SkyTran Şehir İçi Ulaşımda Yeni Bir Çağ

3

SkyTran adlı teknoloji, şehir içi ulaşımda yeni bir çağ başlatıyor.

Untitled-3

Geleceğin şehir içi ulaşım sistemi olarak adlandırılan SkyTran projesi şehir içi ulaşımda yeni bir çağın kapılarını açıyor. Sürücüsüz pod adı verilen ve şehir içinde havaya yerleştirilmiş raylar sayesinde hareket eden araçlar trafik problemlerini ortadan kaldıracak ve şehir içi seyahatleri bir eğlence haline dönüştürecek.

Akıllı telefonlar üzerinden geliştirilecek bir uygulama ile istediğiniz yere çağırabileceğiniz bu araçlar, en kısa sürede hiç bir trafiğe takılmadan sizi gideceğiniz yere bırakabilecek. Fantastik filmlerden fırlamışçasına görünen bu araçlar üzerinde çalışmalar halen devam ederken yakın bir gelecekte pilot bir bölgede hayata geçirileceği belirtiliyor. Sadece 130 kilo ağırlığında olduğu belirtilen araçların bu sebeple çok daha az enerji harcayacağı ve müthiş bir enerji ve yakıt tasarrufu yapacağı belirtiliyor.

İlk pilot bölgenin İsrailde olacağı ve Tel Aviv şehrinde 400 metrelik bir deneme parkuru oluşturulacağı söylenirken 2015 yılının son çeyreğinde hazırlıkların tamamlanmış olacağı geliştirici firma tarafından açıklanmış durumda. Bunun yanında firmanın planı ise, Tel Aviv şehrinde 20 kilometrelik ray sisteminin ve pod araçların 3 yıl içinde hizmete hazır bir şekilde bulunacağı açıklandı. Sistemin başarılı olması halinde Avrupa ve Asya’da bulunan bir çok kendin trafik problemlerini çözmek adına sistemi kullanacağı tahmin ediliyor.

Bunun yanında sistemin dez avantajı ise oldukça pahalı olması. Firma CEO’su Jerry Sanders, yaptığı açıklamada, 15 kilometrelik bir sistemin yaklaşık 150 milyon dolara mal olacağını belirtti. Bunun yanıdna yüksek maliyete rağmen, trafik problemi had safhada olan ve çözüm arayan şehirlerin bu maliyeti karşılamakta zorlanmayacağını ve projeyi kendi şehirlerinde de hayata geçirmek için harekete geçeceğini belirten Sanders, bu sistemin halka hizmet etmenin yanında ekonomik olarak oldukça büyük bir tasarrufu yanında getirdiğini belirtiyor.

1 YORUM

  1. Türkiye’ye hele İstanbul’a gelse bak bakalım trafiği sıkışıyor mu sıkışmıyor mu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here