Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye dönmek isteyen çok arkadaş var

Bülent Çelebi, teknoloji alanında Türkiye’nin de söz sahibi olabileceğini kanıtlamış bir girişimci. Amerika’daki Silikon Vadisi’nde çalışırken Türkiye’ye gelerek kablosuz modem konusunda yatırım yapan Çelebi’nin AirTies şirketi bugün pazarın yüzde 60’ına sahip. Türkiye’nin teknoloji konusunda önemli potansiyele sahip olduğunu söyleyen Çelebi, ‘Silikon Vadisi’nde değerli arkadaşlarımız uygun iş olursa dönmeye hazır. Türk iş dünyası bu fırsatı değerlendirmeli’ diyor.

Yahoo, Google, Apple, Skype, Hotmail, You Tube… Silikon Vadisi’nden omuzlarına dokunan melek yatırımcılar sayesinde doğdular, bugün dünyanın milyar dolarlık şirketleri arasında yer alıyorlar. Artık bu girişimcilere Türkiye’den de bir örnek var. AirTies… Silikon Vadisi’nde yetişen 25 Ar-Ge mühendisi ve bir melek yatırımcının sayesinde Türkiye’de 5 yıl önce faaliyete başlayan modem üreticisi AirTies, bugün sektörde yüzde 60 paya sahip.
Sadece Türkiye’de değil Ukrayna, Rusya ve Yunanistan’da da hızlı büyüme içine giren AirTies’in kurucusu Bülent Çelebi, hedefini, “Türkiye merkezli bir dünya teknoloji devi” yaratmak olarak açıklıyor. Türkiye’nin teknoloji kullanımı ve adaptasyonu konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Çelebi, bu konuda ciddi yatırım fırsatları olduğunu da dile getiriyor. “Yaptığımız yatırımlar ve geliştirdiğimiz ürünlerle Amerikalılar’daki ‘Türkiye’de teknoloji geliştirilmez’ önyargısını yıktık, yanlış olduğunu ispatladık. Yurtdışında bizim gibi doğru işi bulduğunda dönmek için bekleyen pek çok arkadaşımız var. Çoğu da Silikon Vadisi’nde önemli bir know-how’a ulaşmış, sektörün değerli isimleri. Tersine beyin göçü başlayabilir. Bence Türk iş dünyası, bu fırsatı değerlendirmeli” diyor.

ABD’den Türkiye’ye dönen bir girişimcisiniz. Önce ABD maceranız nasıl başladı, öğrenebilir miyiz?
Ben Türkiye doğumluyum. Babam Kayseri’de köy enstitüsü öğretmeniydi. Ben 7 yaşındayken, babam, burslu olarak California Üniversitesi’nde okumak için ABD’nin yolunu tutuyor. 1.5 yıl sonra Türkiye’ye geri dönüyor. Ancak sürekli olarak daha iyi işler arayan babam, ben 15 yaşındayken yeniden Amerika’ya dönüyor. Ben de daha sonra Berkeley Üniversitesi’nde elektronik ve bilgisayar mühendisliği okudum. National Semiconductor adlı şirketten Asya pazarının yönetimi ile ilgili bir teklif aldım ve Hong Kong’a gittim. Burada, 3 yıl içerisinde satışları 100 milyon dolardan 300 milyon dolara çıkardım. Sonra ABD’ye döndüm. 2003’de mikroişlem teknolojileri alanında faaliyet gösteren Ubicom’dan CEO’luk teklifi geldi ve bu teklifi kabul ederek Silikon Vadisi’nde işe başladım.

Silikon Vadisi’nde çalışırken kendi şirketinizi kurma fikri nasıl çıktı?
Bir gün California’da evimin balkonunda otururken, küresel bir şirketin nasıl yaratılabileceğini düşünüyordum. Mühendislik altyapımın üzerine, farklı kültürler ve pazarlar, farklı tüketici beklentileri hakkındaki tecrübelerim eklenmişti. Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da gelişen internet ihtiyaçlarını iyi biliyordum. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda, kuracağım şirketin, merkezi ülkemde ve İstanbul’da olacaktı. İş planımı evimin balkonunda yaptım ve ani bir kararla, hayallerimin peşinden giderek Türkiye’ye döndüm.

