Sivrisinek kovucuda distribütörlük daveti

Sivrisinek, özellikle yaz aylarında bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda alınan çeşidi önlemler arasında ise sivrisinek kovucu ürünler geliyor. Özellikle yaz aylarında tüketimi önemli ölçüde artan sivrisinek kovucu losyonlar, bu alandaki pazarı da büyütüyor.

Pazarın ilk ve en eski markalarının biri olan Sinkov da bu alandaki oyuncular arasında yer alıyor. Sinkov markasının yaratıcısı Netpa Marketing, hızlı tüketim sektöründe pazarlama ve genel dağıtım üzerine faaliyet gösteren aile şirketi. Netpa’nın kendi markaları arasında yer alan Sinkov, sivrisinek kovucu losyon ile pazarda lider konumunda. Şirket, ülke çapında hizmet veren ecza ve ıtriyat depolarının tümüyle çalışıyor. Bölgelerde yer alan en büyük gıda dağıtıcılarıyla da distribütörlük sistemi ile çalışılıyor. Bu distribütörler, kendilerine tanımlanan il veya bölgede Netpa’nın market kanalındaki tek dağıtıcısı konumuna yerleşiyor ve alt toptan diye tabir edilen tali bayilere ve son satış noktası olan marketlere ürünlerin dağıtımını gerçekleştiriliyor.

Market kanalında 55 gıda distribütörü ile çalışan şirket, bu sayıyla Türkiye’nin özellikle sivrisinek kovucu losyon ve sinek ilacı kullanımının yoğun olduğu bölgelerinin tümünde dağıtım yapıyor. Dağıtım kanallarına yönelik hedefleri arasında, distribütörlerle iş ortaklığı kurarken her iki tarafın da kârlı çıkmasını ve tüketicinin ürünleri en doğru noktada bulmasını sağlayabilmek olduğunu söyleyen Netpa Pazarlama Direktörü ve Bölgeler Müdürü Çağatay Işık, “Bu anlamda, gereken bölgelerde yeni yapılanmalara giderken bazı bölgelerde de kontrol ve yeniden yapılanma süreçlerini de sürekli işletiyoruz” diyor.

STOK BASKISI YOK

Bu ürün için distribütörlük ve bayilik veren şirket, önceliği sineğin yoğun olduğu bölgelere tanıyor. Deniz kenarları, tatil bölgeleri ve çeltiğin olduğu bölgelerde ürün yoğun olarak kullanılıyor. Dolayısıyla Akdeniz, Ege, Trakya ve Karadeniz şirketin öncelikli bölgeleri arasında yer alıyor. Distribütörler üzerinde stok baskısı yaratmadıklarına dikkat çeken Işık, şöyle devam ediyor:

“Distribütörlerimize yönelik belirli kriterlerimiz var. Fakat bazı firmaların uyguladığı katı kuralları biz uygulamaktan kaçınıyoruz. Bu kuralların arasında distribütör üzerinde stok baskısı gibi faktörler yer alıyor. Bizim anlayışımız birlikte yol alma ve büyüme yönünde. Bayilerimiz de bize hiçbir zaman ‘ürününü sattığımız firma’ gözüye bakmazlar. Tüm distribütörlerimizle yıllardır çalışıyoruz. Sadece yeni firmalarla anlaşma imzalarken finansal gücü, dağıtım kabiliyeti, nokta sayısı, penetrasyon sağlayabilme olanakları gibi olmazsa olmaz noktaları inceliyoruz.”

YÜZDE 20 KÂR MARJI

Cironun bölgeden bölgeye değiştiğini, bu miktarı belirleyen ana faktörün de o bölgedeki sinek ilacı tüketimi olduğunu belirten Işık, bir distribütörün sezonluk (ortalama üç aylık) cirosunun 300 bin ile 2 milyon TL arasında değiştiğini söylüyor. Distribütörün kâr marjının şirket için büyük önem taşıdığını kaydeden Işık, “Çünkü Sinkov’u marka yapan ana faktörler arasında bayilerimizin ürüne ve markaya sahip çıkması yatıyor. Netpa Marketing’in Sinkov grubunda bayilerine bıraktığı kâr marjı da minimum yüzde 15 ile 20 arasında değişiyor” diyor.

Ekonomist

6 YORUMLAR

  1. ben kayserideyim. ilaç mümessilliği tecrübemden dolayı geniş bir eczane portföyüm var. bayilik şartlarınızla ilgili bilgi verirseniz sevinirim: 0554 914 79 99

  2. merhaba firmaya ulaşamıyorum kadenız bölgesi iskenderunda yaşıyorum bu bölgede on yıllık gıda ve b.eşya satışı yaptım ürünler ve şartlar için bilgi rica ediyorum saygılar.hüseyin

  3. ben trakya bölgesinde yaşıyorum ve burada halk bu konuda oldukça dertli bana bu konuda sartları bildirirsenziz anlaşabiliriz
    semih koca 05423935852

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here