Sherlock Holmes’dan Öğrenebileceğiniz 10 İş Dersi

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes dünya üzerinde bir çok hayrana sahip olan kurgusal bir hayali dedektiftir. Kitapları, Filmleri ve Dizileri bir çok kitle tarafından takip edilmektedir. Girişimciler ise Sherlock Holmes’un yeteneklerinden işini geliştirme anlamında yararlanabilirler. İşte Sherlock Holmes’dan Öğrenebileceğiniz 10 İş Dersi…

İşinizde Gözlem yaparak ustalaşın.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes bir gözlem yapma ustasıdır. Doğal yeteneklerinin yanı sıra, yeteneklerini sürekli geliştirir. Bir işe başlamadan önce, yeteneklerinizin mükemmel olması gerekiyor. Bir ürün veya hizmet satsanız bile içte ve dışta bu işin gözlemini çok iyi yapmalısınız. Binlerce rakibiniz olsa bile işinizde gözlem yaparak ilerlemek sizlere bir çok eksiğinizi düzeltme fırsatı verecektir.

1Yaptıklarınızla takıntılı olun

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes’un bir diğer özelliği, bulmacalara kesinlikle takıntılı olmasıdır. Bulmacaları o kadar çok seviyor ki polis danışmanlık hizmetleri bulmacaları çözmesi için ona para ödemiyor. Suçları çözme heyecanı onun karakterinde üst seviyelere ulaşmasının sırrıdır. Başarılı iş insanlarının bunu her zaman söylediğini duyuyorsunuz: Yaptığınız işleri sevmeniz gerekir. Çoğu girişimci özgürce çalışmaya istekli ancak işinizde takıntılı derece meraklı ve sorunları çözmeye de bir o kadar istekli olmanız gereklidir.

2Fikrinizi keskin tutun

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, beyninde işe yaramaz bir bilginin tavan arasında çöp kutularına sahip olduğunu düşünmüştü, sadece bulması gereken şeyleri buluyordu. Zihninizi çevresel rahatsızlıklarla karıştırmak, odaklanmanızı bozabilir. Hele ki bir işe odaklanmışken başka bir iş için boşuna vakit kaybetmek kendi işinize olan ilginizi kaybettirecektir. Bu yüzden sizi ilgilendirmeyen alanları beyninizden uzak tutun.

3Ortak olmak

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes’un bile sadık bir arkadaşa ihtiyacı vardı. Dr. Watson hikayelerde onun en iyi arkadaşı ve yardımcısı olarak geçer. Becerileriniz ile ilgili inanılmaz derecede uzmanlaşmışsanız bile başka bir yerde eksik noktalar olabilir. Eksikliğinizi fark edin ve becerilerinizi tamamlayan biriyle ortak olun. Ortaklık eksik noktaların tamamlanması için yapılıyorsa bu işinizin geleceğini çok önemli derecede etkileyecektir.

4Dikkatli olun

Sherlock Holmes’u bu kadar harika yapan şey, başkalarının dikkat etmediği şeyleri fark etmesidir. Çoğu zaman, çözüm gözümüzün önündedir. Birinin beden dili, gizli bir gündem veya yaklaşan bir trend olsun, usulsüzlükleri üstlenmek için kendinizi eğitin. İşinize ilgili kalmak istiyorsanız, daima eğrinin önünde olun. Ayrıntıları düşünmek ve üzerinde kendinizi yetiştirmek size bir çok noktada kazanç sağlayacaktır.

5Başkaları size hayran mı

Sherlock Holmes başkalarının yapamayacağı şeyi yapar ve bunu kolaylaştırır. Başkalarının sizi takip etmesi için çok üstün bir ürün veya hizmet oluşturun. Bir trend belirleyici olun ve herkesin yaptığı şeyi izlemeyin. Bu konuda Apple, Samsung, Google, İkea gibi bir çok firmanın işleri üzerinde yaptıkları inovasyonları da takip edebilirsiniz.

6Bilmek

Sherlock Holmes bir keresinde “Kimsenin göremediklerini görmek benim işim.” dedi. Girişimcilerin bu sözden anlayacağı anlam ise işinizde bildiğiniz noktaların hala daha eksik olabileceği. Bir işi iyi yapmak veya yönetmek her zaman yetmeyebilir. Bu yüzden başkalarının ve sizin göremediğiniz eksikliklerin üzerine önemle odaklanmalısınız.

7Gizli olun

Sherlock Holmes her zaman tüm dürtülerini açıklamıyor ve bunu siz de yapmalısınız. Çoğu zaman, elimizde bulunan kartları ifşa etmediğimizde başkalarından da çok fazla bilgi edinebiliriz. Unutmayın bazen sadece rakipleriniz sizin işinizi çözmek için size müşteri gibi gelirler ve ayrıntıları öğrenmeye çalışırlar. Bu yüzden tüm bilgilerinizi herkeze aktarmayın.

8Hedefte kalın

Sherlock Holmes bir davada ihtiyatlıyken, sadece kanıtın önerdiği şeye bakar. Bir müzakere ya da zorlu bir karar vermek olsun iş dünyasında sizde ihtiyatlı olmaya çalışın. İlişkilerde objektif olmaya çalışın ve duygularınızın kararınızı etkilemesine izin vermeyin.

9Her zaman farklı olun

Sherlock Holmes kutunun dışında düşünür, bu da bir vakanın görünüşte sıradan ve alakasız öğelerini birbirine bağlı bir öyküde nasıl bir araya getirebileceğidir. İşletmedeki en önemli unsurlardan biri, işinizi sürekli olarak yenilemek ve paketinizden ayırmaktır. Bu sürekli bir fikir akışı gerektirir. Farklı olmak yumuşak bir beceridir ve öğretilemese de geliştirilebilir. Kutunun dışında düşünmek için zihninizi eğitin ve dahice yeni fikirler yakalamaya hazır olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here