Türkiye’ye 30 yıl sonra döndünüz. Alışmanız zor oldu mu? Neler zorladı sizi?
İlk başlarda biraz zor oldu tabii. Türkiye’ye dönüşümün nedenlerinden biri babamın sürekli “Türkiye için bir şeyler yapmalısın” sözleriydi. Türkiye’de de dediğim gibi fırsatlar vardı.

AirTies’ı kurdunuz… Modem üretmeye başladınız. Türkiye’de modem pazarı hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Türkiye teknoloji alanında dünya çapında en hızlı büyüyen pazarlardan biri. 2003’te Türkiye’de 3 bin ADSL (kablosuz internet) abonesi varken, bugün bu rakam 4.5 milyona ulaşmış durumda. 2010’da yaklaşık 10 milyon adet ADSL abonesi olacağını tahmin ediliyor. Biz de Türkiye’deki modem pazarı için bir ilke imza atarak, Türkiye’nin ve içinde bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarına özel çözüm ve hizmetlerin eklendiği kablolu-kablosuz modemleri ürettik. Dünyada bir ilke imza attık. Bugün, Türkiye’de yabancı modem markasının hemen hemen hiç olmaması, olanların bazılarının ise AirTies’tan sonra pazardan çekilmeleri, bir Türk teknoloji şirketinin iç pazarda yarattığı önemli bir başarıdır.

Sıfırdan başladınız, bugün pazardaki yeriniz nedir?
AirTies, 5 yıllık kısa tarihinde birçok ilki gerçekleştirerek, başarılı bir büyüme gerçekleştirdi. Yüzde 60’lık pay ile Türkiye’de modem pazarının lideriyiz. Kuruluşundan bu yana satılan AirTies modem sayısı 3 milyonu geçti. 4 yıl üst üste yüzde 100 seviyelerinde büyüdük. Bugün yurtdışı çalışmalarında da hızlı bir şekilde yol alıyoruz. Kendi markamızla teknoloji ihracatı yapan bir şirket haline geldik. Markamızı müşteri memnuniyeti ve tamamen, ağızdan ağıza pazarlama sayesinde geliştirdik. Müşterilerimizin birbirlerine AirTies’ı tavsiye etmesi ile hızlı büyüdük.

Türkiye teknoloji konusunda hâlâ çok gerilerden gelen bir ülke. Size göre durum nasıl?
Uzun yıllar ABD’de, teknolojinin kalbinde yaşamış biri olarak Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölgesi’ni her zaman dikkatle izledim. Doğrusunu isterseniz, potansiyeli yüksek, farklı ve dinamik yapısıyla Türkiye, daima ilgi çekici bir pazardı. Hong Kong’daki 3 yıllık profesyonel iş tecrübem de bu görüşümü güçlendiren bir deneyimdi. Buradan yola çıkarsak, şunu söyleyebilirim: Türkiye, yeni teknolojilerin hayata geçişinde, muazzam bir hızla ilerleyen, yeniliklere açık, enerjisi yüksek bir ülke ve pazar”¦

Genç nüfusun çoğunlukta olmasının yarattığı bir pazar değil mi bu?
Hayır, sadece bundan kaynaklanmıyor. Biz yeni teknolojiye açık, onu hayatına hızlı bir şekilde kabul eden, öğrenen ve uygulayan bir toplumuz”¦ Bakın, biz bugün, en önemli bölümü Anadolu’da bulunan, 2000’i aşkın bayii ile çalışıyoruz. Çalışmaktan öte, ‘onlarla birlikte yaşıyoruz.’ Bu bayilerin içinde büyük olanlar da var, küçük bir dükkânda ürün satanlar da… Sahada olmak, içinde bulunduğunuz dünyayı çok daha iyi tanımanızı sağlıyor. Türkiye’de ister Kars’a, ister Sinop ya da İzmir’e gidin, gelişmiş ülkelerdeki teknoloji düzeyi ile eşdeğer, hatta kimi noktalarda ötesinde bir teknoloji kullanımı, zekası ve girişimcilik ile karşılaşırsınız. Şaşırtıcı bir şekilde, hızlı bir adaptasyon ve heyecan görüyoruz. Dolayısıyla ben bu konuda çok optimistim.

