Seth Godin ve Örnekleri 3

Chip Conley, San Fransisco’da bir düzineden fazla otelin işletmeciliğini yapmıştır. İlk oteli, Phoneix, şehirdeki en kötü muhitteydi.Chip, oteli (aslında bu bir moteldi) hiçbir yere taşımadı. Çünkü bu otelin herkese hitap etmeyeceğini biliyordu.
Aslında, Phoneix’e ne yaparsa yapsın, birinin kalmak için bu oteli seçmesi çok istisnai bir durum olacaktı.Ama aslında bu iyi bir şeydi. Çünkü, eğer sadece birkaç düzine odası olan bir oteliniz varsa “istisnalar” sizin için yeterli olacaktır. Chip, oteli yeniden dekore etti. Duvarları karışık renklere boyadı. Bütün odalara hippi dergileri koydu. Uçuk bir ressama havuzun içini boyattı, ve şehre gelen Rock’n Roll yıldızlarını otele davet etti.
Birkaç ay içerisinde, plan işe yaradı. Büyük pazarı göz ardı ederek, Chip çarpıcı ve farklı bir şey yaratmayı başarmıştı: San Fransisco’nun ortasında bir Rock’n Roll moteli! İnsanlar moteli arıyor ve buluyorlardı.
Herkes için her şey olmaya çalışmayan rakiplerinizin bir listesini çıkarın.Performansları sizden daha mı yüksek? Peki eğer hiç dokunulmamış (ve hakim olabileceğiniz) küçük bir parça yakalarsanız ne yapardınız? Neden kendi çapında ayakta kalabilecek bir şey, yani tamamıyla bu parçaya hitap eden bir ürün geliştirmiyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here