Sıra Dışı Marka İsimleri ve Anlamları

Renkli zeminler üzerinde marka logoları
mucahittaskin / tasarimcantasi.com

Marka isimleri ile çevrelenen bir dünyada yaşıyoruz. Sokağa çıktığımızda, yolculuk yaptığımızda, alışveriş merkezine gittiğimizde ya da sadece cep telefonumuzla zaman geçirdiğimizde keşfedilmemiş marka isimler ile karşılaşıyoruz. Üstelik evimizin her köşesinde; kıyafet dolabımızda, mutfağımızda, banyomuzda, ayakkabılıkta, salonda ve evimizin her bir köşesinde sıra dışı marka isimleri ile karşılaşıyoruz. Bazen markaların isimlerine ek olarak ilginç logoları kalıyor aklımıza ama çoğu zaman marka isimlerine o kadar alışıyoruz ki anlamları ile ilgili duyarsızlaşıyoruz. İşte bu yazımızın konusu da bu; sıra dışı marka isimleri ve anlamları…

Canon

Görüntü teknolojilerinde birçok yeniliğe imza atan Canon, “her eve bir kamera” sloganı ile 1937 yılında faaliyetlerine başlayan köklü bir şirkettir. Hesap makinelerinden fotoğraf makinelerine, kameralardan fotokopi makinelerine birçok ürünü dünyaya ihraç eden markanın adı, sıra dışı bir özelliktedir. Herkesin aşina olduğu ancak anlamını bilmediği marka isimleri arasında da yer alan Canon, “Kwanon” kelimesinden gelir. Kwanon ise Budizm’de bağışlama tanrıçasının ismidir.

LEGO

Bir neslin çocukluğu LEGO oyuncakları ile geçti desek yanlış söylemiş olmayız. Çocukların fizyolojik ve bilişsel gelişimleri ile birlikte yaratıcılıklarını da arttıran bu oyuncaklar dünya genelinde satılmaya devam ediyor. Marka o kadar başarılı ki aynı formatta başka markalar tarafından çıkarılan oyuncaklar da “LEGO” ismi ile anılıyor. İlk bakışta anlamsız marka isimleri arasında yer aldığı düşünülse de LEGO “iyi oyun” anlamına geliyor.

Google

Elimiz kolumuz, internette yol gösterenimiz ve en sevdiğimiz arama motoru olan Google en ilginç marka isimleri sıralamasında yer alır. Google “Googol” sayısından türetilmiş bir markadır. Googol sayısı ise 1 sayısını takip eden yüz sıfırdan oluşur. Bu marka ismi Google’ın verimliliğini ve barındırdıklarını oldukça başarılı bir şekilde ifade eder.

Nintendo

1889 yılında kurulan Japon markası Nintendo faaliyetlerine oyun kartı üretimi ile başlayan akabinde oyun ve konsollar üreten büyük bir firmadır. Nintendo kelimesi bir nevi birleşik kelime olarak düşünülebilir.  Nin” bırakılmış anlamına gelir “tendou” ise cennet.

Nike

Dünyanın en çok tercih edilen spor markalarından biri olan Nike, ilginç ancak genellikle herkes tarafından anlamı bilinen bir marka ismine sahiptir. Yunan mitolojisine ilgisi olanların çoktan bildiği üzere Nike markasının ismi , Yunan zafer tanrıçası “Nikea” isminden türetilmiştir.

Samsung

Dünyanın teknoloji devi markaları arasında yer alan Samsung da ilginç isme sahip olan markalardan biri olarak kabul ediliyor. Sam ve Sung kelimelerin birleşiminden oluşan Samsung markasının adı “üç yıldız” anlamına geliyor.

Hyundai

Birçok farklı faaliyet alanı bulunan dünyaca ünlü Kore şirketi Hyundai hem zor telaffuzu hem de neredeyse hiç kimse tarafından doğru yazılamayan marka ismiyle yazımızda yer vermemiz gereken sıra dışı marka isimleri arasında yer alıyor. Hyundai markasının anlamı ise aslında oldukça etkileyici, marka adı “modernizm” anlamına geliyor.

Jagermeister

Dünyaca ünlü alkollü içecek markalarından biri olan Jagermeister da ilginç ancak anlamlı isimlerine sahip olan markalar arasında yer alıyor. “Avcıların Ustası” anlamına gelen Jager ve Meister kelimelerinden türeyen Jagermeister Alman klasikleri arasında yer alıyor.

Subaru

Dünyanın en başarılı yarış otomobil üreticilerinden biri olan Subaru firması da marka ismiyle sıra dışı markalar kategorisinde yer alıyor. Subaru marka adı hem bir takım yıldızı hem de birleşmek kelimelerine atıfta bulunuyor.

Sony

Yine dünyaca ünlü bir markanın anlamında sıra… Dünyanın en ünlü teknoloji firmalarından biri olan Japon şirketi Sony “akıllı genç adam” anlamına geliyor, bir diğer anlamı ise “ses”. Hangi anlamı ön plana çıkarsa çıksın Sony markasının isim seçim doğruluğu değişmiyor.

Pepsi

Şekerli ve gazlı içecek talebinin büyük bir kısmını Coca-Cola ile birlikte karşılayan Pepsi oldukça anlamlı bir marka ismine sahip. Coca Cola firmasının reklamlarında hazımsızlığa karşı iyi geldiği mesajlarının baskın olması Pepsi markasının ardındaki asıl neden olduğu biliniyor. Pepsi markası ismini, sindirimini kolaylaştıran “Pepsin” enziminden alıyor.

Vodafone

Türkiye’de faaliyet gösteren öncü GSM operatörlerinden biri olan, son dönemde yaptığı atılımlarla Turkcell’in en büyük rakibi olmayı sürdüren Vodafone markasının ismi aslında üç kelimeden oluşuyor. Voice – Data – Telefone kelimelerinin ilk hecelerinden oluşan Vodafone markası şirketin faaliyet alanını da ortaya koyuyor.

Volkswagen

İkinci Dünya Savaşı çıkmadan kısa süre önce, 1937 yılında Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından halk için üretim yapma amacıyla kurulan Volkswagen, kuruluş hikayesini tamamlayan bir marka anlamına sahip. Almanca “halkın arabası” anlamına gelen Volkswagen bugün dünya otomobil devleri arasında konumlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here