Sobayla ilgili inovatif bir ürün.

Bu cihaz soba zehirlenmelerini önlüyor. Cihazda karbonmonoksit gazını hisseden sensör ve uyarıcı alarm bulunuyor.


İngiltere’den ithal edilen cihazın üzerinde karbonmonoksit gazını hissedebilen sensör ve uyarıcı nitelikteki alarm bulunuyor. Sobanın kurulduğu odanın herhangi bir yerine monte edilebilen cihaz, üzerindeki güvenlik şeridi çıkarıldıktan sonra çalışmaya başlıyor. 5 yıl ömrü bulunan cihaz, evdekiler uyku halinde veya otururken sobadan sızan karbonmonoksit gazını algılıyor ve alarm devreye giriyor. Kuvvetli bir şekilde ses çıkararak oda içerisinde bulunan kişileri uyarıyor. Odada karbonmonoksit gazı bulunduğu sürece alarm devreden çıkmıyor. Ancak sesi duyarak uyanan kişi müdehale ederek cihazı durduruyor. Çok kuvvetli bir ses sistemine sahip olduğu için oturduğu apartmanın veya evin yakınında oturan komşuları veya diğer odalarda bulunan kişileri de uyararak karbonmonoksit zehirlenmesini haber veriyor.


GAZI FARK EDİNCE ALARM DEVREYE GİRİYOR
Cihazı ithal eden Focus Güvenlik Sistemleri’nin sahibi Şeref Özçelik cihazın küçük, fakat marifetlerinin çok büyük olduğunu söyledi. Özçelik, “Türkiye şartlarında vatandaşlarımızın büyük bir bölümü kış aylarında ısınma aracı olarak kömür sobalarını kullanıyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında sobalardan sızan karbonmonoksit gazından dolayı zehirlenmelerde artış oluyor. Bunun sonucunda insanlar hayatını kaybediyor. Biz de firma olarak yaşanan bu olumsuzluğun önüne geçebilmek İngiltere’den karbonmonoksit dedektörünü ihraç ettik. Bu dedektör sobalardan sızan karbonmonoksit gazına karşı uyarıcı bir sisteme sahip. Cihazın 5 yıllık pil ve sensör ömrü var” dedi. Özçelik, şunları söyledi:


“Bu cihaz sobaların kullanıldığı odalara konuyor, duvara veya odanın herhangi bir yerine monte ediliyor. Karbonmonoksit gazı renksiz ve kokusuz olduğu için insanlar bu gazı hissedemiyor. Bu nedenle sobadan sızan karbonmonoksit gazının farkına varmıyor. Sonucunda da ölümler meydana geliyor. Ama bu cihaz sayesinde bu risk tamamen ortadan kalkıyor. Cihaz ile batarya sistemi arasında bir güvenlik şeridi var. O güvenlik şeridi çıkarıldığı zaman cihaz çalışmaya başlıyor. Cihazın üzerinde karbonmonoksit gazını hissedebilen sensör ve uyarıcı nitelikteki alarmı bulunuyor. Sensör karbonmonoksik gazını algıladığı zaman alarm devreye giriyor ve kuvvetli bir şekilde öterek oda içerisinde bunanan kişileri uyarıyor. Oda içerisinde karbonmonoksit gazı bulunduğu sürece alarm devreden çıkmıyor. Ancak sistem uyanan kişi müdehale ederek cihazı durdurduğu zaman devre dışı kalıyor. Çok kuvvetli bir ses sistemine sahip olduğu için de oturduğu apartmanın veya evin yakınında oturan komşularını uyarıyor.”


BİR AİLENİN HAYATINI KURTARDI
100 YTL’ye satılan cihazın bir ailenin hayatını kurtardığını da vurgulayan Özçelik, “Bu cihaz sayesinde geçen yıl 4 kişilik bir aile ölümden döndü. Cihaz çocukların odasındaki sobadan sızan karbonmonoksit gazını algılayarak diğer odalarda bulunan aileyi uyardı. Bu cihaz sayesinde artık karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin önüne geçileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

9 YORUMLAR

  1. öüm dışında her şeyin caresi vardır teknoloji ilerledikçe alınması gereken ama önlemi olmayan bu gibi durumların teknoloji sayesinde kontrol altına alınması büyük bir hizmet. can tatlıdır o yüzden ölümü göze almaktansa 100 tl yi vermek daha cazip geliyor bana önce emniyet sonra hareket hayat para ile ölcülemez durumu olmasa bile bir şekilde karşılayıp alması gerekmektedir. hayat yaşamaya deger. sevgilerimle

  2. Sevgili Epe'ye katılıyorum.Zaten soba kullnanların çoğu fakir olanlar ki,orta sınıfın çoğu ve üzeri kalorifer kullanıyor.Böyle bir cihazın işe yararlılığı süphe götürmez fakat 100 YTL yi vermek helede böyle bir dönemde zor.Sevgilerimle…

  3. Gayet iyi bir fikir bir muadili üretilmeli gerçekten güvenilir ve fiyatıda 50 ytl civarı olmalı bu fikir patlama yapar. İnsanlık adınada yararlı bişey yapan her ne kadar başka milletlerdende olsa hayat kurtaran bişey olduğu için Allah razı olsun.

  4. Hollanda da bu aletleri belediyeler kendisi aieleye hediye ediyor. Ayriyeten fiyarlarida dukkanlarda 10 euro civarinda. Zaten gariban halkimiz komure para yetistiremiyor 100 ytl i nasil versin. Bence satici firma halki degil cebini dusunuyor. selamlar.

  5. Bu ürün üzerinde bende bya bi düşünmüştüm ve bu ürününün bayilik veya pazarlama şartlarını öğrenmek istiyorum

  6. bilgi verirseniz sevinirim
    bu ürünü pazarlamak isterim bide fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinrim

  7. bu urun hakkında detaylı bılgı alabılırmıyız nereden temın edebılırız bayılık verılıyormu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here