Simit Sarayı fastfood pazarında devleri solladı

Ayda 6 milyon adetlik üretim kapasitesi ile günde 250 bin kişinin ziyaret ettiği Simit Sarayı, Nielsen’in fastfood ve unlu mamuller sektörüne ilişkin yaptığı araştırmada sektörün devlerini geride bıraktı.


150 şubesinde günde 250 bin kişinin ziyaret ettiği Simit Sarayı, Nielsen’in yaptığı fastfood ve unlu mamuller sektörü araştırmasında Türk halkının gözde markası oldu. 100’i yakın ürün çeşidi ile aylık 6 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip olan Simit Sarayı, Nielsin’in yaptığı araştırma sonucuna göre güçlü bir marka haline geldi. Dünyanın en büyük fastfood zincirlerinden bir fazla şube açma amacıyla yola çıktıklarını belirten Simit Sarayı Dünya Geneli Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, Hollanda ve Kıbrıs’ta açtıkları şubelerle dünyaya açıldıklarını söyledi. Önümüzdeki günlerde Yunanistan ve Mekke’de de mağaza açmaya hazırlandıklarını açıklayan Okutur, iki yıl içerisinde yurt içinde 500, yurt dışında başta Hollanda, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri olmak üzere, 500 mağaza açmayı hedeflediklerini söyledi.


Ünlü araştırma şirketi Nielsen’ in Eylül – Ekim aylarında, tüm Türkiye’yi temsilen 941 kişiyle, yüz yüze görüşme tekniği ile yaptığı araştırma, Türk halkının ‘fastfood’ da geleneksel tatlardan vazgeçmediğini gösterdi. Türk halkı favori gördüğü ve tavsiye ettiği markalarda ilk sırayı “Simit Sarayı”na verdi. Ayrıca ankete katılanların yüzde 30’u Simit Sarayı’nı favori zincir fastfood markası olarak belirtirken, yüzde 29’u tavsiye edeceği markanın Simit Sarayı olacağını söyledi.


Her 4 kişiden 3’ü Simit Sarayı müşterisi


Aynı araştırmanın marka bilinirliği bölümünde ise; Simit Sarayı pazarda yıllardır var olan ve yoğun televizyon reklamı yapan dünya markalarına çok yakın bir skor elde etti. Diğer Türk markalarına ise fark attı. Ürün satın alınan fastfood zincirleri sorgulandığında, Simit Sarayı’nın en sık gidilen ve şimdiye kadar ürün alınmış zincir olarak, rakiplerinin önünde olduğu görülüyor. Yapılan araştırmada ayrıca her 4 kişiden 3’ünün halihazırda Simit Sarayı müşterisi olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra rakiplerinin reddedilme oranı çok daha yüksek iken, Simit Sarayı’nın reddedilme sayısı yok denecek kadar az.


Günde 250 Bin Kişi Ziyaret Ediyor, Şube Sayımız İki Yılda Bin’e Çıkacak


8 yıl önce fastfood sektörüne girdiklerini ve hızla büyüdüklerini belirten Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, bugün yurtiçinde 150 şube ile hizmet verdiklerini söyledi.


2004’te TÜBİTAK ile ortaklaşa geliştirdiği 7.000 metrekarelik kapalı alan üzerine kurulu merkezi üretim tesislerinde ayda 6 milyon adet üretim gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Okutur, “Simit Sarayı mağazalarını her gün ortalama 250 bin kişi ziyaret ediyor. Dünyanın en büyük fastfood zinciri Mc Donalds’tan bir fazla şube açma amacıyla yola çıkan Simit Sarayı, Hollanda ve Kıbrıs’ta açtığı şubelerle dünyaya açılmış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde Yunanistan ve Mekke’de de mağaza açacağız. İki yıl içerisinde yurt içinde 500, yurt dışında başta Hollanda, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri olmak üzere, 500 mağaza açmayı hedefliyoruz” dedi. Krizden güçlenerek ve hedef büyüterek çıktıklarını da ifade eden Okutur, “Türkiye sınırları bize artık dar geliyor. Simit sarayındaki hedefimiz, en az 100 bin çalışanı olması ve kısa zamanda Türkiye’de tüm şehirlerinde, ardından dünyadaki birçok ülkede bulunmak ve daha sonra dünyadaki en fazla restoran zincirine sahip marka olup, ilk 500 şirket arasına girmektir. Şu anda yaklaşık 35 ülke ile görüşmelerimiz devam etmektedir” dedi. Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here