Teknoloji kullanma ve uygulamada başarılıyız ama üretme konusunda söz sahibi olamıyoruz. Türkiye’nin bu konuda gelişme şansı var mı?
Elbette, her zaman var”¦ Bunun son dönemdeki en önemli kanıtlarından biri de biz değil miyiz? Bakın, AirTies Şubat 2004’te kuruldu. İlk üç yıl içinde, perakende satışlarda Türkiye’deki pazar payını yüzde 0’dan 60’a çıkardı. Türkiye’nin pek çok önde gelen servis sağlayıcısının ana tedarikçisi durumuna geldi. Türkiye’de, pek çok yabancı şirket, AirTies’ın hızlı büyümesi karşısında pazardan çekildi. Kuşkusuz, bu mucize değildi, çalıştık. Bugün, Yunanistan, Ukrayna, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde, kablosuz teknolojide pazara giriş yaptık, bazılarında bunun hazırlıkları devam ediyor.
Özellikle de Türkiye’ye yakın pazarlarda, bu kadar çok fırsat varken”¦

Bunun için neler yapılması gerekiyor?
Ben Amerika’dayken, Uzakdoğu pazarı birçok teknoloji devi için çok cazipti. Ancak bu pazarları doğru okumak ve ürün ve çözüm geliştirmek, kültürel dokuyu, ihtiyaçları, pazarın dinamiklerini bilmeden, bölgeye nüfus etmeden plan yapmak çok zordu. AirTies’ı bugüne getiren temel özelliklerden biri, yerel ihtiyaçlara göre geliştirdiği iş modeli ve ürün ve hizmetleri oldu. Türkiye ve yakın çevresinde görülen kalın betonarme kaynaklı internet bağlantı sorunlarını çözen, dünyada bir ilki gerçekleştirerek geliştirdiğimiz “Mesh Teknolojisi”, gelişmiş kaç büyük teknoloji şirketi tarafından düşünülebilirdi? Bu ürün, örneğin şu anda otel sayısının yüksek olduğu Yunan adalarında talep görüyor. Her fırsat ihtiyaçtan doğar. Teknolojide de durum aynı. Sahaya çıkacak, pazarı dinleyecek, ihtiyaçları görecek ve doğru çözümü, hızlı geliştireceksiniz. Doğru ekibi kuracaksınız. Bir de üzerine, güçlü bir nefesiniz olacak. Kısa zamanda, hızlı başarılara koşmak, elbette hepimizin hayalidir.

Türkiye’de yatırımlarda çabuk dönüş bekleniyor galiba…
Türkiye’deki yatırım ortamında, özellikle teknoloji sektöründe, beklentilerin hızlı ve kısa zamanda büyük bir geri dönüş üzerine odaklı olduğunu gözlemliyorum. Fizibilitesi hızlı yapılmış ya da pazarın doğru okunmadığı projelerde, iş modellerinin yanlış kurulduğunu da. Ya da bazen, her şey doğruyken, ekibin yanlış kişilerden oluşması da her şeyi bozabiliyor. Şunu söyleyebilirim: Teknoloji sektöründe güçlü bir başarı öyküsü yaratabilmeniz için, tek gereklilik finansman değil. Evet, elbette çok önemli. Ama işinizin uzmanı olmalısınız, sebat etmelisiniz ve çok çalışmalısınız. Biz hâlâ, ilk günkü gibi, uzun saatler boyunca çalışıyoruz, daha da çok çalışmamız gerekiyor”¦

