SMS reklamları 16 milyon YTL’lik pazar yarattı

Türkiye’de 2002 yılından bu yana yürütülen mobil pazarlama kampanyaları 2006 tahminlerine göre 16 milyon dolar büyüklüğünde bir sektör yarattı. Ayda 25 milyon SMS’in döndüğü mobil pazarlama sektörünün kısa süre içinde iki kat büyümesi öngörülüyor.

Gece yarısı çalan telefon bundan birkaç sene öncesine kadar sadece önemli bir haber demekti. Ama bugün uykudan uyandıran mesaj seslerinin bir indirim kampanyası ya da yeni açılan bir şubenin duyurusu olma ihtimali daha yüksek.

Cep telefonlarına gönderilen SMS’ler ya da e-postalarla yürütülen tanıtım çalışmaları artık büyük şirketlerden küçük mağazalara tüm kuruluşların yeni gözdesi. Doğrudan hedef kitleye ulaşım ve ölçülebilirlik avantajlarıyla mobil pazarlama reklam sektörünün de birincil kaynaklarından olmaya aday. Ayda 25 milyon SMS’in döndüğü mobil pazarlama sektörünün kısa süre içinde iki kat büyümesi öngörülüyor. Ancak kullanıcının izni olmadan gönderilen mesajlar reklamları amacından saptırıp markaya karşı antipati yaratma riskini de taşıyor. Mesaj bombardımanı karşısında kayıtsızlaşan tüketici üründen soğuduğu gibi yeni yeni filizlenmeye başlayan bu mecraya karşı kapılarını da kapatıyor. Reklam sektörü de büyüyebileceği yeni bir mecrayı kendi bindiği dalı keserek kaybetmiş oluyor.

Türkiye pazarı büyüyor

Geçen yıl tüm dünyada mobil pazarlama sektörü 400 milyon dolarlık bir ciro yakalarken Türkiye’de 2002 yılından bu yana yürütülen mobil pazarlama kampanyaları 2006 tahminlerine göre 16 milyon dolar büyüklüğünde bir sektör yarattı. 2006’da hayata geçirilen 300 proje ve kampanya sayısına 2007’nin ilk 6 ayı içinde ulaşıldı. Bacardi, Sütaş, Dove, Akbank gibi firmaların reklam cıngıllarının yüklendiği sms kampanyaları, Cheetos’un F1 döneminde gerçekleştirdiği satış promosyon kampanyasında F1 ralli oyunu hediyeli uygulaması SMS pazarlama alanın başarılı örnekleri arasında sıralanıyor. Yine Shell’in dijital kontör/dakika hediye ettiği satış promosyon kampanyası ve “Pepsi Müzik Senin Kampanyası”nda Power Club’dan Pepsi içenlere gerçek ses hediye edilen kampanyalar pazarlama açısından oldukça başarılı sonuçlar elde etti.

Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar’ın verdiği bilgilere göre 2007’nin ilk 6 ayında 110 marka ile 24 sektörde benzer projeler gerçekleştirildi. 55 milyon cep telefonu kullanıcısının hedef alındığı bu kampanyaların önümüzdeki dönemde daha da hız kazanması bekleniyor.

Online pazarlama besledi

Cenk Serdar bir noktanın da altını çiziyor: “Mobil pazarlamayı sadece SMS kampanyaları olarak görmemek, BMW Riders Academy gibi wap’tan gerçekleştirilen markalara özel wap portalları, ‘TeknoSA Sevgililer Günü Kampanyası’ gibi genel kullanıcıya yönelik (user generated) kampanyaları, ‘Sprite Susuzluğunu Dinle Kampanyası’nda olduğu gibi mobil videoları ve içerik hediye eden pek çok farklı kampanyayı da göz ardı etmemek gerekiyor.” Serdar’ın da belirttiği gibi SMS trafiğini hızlandıran en büyük etken geçen yıl online kampanyaların gösterdiği ivme oldu. Türkiye’de senelik online reklam pazarı 20 milyon dolar civarında. Daha önce medya ajanslarının online reklama yöneltmeye çalıştığı firmalar artık kendiliklerinden bütçe ayırıyor. “Bu elbette pazarlama ve reklam alanında yeni bir mecra açılması bakımından olumlu bir gelişme. Ve cep telefonuna da yansıyacak” diyen Serdar, mobil mecranın reklam verene varsayımsal değil, gerçek bilgi analizi sunduğunu ekliyor. Serdar’a göre pazarın daha da gelişmesi için her şeyden önce reklam verenin mobilin ne kadar güçlü bir mecra olduğunu anlaması ve deneyim sahibi olması gerekiyor.

Mesajı alan bedava konuşacak

Türkiye’de mobil pazarlamanın önündeki en büyük engel ise sektörün kendisi. Sektör temsilcileri, izinsiz olarak e-posta ya da SMS’le gönderilen reklamların ters etki yarattığında hem fikir. Telekomünikasyon Kurumu 2004 yılında çıkardığı düzenleme ile izin alınmasını mecburileştirerek mobil mecrada tüketiciyi koruma altına alsa da Tüketiciler Birliği’ne yağan şikayetler bu yönetmeliğin yetersiz kaldığını gösteriyor. İzinsiz mesajlardan en başta kendisinin şikayetçi olduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, Türkiye’de de Avrupa’daki tüketicinin reklamdan pay alması gerektiğini belirtiyor. Avrupa’daki uygulamaya göre kendisine SMS gönderilmesine izin veren tüketiciye GSM firması tarafından kontör ya da fatura indirimi sağlanıyor. Türkiye’de tüketicinin reklam pastasından pay almamanın yanı sıra rahatsız edildiğini ifade eden Deniz bu konuda bir düzenleme talebinde bulunduklarını belirtiyor. Deniz, tüketicilerin rahatsızlıklarının devamı halinde dava haklarının olduğunu söylüyor.

