Siz de Buluş Yapabilirsiniz sergisinden İlginç Buluşlar

Siz de Buluş Yapabilirsiniz sergisi öncesinde patent ve marka vekilliğinin ülkemizdeki duayen ismi Mehmet Kaan Dericioğlu, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ‘Fikirlerden Buluşlara Giden Yol’ konulu bir de konferans verdi. Ankara’da düzenlenen sergi ile fermuarlı kravattan, katlanır tıraş bıçaklarına, parmağa takılan diş fırçasından, horlama önleyiciye, çay ve şeker karıştırıcıdan, kağıttan mamul iç çamaşırlarına kadar pek çok ilginç buluş görücüye çıktı.


Sergi öncesinde patent ve marka danışmanlığı sektörünün duayen ismi, ülkemizin öncü patent ve marka vekilliği kuruluşu Ankara Patent’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü M. Kaan Dericioğlu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerine ‘Fikirlerden Buluşlara Giden Yol’ konulu bir de konferans verdi. Dericioğlu, “Birçok ürününün kıvılcımı olan fikirlerin sahipleri, sabırla ve zamanla yarışarak çalıştıklarında, teknik sorunları çözer ve günlük yaşamımızı kolaylaştıran buluşların yolu açılır” dedi.


“Hangi meslekten olduklarına bakılmaksızın, 47 yıllık meslek yaşamımda buluş yapan birçok Türkü tanıdım ve onların buluşlarının korunması için destek oldum” diyen Kaan Dericioğlu, “Bel fıtığı ameliyatı olan ve bu nedenle alışveriş sırasında sorun yaşayan bir ev hanımı, market arabasının yiyeceklerin ve eşyaların konulduğu bölümünü aşağı ve yukarı doğru hareket edecek şekilde yaparak önemli bir sorunu çözmüştür” diye konuştu. Türk insanının yenilikçi bir yapıda olduğuna dikkat çeken Ankara Patent Genel Müdürü Dericioğlu, “Disiplinli bir şeklide çalışan herkesin fikirlerden buluşlara doğru yol alabileceğinin örneklerle kanıtlandığını” ifade etti.


Katılımcılara, fikri haklar, buluş, marka ve patent konusunda ayrıntılı bilgiler veren Kaan Dericioğlu şunları söyledi:


“Yenilik yapan, yenilikleri uygulayan ve ticari değere dönüştürerek rekabet gücü kazanan ve bu gücü sürdürebilen toplumların geliştiğini görmemezlikten gelemeyiz. Mevcut örnekler Türk insanının da özendirildiğinde ve ortam sağlandığında bunu başarabileceğini göstermiştir. Mesela,118 buluş yaparak bunu kanıtlayan bir Türk mühendisi vardır.”


Siz de Buluş Yapabilirsiniz sergisi Büyük ilgi gördü
Siz de buluş yapabilirsiniz adlı sergide en çok ilgiyi, şu buluş ve ürünler çekti: 3D Hologram Maker, parmağa takılan diş fırçası, büyüteçli-LED ışıklı saat, sarımsak soyucu, katlanır tıraş bıçakları, fermuarlı kravat, kramayer dişlili deliksiz kemer, kateter, çevreci aksı, işlenmiş metal, anoskop, cerrahi iğne. Sergide yer alan ilginç buluşlar şöyle:

SERGİDE YER ALAN İLGİNÇ PATENTLİ BULUŞLAR
1.KRAMAYER DİŞLİLİ DELİKSİZ KEMER
2.FERMUARLI KRAVAT
3.BUZ TORBASI
4.KURŞUN KALEM ÜRETİM YÖNTEMİ
5.ZIMBA TELİ SÖKECEĞİ
6.YAPIŞTIRICI BANT
7.ÇOK UÇLU TORNAVİDA
8.KATLANIR TIRAŞ BIÇAKLARI
9.ŞİŞE KAPAĞI AÇACAĞI
10.DİŞ LEKELERİ TEMİZLEYİCİ
11.SİHİRLİ PED
12.SARIMSAK DİŞİ SOYUCU
13.PİPETLER
14.TIRAŞ BIÇAKLARI
15.3D HOLOGRAM MAKER

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here