Sevan Kaçi 80 bin dolara tespih yetiştiremiyor

12

Tespih ustası Sevan Kaçi’nin fiyatı 80 bin dolar ile 120 bin dolar arasındaki tespihleri koleksiyonerlerin yeni gözdesi oldu. Kaçi, son dönemde işadamlarına tespih yetiştirmekte zorlandığını söylüyor


Türk iş dünyasının koleksiyon merakına son yıllarda tespih de eklendi. Değeri 100 binlerce doları bulan tespihler iş ve sanat dünyasının ünlü isimleri tarafından tek kalemde satın alınıyor. Tespih sanatında en önemli isim ise Ermeni asıllı Sevan Kaçi. Türkiye’de sayısız işadamına bugüne kadar değeri on binlerce doları bulan özel tespihler satan Kaçi, son dönemde değeri 100 bin dolara çıkan tespihler tasarladı. Ünü Türkiye sınırlarını aşan Kaçi, bu tespihlerden Chealsea Kulübü’nün patronu Rus işadamı Roman Abramoviç’e dahi satmayı başardı. Türkiye’de de bu tespihten alanların olduğunu söyleyen Kaçi, bu isimleri müşterilerinin isteği üzerine kimseyle paylaşmadığını ifade ediyor.


EV PARASINA TESPİH
Sevan Kaçi
, altın, pırlanta ve yakut başta olmak üzere paha biçilemez taşlarla tespih tanelerinin üzerinde harikalar yaratıyor. Bu tespihleri satın almak da her kesimin harcı değil. Çünkü, Sevan Usta’nın tasarlayıp ürettiği tespihlerin fiyatı 80 bin dolardan 120 bin dolara kadar çıkıyor. Müşterilerinin tercihlerinde toplumsal statüleri ve inançlarının etkili olduğunu ifade eden Kaçi, “Türkiye’de çok ciddi koleksiyonerler var. Babadan oğula geçen koleksiyonlar bir yatırım aracına dönüşüyor. Tespih sanatında Türkiye dünyanın merkezi olarak öne çıkıyor” diyor.


ZÜMRÜTE VE SAFİRE İLGİ
Öte yandan Kaçi’nin verdiği bilgiye göre tespih fiyatları taşın cinsine ve işçiliğe göre de değişiklik gösteriyor. Tespihlerin hazırlanma süresi 3 günden başlayıp 3 aya kadar uzayabiliyor. Koleksiyonerler daha çok altın, altın mineli yakut, zümrüt ve safir gibi değerli taşlarla işlenmiş tespihleri tercih ediyor.


Ünlüler sadık müşterisi
Talebe yetişmekte zorlandığını söyleyen Sevan’ın siyasetten iş dünyası ve sanata uzanan geniş bir müşteri profili var. En sadık müşterileri arasındaysa; Aziz Yıldırım, Abdülkadir Konukoğlu, Tuncay Özilhan, Adnan Çağlayan, Mehmet Ali Yılmaz, Semra Özal, İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Seda Sayan, Hülya Avşar, Celal Talabani, Mesud Barzani ve Nursultan Nazarbayev başı çekiyor.Sevan Kaçi 12 yaşında usta oldu
Sevan Kaçi’yi sektörde bu kadar ünlü yapan başarının hikayesi çocukluğuna kadar uzanıyor. Ailesinin yaşadığı maddi zorluklar yüzünden 10 yaşında kuyumcuda çalışmaya başlayan Sevan Kaçi, ilk yıllarda camları silen bir çırak olmaktan öte geçemiyor. Hayatındaki kırılma noktası ise Beşiktaş’ın o dönemki kalecisinin Yunanistan’dan aldığı bir tespihi kendisine verip ‘Bunu Müslüman tespihine çevir’ demesi oluyor. Kaçi, bu olayın ardından Beşiktaşlı futbolculara da özel tasarımlar yapmaya başlıyor ve yeteneği sayesinde 30 yılda sektöründe zirveye çıkıyor. Sabah

3 YORUMLAR

 1. Sayın Yonca Odabaş,

  Tespih konusuna meraklı bir koleksiyoner ve internet teknolojileri konusunda meraklı – araştırmacı bir webmaster'ım. Uzun süredir internet üstünden el-emeği ile üretilmiş ürünler satabilmek adına ürün araştırması yapıyordum. Ancak bu yazıyı okuyana kadar aslında insanın kendi hıbiine yatırım payması gerektiği gerçeğini göz ardı etmiştim.
  Birlikte çalıştığınız öğrencilerden özellikle farklı materyaller ile tespih üreterek bunlarnı internet ortmından satılması konusunda internet sitesi, kargo,par tahsilatı konularını üstelenip kar ortaklığı modeli ile birlikte çalışabilriiz.
  Hem öğrencileriniz kendilerini geliştirme hemde üretim yapma becerilerini geliştirme şansı bulur hemde ürettiklerinin satılması yöntemi ile küçükte olsa bir gelir kazanma şansına sahip oalbilirler.

  Lütfen fuatcetintas@istanbul.com mail adresimden iletişime geçelim.
  Teşekkür ederim.

 2. Sayın Kaçi,
  Çırak alıyor mu. çok çalışkan ve design yapmaya meraklı bir öğrencim var. ne yazık ki engelli okulunda ancak, öğrencim engelli değil. Bursa da bu tip design yerleri yok takı üzerine çok başarılı. Bana dönen olursa sevinirim. Bu bir sektör ve oldukça başarılı gençlerimi yetersizlik yüzünden harcamak istemiyorum. Engelli İş okulu öğretmeniyim, ancak çıraklığa öğrenciler yolladım. bu çocuklar sınır öğrenciler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here