Shell, Türkiye’nin En İyi 5 İşvereninden Biri

6

AON Hewitt tarafından yapılan araştırmaya göre Shell, Türkiye’nin en iyi 5 işvereninden biri konumunda. Akaryakıt firması, Çalışan Bağlılığı, İnsana Verilen Değer, Üst Yönetim, Strateji, İletişim, Üst Düzey Yönetici/Yönetici/Çalışan Arasındaki Fark ve Çalışanlarla İlgili Konulara Yaklaşımda Ortak Vizyon başlıklarında ülke ortalamasının yüzde 35 üzerinde yer aldı.


AON Hewitt’in bu sene dördüncüsünü yaptığı ve 45 firmanın değerlendirildiği Türkiye En İyi İşyerleri Araştırması’nda 12 binden fazla eleman 20 ana başlıkta şirketleri hakkındaki görüşlerini dile getirdi.


Araştırmada Çalışan Bağlılığı Anketi (Çalışanların tamamı ya da bir kısmının bağlılığı ve memnuniyeti), İK Anketi (İK politikaları ve prosedürleri) ile Üst Yönetim Anketi’ne (CEO ve CEO’ya direkt raporlayan yöneticiler) yer verildi. Anketlere katılanlara göre Türkiye’nin en iyi 5 işvereni arasında yer alan Shell; Çalışan Bağlılığı, İnsana Verilen Değer, Üst Yönetim, Strateji, İletişim, Üst Düzey Yönetici/Yönetici/Çalışan Arasındaki Fark ve Çalışanlarla İlgili Konulara Yaklaşımda Ortak Vizyon başlıklarında Türkiye ortalamasını yüzde 35 aştı. Ülke ortalaması yüzde 54 olan Çalışan Bağlılığı başlığında yüzde 73 oranını yakaladı.


Shell ve Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, AON Hewitt’in araştırmasında Türkiye’nin en iyi işyerleri arasında yer almalarının, hassasiyetle uyguladıkları ilkelerin sonucu olduğunu belirterek, “Ankette çıkan çalışanlara karşı adil olma, yöneticiler ve elemanlar arasındaki uyum ile memnuniyet, personelin bağlılığını elde etme, insana verilen değer, kariyer imkanları gibi ilkeler zaten bizim her zaman hassasiyetle üzerinde durduğumuz önceliklerimiz arasında yer alıyor. Elemanlarımızın ve yöneticilerin beyanlarına dayanan bu saygın araştırmanın sonuçları; hedeflerimize ulaştığımızın da kanıtı oldu. Sonuçlar, adeta Shell ilkelerini yansıtan bir ayna niteliğinde.” dedi.


Araştırmanın şirket – çalışan münasebetleriyle ilgili değerlendirmelerinde de Shell yine Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Firma elemanlarının büyük bölümü şirketin kendilerine adil davrandığına kanaat getiriyor. Üst yöneticilerin çalışanların menfaatleriyle Shell’in menfaatlerini uygun bir biçimde dengelediğini ve personelin firmanın en değerli varlıkları olarak görüldüğüne inanıyor. Akaryakıt firması, Üst Yöneticilerin Erişilebilir Olması, Çalışanlarla Açık ve Dürüst Bir İletişim Kurulması ve Şirketin Hedefleri Hakkında Bilgilendirme gibi başlıklarda da elemanlarının olumlu görüşünü alıyor. Shell, üst yönetim ve elemanlar arasındaki görüş farkı oranında ise Türkiye ortalamasının altına düşmeyi başardı. Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here