olan vardır” diye ifade etti.

Konuşması 30 dakika süren Godin, bütün salonu etkisi altına almayı başardı.NTVMSNBC

1 YORUM

  1. Umarım bir gün satış/pazarlama işinde değerli bir yönetici ile çalışırım; ki bu yöneticim, Türkiye'mde de Seth Godin,Anthony Robbıns,John Maxvell mantalitesi ile çalışan değerli üreticiler olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here