Turkcell’den ödüllü izin

Öte yandan izin aldığı 4.5 milyon abonesine SMS gönderen Turkcell, Deniz’in bahsettiği uygulamayı yürütüyor. İzin veren abonelere kazanım programı çerçevesinde faturasız hatlarda kontör, faturalı hatlarda ise kısa mesaj hediye eden Turkcell’in planı yakın zamanda ödülleri artırarak portföyünü de genişletmek. SMS gönderimi yapan şirketlerin de ayrıca izinli tüketici portföyleri bulunuyor. 4 yıldır SMS reklamları yapan HitSMS Yöneticisi Tansel Aktan, reklam verenlere 2000 kişilik bir üniversite öğrencisi grubu sunduklarını belirtiyor. Ancak bu numaraları reklam verenle paylaşmadıklarını belirten Aktan çoğu zaman reklam verenlerin kendi müşteri fihristlerini kullandıklarını dile getiriyor. Mağazalarda ya da internet üstünden doldurulan formlarda cep telefonunu veren kişilere bu gibi mesajlar gönderiliyor. SMS şirketleriyle GSM operatörleri arasındaki alt yapıyı sağlayan ve mobil iletişim sektöründe yüzde 45 paya sahip olan Mobiltim Satış Yöneticisi Bekir Aslan Kopuz da asıl verileri reklam verenlerin getirdiğini ifade ediyor.

Project House Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Akkılıç

SMS’den sıkılan tüketici her reklama duyarsız kalır

Mobil pazarlama için yapılacak en büyük kötülük SMS ile eş tutmak olur. Toplu SMS mobil pazarlama gibi anlaşılıyor ama bunun içinde internet uygulamaları da ye alıyor. Her iki mecrada da marka izinli pazarlama kurguları haricinde müşteriye giderse olumsuz olarak geri döner. SMS ya da internet… Önemli olan araçlar değil izinli pazarlamanın gereklerini yerine getirmek. Tüketicinin markaya “Benimle iletişim kurabilirsin” dediği her türlü pazarlama kurgusu bunu kapsar. İzinsiz yürütülen her türlü çalışmada markanın negatif imaj oluşturmasının dışında tüketici diğer mesajlara da algısını kapatıyor. Günde ortalama 2000 mesaj alıyoruz. SMS’lerden bunalan tüketici yolda yürürken gördüğü reklama da duyarsız kalıyor. İzinli pazarlama mesajın etkinliğini artırmak için yapılır ama Türkiye’de bu yaklaşım tam tersi etki yapıyor. Marka hedef kitleye ulaşamıyor dolayısıyla kalabalıklar arasında sıyrılamıyor.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatoş Karahasan:

SMS vandalizmi bitti artık reklamlar mobil

SMS mesajları izinliyse bir sorun çıkarmaz. Kişiler bu sayede ilgi alanındaki konulardan haberdar oluyor. Ama izinsiz gelenler rahatsız edici. Vandal SMS dönemini geçtik. Artık izin dahilinde olmadan hiçbir şeyin yapılamayacağı bir zamandayız. Bütün markaların iletişiminde olduğu gibi izinsiz yollanan reklam da çöpe gidiyor. Diğer yandan mobil pazarlamanın önü çok açık. Bluetooth uygulamaları gibi çeşitlilikler olacak. Problem bunun kullanılış biçiminde. Geleceğin reklamları mobil olacak. Tüm dünya teknolojisini cep telefonuna yönetliyor. Reklam pastasının da bunun üzerinden büyüyeceğini düşünüyorum. Tanıtımdan ziyade bluetooth uygulamaları ve intenet kullanımları sektörü ileriye taşıyacak. Yaratıcı uygulamalar olduğu sürece reklam yerini bulacaktır. Ancak şu an için çok akıllı teknikler görünmüyor.

3 YORUMLAR

 1. SLM ARKADAŞLAR SMS REKLAMLARI HK GÜVENİLİR DETAYLI BİLGİLER ALMAK İSTİYORUM
  ALİ TOKGÖZ
  05335735952

 2. İLETİŞİMDE YENİ TREND, SMSReklam
  En etkili reklam hedefine ulaşmış reklamdır.
  Reklamı verdiğiniz anda
  ilgili TV'yi, radyoyu, gazeteyi ve dergiyi takip etmeyen insanlara ulaşamazsınız!
  Fakat cep telefonlarına gelen SMS mesajlarını kim okumaz ki?
  SMSReklam.biz ile cep telefonu kullanıcılarına kolaylıkla ulaşıp,
  seçeceğiniz bölgedeki kişilere,
  sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri
  en etkili şekilde tanıtabilirsiniz.
  Ayrıca SMSReklam.biz ile ekonomik fiyatlandırma seçenekleriyle
  reklam masraflarınızı da önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

  Sms ile reklam hedefine ulaşan reklamdır.
  Hangi şehirde hangi ilçeye reklam yapmak istediğinizi seçin.
  Reklamınızı yapalım
  http://www.reklamsms.biz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here