Şirket blogu açmanız için 15 istatistik

Şirket blogu

İşyerinizin web sitesi var ve uzun süredir stabil halde mi duruyor. Yeni yapılan araştırmalara göre şirketler web sitelerinde blog açarak daha fazla kazanmaya başladı. Şirketinizin kurumsal bir blogu olmadan başarı sağlayacağını düşünüyorsanız tekrar düşünmeniz gerekecek. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 80’i internetten bir şeyler satın almadan önce iyi bir araştırma yapıyor. Ürün veya hizmet hakkında açıklamalı bilgiler bulunmadığı zaman ise alışverişi ertelebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse beyaz eşya satan bir şirket sitesinde sadece ürünlerini tanıttığını düşünelim. Siteyi gezen müşteri sadece fiyatları ve teknik özellikleri inceliyor gerisinde ise aklında bazı sorular oluyor.

Bu sorulardan bazıları

 • Buzdolabının ilk kurulumu nasıl olmalı?
 • Buzdolabı bozulma nedenleri?
 • Buzdolabı neden su damlatır?
 • Çamaşır makinesi ne kadar elektrik harcar?
 • Çamaşır makinesi nasıl taşınır?
 • Çamaşır makinesinde hangi göze ne konur?
 • Televizyon nasıl ayarlanır?
 • Televizyon ne kadar radyasyon yayar?

Soruların örneklerini arttırmak mümkün, şimdi gelelim bu sorular ile ilgili blog açmanın size kazandıracaklarına ürünün yanına ilgili makaleler kısmını koyarsanız tüketici ürünü almadan önce sitenizden bilgi almaya başlayacak ve ardından ürün alım aşaması için şirketinize daha ılımlı yaklaşmaya başlayacak. Bugün Türkiye’de ve dünyada şirketler blog açmaya başlasa da bu çok yaygın değil.

Şirketinize kurumsal blog açmadan önce bilmeniz gereken 15 istatistik.

1Bloglar ne kadar okunuyor

Günümüzde sadece WordPress istatistiklerine göre 409 milyondan fazla insan her ay 22 milyardan fazla sayıda makale okuyor. Kullanıcılar her ay 75.1 milyon yeni yayın paylaşırken 42.7 milyon yeni yorumlar yapılıyor. Bu istatistik sadece WordPress’ ait. Daha WordPress gibi bir çok blog sistemi ve şirketlerde üretilen içeriklerde var. Bu yüzden geç kalamdan işletmenize bir blog açmaya karar verin.

2Düzenli blog yayını yapan şirketler ne kadar pazar payı alır?

Düzenli olarak blog yapan B2B şirketlerinin her ay % 67’si daha fazla pazar payı kaptığını bildirdi. Bu istatistik tek başına blog yazmanın işinize yarayabileceğini ikna etmek için yeterlidir. Bununla birlikte, biraz daha inandırıcı olmanız gerektiğini düşünüyorsanız pazarlamacıların % 57’sinin Bloglamayla müşterileri kazandığını bilmeniz gerekiyor. Her zaman olduğu gibi, bir blog yazmanın işletmeniz için bir pazarlama aracı olarak ne kadar güçlü olabileceğini gösteren daha fazla istatistik var.

3Fortune 500 şirketlerinin yüzde kaçı blog yayınlıyor.

Fortune 500 listesinde ki 181 (% 36) şirketin bloglarında ürün tanıtımı ve kullanıcı katılımı için bilgiler yer alıyor. 2016 yılında aktif kurumsal blogların % 61’inin okuyucuların yayınlarıyla ilgili yorum yapmalarına izin verdiği belirlendi. Yorumlar her zaman blogunuz bulunması gereken en önemli etkileşim araçlarından birisidir.

2016 yılında blogları kullanan en iyi endüstrilerin bazıları şunları içeriyor:

 • Bilgisayar yazılımı
 • Bilgisayar Çevre Birimleri
 • Genel Mağazalar
 • Bilgi Teknolojisi Hizmetleri
 • Eğlence
 • Telekomünikasyon
 • Özel Perakendeciler: Diğer
 • Gıda ve İlaç Mağazaları

4İnternet kullanıcıları, blogları güvenilir bir bilgi kaynağı olarak düşünüyor mu?

Bloglar haber sitelerinin, Facebook’un, perakende sitelerinin ve YouTube’tan sonra internetteki en güvenilir bilgi kaynağı olarak görülmektedir. Kullanıcıların büyük kısmı blogları güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görürler ve şirketle iletişim kurmak için daha rahat hareket ederler.

5Blogun güvenilirliğini etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

Kalite içerikler, düzenli yayıncılık, iyi tasarım ve sosyal medya hesaplarının olması bir blogun güvenilirliğini belirleyen en önemli dört faktör olarak sıralanıyor. Baştan savma yazılan içerikler ve başlık ile uyumsuz olan içerikler kullanıcı tarafından hoş karşılanmaz.

6Bir blogdan gelen önerileri okuduktan sonra online alışveriş yapanlerin yüzde kaçı satın alma yapıyor?

