Sinema yönetmeni

Sinema için oyunlaştırılmış öykü ve romanların (senaryoların) oyuncular tarafından canlandırılması ve oyunun filme alınmasını sağlayan kişidir.


GÖREVLER


– Yazılı metni (senaryoyu) görsel olarak tasarlar ve yorumlar,
– Uygun oyuncuları seçer,
– Senaryoya uygun çevre ve dekor seçimi için araştırma yapar, uzman kişilerle görüşür,
– Sanat Danışmanı’na, giyim (kostüm) hakkında görüşlerini söyler,
– Görüntü yönetmenine, nasıl bir görüntü istediğini bildirir,
– Oyunculara oyundaki karakterler hakkında bilgi verir, onlarla fikir alışverişinde bulunur,
– Kamera açılarını belirler,
– Oyuncuları yönetir,
– Çekimden sonra kurgu safhasında kurgucunun yanında bulunup, çekilen sahnelerin birleştirilmesi çalışmasını yapar,
– Filmin seslendirilmesinde dublaj yapımında bulunur,
– Müzisyenlerle görüşerek senaryoya uygun müzik seçimi için çalışma yapar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Sinema yönetmeni olmak isteyenlerin;
– Okuduğunu ve söyleneni iyi anlayabilen,
– Hayal ve tasarım gücü zengin,
– Yaratıcı, kültürlü,
– Düşüncelerini, fikirlerini iyi ifade edebilen,
– İnsanlarla iyi ilişki kurabilen, duyguları anlayabilen,
– Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Sinema yönetmenleri genellikle stüdyolarda zaman zaman stüdyo dışında açık havada veya kapalı mekanlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzensizdir. Yönetmen çalışırken oyuncular, kameraman ve diğer set işçileri ile sürekli etkileşim halindedir ve işini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı filmin konusuna göre karanlık, tozlu, kokulu, tehlikeli olabilir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Film çekim stüdyolarında ve film setlerinde çalışırlar. Başta TRT olmak üzere ülkemizde son yıllarda hızla çoğalmış bulunan özel radyo ve TV kuruluşlarında iş bulabilme olanakları mevcuttur. Son yıllarda özel radyo ve TV kuruluşlarının yayın dünyasına girmesi sonucu bu meslekte çalışma alanı genişlemiş, ayrıca bayanların bu mesleğe olan ilgisi son yıllarda artış kaydetmiştir.
Yayıncılık sektörü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Son bir kaç yıl içinde açılan özel TV ile radyolar daha kaliteli programların yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak kendini iyi yetiştirmiş, gelişmeleri ve değişmeleri takip edebilen, sanatseverlere yönelik iyi projeler üretebilen meslek elemanlarına ihtiyaç vardır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı, İletişim fakültelerinde ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
ÖSS sınavında yeterli puan alan lise ve dengi okul mezunları, bünyesinde bu bölümler bulunan okullara başvuru yaptıktan sonra özel yetenek sınavında başarı gösterirlerse kesin kayıt yaptırabilirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitimin süresi 4 yıldır.
Eğitimde; Görsel İşitsel Tasarım, İletişim Bilimlerine Giriş, Bilimsel AraştırmaYöntemi, İstatistik, Ses Tasarımı, Görüntü Tasarımı, Yaratıcı Yazım, Kurgu, Sinema Tarihi, İletişim, Habercilik ve Röportaj Teknikleri, Felsefeye Giriş, Radyo-Tv Tarihi, Sosyoloji, Film Yapımı, Radyo Yapımı, Sinema Dili, Sayısal Ortamda Tasarım, Sosyal Psikoloji, Film Çözümlenmesi, Oyuncu Yönetimi, Türk Sineması, İletişim Kurumlarında İşletme Yönetimi, Medya Planlama, İletişim Etiği okutulmaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, İngilizce, Matematik, Türk Dili, Uygarlık Tarihi ise ortak zorunlu dersler kapsamındadır.


MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler
İş piyasasında ilerleme, yapılan işin kalite ve sayısına göre değerlendirilmektedir. Ölçü olarak, yapacağı programların izleyiciler tarafından beğenilmesi esas alınmaktadır. Bunun için, izleyiciye hitap eden, sanatsal değeri olan, izleme oranı yüksek yapıtların sahipleri, meslekte her zaman aranmakta ve sonuçta da hem çok iyi ücretler alarak ekonomik durumlarını iyileştirmekte, hem de meslekte en iyi ürünleri yapmanın verdiği doyuma ulaşmaktadırlar.
Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalarda derece almak, ün sahibi olmak, bu meslekte ilerlemenin güzel bir yoludur.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği öğrenim ve katkı (Harç) kredisinden yararlanabilirler.
Ayrıca, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilirler.
Farklı kurumlarda, kazanç durumu da farklıdır. Ayrıca, kişiden kişiye de kazanç durumu değişebilmektedir. Belirli standartlara oturtulamamıştır. Özellikle Türkiye’de, kazanç iş öncesi anlaşmaya bağlıdır.
İşin maliyeti ve zorluk derecesi, filmin bütçesinden çalışanların ücretlerine ayrılan pay ölçüsünde ücret alınmaktadır. Tanınmış olmak, deneyim , mesleki başarı ve daha önceki projeleri sonucu iş anlaşması doğrultusunda ücret alınmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

  1. gerçekten istediğim tüm bilgiler burada var teşekkür ederim..Ama şunu anlayamadım yada karıştırdım..TRT film çekcek yönetmenler için maddi alanda yardımcı oluyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here