Türkiye’de teknolojide özellikle hangi alanlarda uzmanlaşmak gerekiyor?
Burada bir sınır koymak istemiyorum. Biraz önce söylediğim gibi, teknoloji, her alanında fırsatları barındıran bir sektör”¦ Hangi noktada olduğunuz önemli değil. Aslolan, uzmanlık doğrultusunda doğru ürüne ve hizmete odaklanmak, Ar-Ge’nin en büyük yatırım olduğunu akıldan çıkarmamak ve bunun gerekliliklerini yerine getirmek”¦

İş dünyası tersine beyin
göçü fırsatını kaçırmamalı

AirTies Türkiye için önemli bir örnek. Bu tür örneklerin çoğalması için ne yapılması gerekiyor?
Türkiye’nin tüm dünyaya yayılmış çok önemli beyinleri var. Biz de onlar arasındaydık. Risk aldık, bir araya geldik, Türkiye’ye dönmeye ve girişim yapmaya karar verdik. AirTies Yönetim Kurulu’nu oluştururken herkes farklı görevler aldı. Şirketin kuruluşunda yer almış kişiler olarak, ben şirketin Yönetim Kurulu Başkanıyım, Metin İsmail Taşkın Teknoloji Direktörü ve Andre Van Hees Operasyon/Lojistik Direktörü olarak görev yapıyor. “Melek yatırımcı” olarak bize destek olan Ziya Boyacıgiller de Yönetim Kurulu üyesi. Bugün, AirTies’ta çalışan her birey, hisse sahibidir. Yurtdışında doğru işi bulduğunda dönmek için bekleyen pek çok arkadaşımız var. Çoğu da Silikon Vadisi’nde önemli bir know-how’a ulaşmış, sektörün değerli isimleridir. Çok arkadaşımızdan talep alıyoruz. Bence Türk iş dünyası, bu fırsatı değerlendirmeli”¦

Yunanistan ve Ukrayna’da
yeni anlaşmalar imzalandı

AirTies olarak geleceğe yönelik stratejileriniz nedir?
Alanımızda Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgesinin lideri olmak! Kurulduğumuzdan ilk günden beri, hayalimiz bu. Bu bölgelerde uzun soluklu planlarımız var. Şu anda bu ülkelerde AirTies için çalışan ülke müdürleri ve ofislerimiz var.
Yunanistan’ın en büyük perakende teknoloji marketi Multirama ile 2008’in son çeyreğinde çalışmaya başladık. 2009’da da kontratımızı imzaladık. Multirama, Yunanistan genelinde 90 mağazası olan dev bir teknoloji market zinciri. Yunanistan’ın Teknosa’sı diyebiliriz. Yunanistan çapında 350 bayiisi bulunuyor. Yunanistan’da ülkenin en güçlü distribütörü “Infoquest” ile birlikte çalışıyoruz. Çok kısa gibi kısa bir sürede yakaladığımız satış rakamları ile birçok rakibimizin önüne geçmeyi başardık. Multirama mağazalarında, ilk 3 ayda wireless kablosuz modemde en çok satan 2. marka konumuna geldik. Ukrayna’da, o bölgedeki en büyük 3 distribütörden biri olan Versiya Trading ile satış ve dağıtım yapıyoruz. Versiya Trading, Ukrayna’nın bilinen en önemli digital elektronik parça ve aksesuar üreticisi. Perakende tarafında Ukrayna’da Metro ve Gigabyte teknoloji marketler ile son kullanıcıya ulaşıyoruz. Dünya devleri ile işbirliği yapıyoruz. VOD alanında yüzde 70 pazar payına sahip olan SeaChange ile IPTV konusunda çalışmaya başladık. Türkiye’de hâlâ başlayamadı ama Hindistan IPTV konusunda bizi tercih etti.
Kaynak:Referans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here