Bu araştırmanın özeti 10 Amerikalı çevrimiçi tüketiciden 6’sının, bir blogun önerileri üzerine bir satın alma işlemi gerçekleştirdiği üzerine yayınlandı. Huffington Post’ta yayınlanan bu araştırmaya göre bazı istatistikler:

 • Blog kullanan pazarlamacılar, bunu yapmayanlara kıyasla % 61 daha fazla yol alır.
 • ABD’li çevrimiçi tüketicilerin % 81’i bloglardan verilen bilgi ve tavsiyeye güvenmektedir.
  Bloglardan şirketinize % 97 oranında daha fazla link bağlantısı gelir.
 • ABD’li çevrimiçi tüketicilerin % 61’i bir blogun önerileri üzerine bir satın alma işlemi gerçekleştirdi.
 • Tüketicilerin % 60’ı, bir şirkette kendi sitesinde ki özel içerikleri okuduktan sonra daha olumlu hissetmektedirler.

7Daha fazla trafik çekmek açısından, ayda yayınlanması gereken blog postalarının ideal sayısı nedir?

Hubspot sitesinin verilerine göre Ayda 16’nın üzerinde blog yayınlayan şirketler, aylık 1-4 arası yayın yapan şirketlerden yaklaşık 3,5 kat daha fazla trafik elde etti. İşin aslı ise ne kadar çok blog yayını o kadar çok ziyaretçi demektir.

8Ortalama bir blog yazısı yazmak ne kadar sürer?

2016’da blog yazarları tarafından yapılan bir ankette % 48,2’lik bir oranın ortalama bir blog yazısında 1-3 saat arasında oluşturulduğu belirlendi. Blog yazmak için iyi araştırma yapmalı veya uzmanlardan destek almalısınız.

9Uzun ve kısa biçimli içerik arasında en fazla paylaşılan içerik hangisi?

Uzun biçimli içerikler daha fazla paylaşılıyor. İçeriklerin ne kadar çok bilgiye dayalı ve olduğu tüketicinin sorularına ne kadar cevap verdiği ile ilgili ortlama makalelerde 1000-2000 kelime arasında ki yayınlar daha çok ilgi görüyor. Yaklaşık 1.200 ila 2.000 kelimelik blog gönderileri genellikle “uzun biçimli” olarak kabul edilir. Ayrıca uzun içerikler sitenizin google sıralamalarında etkilerini gösterir ve seo açısından da faydalıdır.

10Bir blog sitesinin, Google arama sonuçlarının ilk 3 sıralamasında yer alması zaman alıyor mu?

Evet üst sıralarda yer almak zaman alır. İlk üç sırada yer alan alanların % 55’i 10 yaşın üzerindedir.

11En çok trafiği çeken blog yazısı başlığının uzunluğu nedir?

Hubspot’un araştırmalarıan göre 6-13 kelime başlığına sahip blog gönderileri, en yüksek ve en tutarlı trafiği çeken konu başlıklarıdır. Çok kısa başlıklar arama motorları tarafından da sevilmemektedir.

12Blog gönderileri zaman içinde daha fazla trafik mi çekiyor?

Tüm blog yazıları zamanla daha fazla trafik çekmez. Bununla birlikte, 10 blog yazısının 1’inden ziyaretçi almaya başlayabilirsiniz.Bu zamanla organik arama trafiklerini arttırır. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar kaliteli içeriği sürekli olarak yayınlayarak bu istatistiğin avantajından yararlanabilir.

13Marka bilincini artırmada blog yayınları yardımcı oluyor mu?

Blog yapan şirketler blogu olmayan sitelere kıyasla kendi web sitelerine % 97 daha fazla bağlantı alırlar . Daha fazla gelen link daha yüksek arama motoru sıralamasında, bulunma şansının artmasına ve dolayısıyla markanın bilinirliliğine katkıda bulunulmasına yol açıyor demektir.

14Blog açmak yatırıma değer mi?

Blog açmak yatırıma değer ve olumlu getiriler de üretir. Bloglamaya öncelik veren pazarlamacılar, ROI’yı olumlu şekilde görme olasılığının 13 kat fazla olduğu belirlenmiştir. (ROI) yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir.

15Şirketlere blog işi anlatıldıktan sonra verilen tepkiler nelerdir?

Hubspot’un verilerine göre şirketlerin % 81’i bloglarının “yararlı”, “önemli” veya “kritik” olduğunu düşünüyor.

Örnekler : Türk şirketlerde blog örnekleri

Lc waikiki blog 
Türk Hava Yolları 
Ford Blog Türkiye
Bosch Blog 

Sonuç olarak şirketler Blog açmak için uğraştığı zaman bunun sonuçlarını olumlu şekilde almaya başlarlar. İşletme bloglama istatistikleri, şirketinizin çevrimiçi varlığına katkıda bulunmak için bloglamanın büyüklüğünü göstermektedir. Son olarak kurumsal bir blog açmak aynı zamanda seo çalışmaları içinde olumlu olarak görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here