Slim ekmek kızartma makinesi

Günümüz mutfaklarında değişik amaçlar için bir çok elektronik alet bulunmaktadır. Ancak bu elektronik aletler ya kapladıkları alanlardan dolayı, ya da kullanıldıktan sonra temizlik sorunlarından dolayı çoğu zaman kullanıcılar tarafından pek tercih edilmezler.

Slim, buradan yola çıkılarak tasarlanmış duvara monte ekmek kızartma makinesidir. Kullanım senaryosu ise; kullanıcı ilk önce maşayı yerinden çıkartır ve güç düğmesine basar. Yukarıdaki hazneden ekmek dilimini bırakır. İçeriye düşen ekmek dilimi bir süre içeride kalıp kızarmaya başlar. Daha sonra ekmeğin kızardığına dair kullanıcıya ses ile geri bildirim verilir ve ısıtma işlemi otomatik olarak sonlanır. Kullanıcı alt hazneyi indirerek ekmeği çıkartır ve sıcak olan kızarmış ekmeği daha önceden ana gövdeden ayırdığı maşa sayesinde eli yanmadan alır.

Günümüz ekmek kızartma aletlerindeki bir diğer sorun ise ekmek kırıntılarının zamanla içeride birikmesi ve kötü bir görüntüye sahip olmalarıdır. Slim, bu sorunu, yer çekiminden dolayı aşağıya düşen ekmek kırıntılarının alt haznenin içinde yer alan ikinci bir parçada toplayarak çözmektedir. Alt haznede biriken ekmek kırıntıları özellike kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan kuşların ihtiyacını karşılamak için kullanma fırsatı vermektedir.

Duvara monte olan Slim, yer kaplamaz, dar olan mutfaklara yer açar. Slim’in günümüz üretim teknikleri ile üretilmesi öngörülmüştür.
Tasarımcılar Ayça Güven – Muzaffer Koçer
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

5 YORUMLAR

  1. slmlar ilginç ve güzel bir bulus trakya bölgesinde pazarlamak isterim
    irtibat tel:0537 4235400 tekirdağ dayım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here