SHOW BUSİNESS -Tatil Yaparken İşinizi Yapın-

13

SHOW BUSİNESS  – Hem Tatil Hem İş –

Sürekli iş fikirleri ve girişimcilik üzerine yazılar yazıyoruz. Ee gündem yoğun iş her yerde sadece onu görebilmek farkına varabilmek önemli. Dünya üzerinde ki tüm bireyler kendine özgü bir iş bulabilir. Neyse sizlere bir başarı hikayesinden bahsetmek istiyorum. Bu anlatacağım hikayenin baş rolünde oynayan Hikmet Eraslan 2000 yılında battı ve mal varlığının çoğunu kaybettikten sonra bu iş modelini buldu ve fırsatını değerlendirmekten korkmadı. Yeni yeni adının duyulmaya başlandığı bir iş tarzı var. Bu işin adı ” İş Tatili ” veya ” Show Business” İngilizcesi biraz daha karizmatik geliyor kulağa. Bu işle uğraşanların mutluluk istatisliklerine bakarsak durumları gayet memnun gözüküyor.

1417601134628

Gelelim bu işin nasıl yürüdüğüne. Dosso Dossi Fashion Show etkinliğini gerçekleştiren Eraslan Grubu kendine özgü bir yöntem geliştirerek Dossi Fashion Show’un patentini almayı başardı. bu sayede Rusya’dan müşterileri Antalya’ya getiriyor. Hem sergi ve satış işlerini yaparken Rusların hoşnut kalacağı programlar hazırlayarak memnuniyetlerini sağlıyor.

Tabi ki Eraslan Grup’un başlatmış olduğu organizasyon tuttuğu ve satışları olumlu etkilediği için bu organizasyonun çakmasını yapmaya çalışanlar yargıtayla karşı karşıya geldi. Bu girişimin taklitlerinin yapılmasına izin vermedi.

Peki bu iş nereden çıktı ? Merkezi İstanbul Laleli. Eraslan Grup Laleli’ye gelen başta Rus müşterilerine ürünlerini nasıl ulaştıracaklarını düşünürken kışın soğuk günlerin de ve ya yazın girişinde onları Türkiye’ye çekmenin yolunu buldular. Böylelikle sadece kendi ürünlerini değil komşularının ürünlerini de sergileyerek yeni bir iş modelini ortaya koymuş oldular.

theres-no-business-like-show-business-24927

Lalelideki yüzlerce marka yılda iki kere ortaya koydukları yeni modelleri burada sergileme imkanı buluyor. altı bin’den fazla ziyaretçi hem bu ürünlerden alım yapıyor hem de gelecek sezonun bağlantılarını kurarak önlerinde ki seneyi garanti altına alıyorlar. Bu arada gelenler piyasada ki ürün çeşitliliğinden haberdar oluyorlar ve modanın izlerini takip etmiş bulunuyorlar.

Her yıl yüzde otuzluk bir büyüme sağladıklarını söyleyen organizasyonun sahibi Hikmet Eraslan gerçekleştirdikleri organizasyona nasıl cevap vereceklerini araştırdıklarını söylüyor. Bu talepler doğrultusun da Eraslan grup otel ve villa inşaatlarına başladığını belirtiyorlar.

Eski ekonomi bakanı Kürşat Tüzmen bu iş modelini incelediğinde hayranlığını belirterek tebrik etti. Ancak devletin yasa ve yönetmeliğinde bu iş tarzı yer almadığı için devlet tarafından desteklenmektedir. Tamamen kendi sermayeniz ile yapabileceğiniz bir iş. Bazı çıkan söylentilere bakarsak bu yıl da Dış Ticaret Müşteşarlığı geçen günlerde bu iş modelini incelemek için Antalya’ya gittiler. Tabi bu yıl düşen ihracat gelirleri düşüş yaşandı bunu sebebi Ülkemiz etrafında olan olaylar savaşlar veya ekonomik krizler etkili olabilir. Sonuçta istikrarlı bir şekilde yükselen bu iş modeli desteklenerek daha fazla ülke ile bağlantı kurması sağlanabilir.

Hikmet Eraslan bu yıl ki açıklamasında şunları söyleyerek ne kadar büyük ve faydalı bir iş yaptıklarını belirtmek istedi; “Her yıl iki kez düzenlediğimiz Dosso Dossi’de 32 ülkeden 5 bin müşterimizi ağırlıyoruz. İlave siparişler ile yıl toplamında 110 milyon doları yakaladık. İhracatta 2015 e kan kaybıyla başlayan Türk hazır giyim sektörüne nefes aldırdık”.

phpThumb_generated_thumbnail

Her zaman bir çıkış yolu bulunmaktadır. Önemli olan onu bulabilmek ve değerlendirebilmektir. İş Tatil modeli’de tam olarak değerlendirilmiş bir düşünce ve fırsattır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here