Soğutma teknolojisinde çığır açacak buluş

Ankara Üniversitesi (AÜ) Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek en üstün özellikli malzemeyi üretmeyi başardı. Dünyada, nanoteknoloji konusunda önde gelen bilim adamlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Yalçın Elerman başkanlığındaki Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, manyetik soğutma teknolojisinde büyük bir atılım sağlayacak ve bugüne kadar bilinen malzemelerden çok daha üstün özelliklere sahip malzemeler üretti.

Laboratuvarda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yalçın Elerman, yaklaşık 5 yıldır manyetik soğutma teknolojisi üzerinde araştırma yaptıklarını ve Mayıs ayında manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek en üstün özellikli malzemeyi ürettiklerini söyledi. Soğutucu malzeme konusunda birçok gelişmiş ülkenin araştırma yürüttüğüne değinen Prof. Dr. Elerman şunları söyledi:

“Modern toplumun temel bağımlılıklarından biri olan soğutma teknolojisi, günümüzde buhar sıkıştırmalı kompresör teknolojisine dayanmaktadır. Buhar sıkıştırmalı kompresör teknolojisinin temel malzemeleri olan kloroflorokarbon ve hidroklorokarbon’un çevreye verdikleri önemli zararları nedeniyle şimdiye kadar arka plana atılmış alternatif soğutma teknolojileri giderek daha büyük bir önem kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle son yıllarda dünya soğutma teknolojileri üzerine ve bu teknolojilerde kullanılacak malzemelerin geliştirilmesi üzerine yoğun araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Son yıllarda dünya soğutma endüstrisinin Ar-Ge harcamalarının önemli bir kısmı, orta ve uzun vadede buhar sıkıştırmalı sistemlerin yerine geçecek soğutma teknolojilerinin geliştirmesine harcanmaktadır.”

KLİMA VE ARABA SOĞUTMASINDA KULLANILABİLECEK

Ürettikleri manyetik soğutma teknolojisinin hem çevre dostu olduğunu, hem de az enerji tüketme özeliğini sağladığını belirten Prof. Dr. Elerman, “Manyetik soğutma, doğaya önemli zararlar veren CFC ve CHFC gazlarını ürütmeyen çevre dostu bir soğutma teknolojisidir. Soğutma verimi, gaz sıkıştırmalı soğutuculardan oldukça yüksektir. Sıkıştırıcı kullanmadığı için sesiz bir teknolojidir. Bu, özellikle top uygulamaları için önemlidir. Düşük basınçla çalıştığı için, klimalarda ve araba soğutmalarında çok önemlidir. Daha az sayıda hareketli parçaya sahip olması ve düşük iletim frekansı nedeniyle daha uzun kullanım süresine sahiptir. Manyetik soğutma teknolojisi ile çok küçükten çok büyüğe soğutucular yapmak mümkün olacaktır” dedi.

SOĞUTMA TEKNOLOJİSİNDE YENİ BİR ÇIĞIR

Manyetik soğutma teknolojisinin gelişmesi ve ticarileşmesinin oldukça üstün manyetik soğutma özeliğine sahip malzemelerin üretilmesine bağlı olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Elerman, “Bu nedenle son yıllarda tüm dünyada oda sıcaklığı yakınlarında üstün manyetik soğutma özeliğine sahip malzemelerin üretimine yönelik araştırmalar hır kazanmıştır. Manyetik malzemeler araştırma grubu olarak 5 yıldır manyetik soğutma teknolojisi üzerine araştırmalar yapmaktayız. Yaptığımız araştırmalar sonucu Mayıs-2009’da manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek en üstün özellikli malzemeyi üretmeyi başardık. Bu üstün özellikli malzemeyi Ankara Üniversitesi Manyetik malzeme araştırma laboratuarlarında üretip, geliştirdik. Bu malzemenin üretilmesi manyetik soğutma teknolojisinin gelişimine çok önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

PANTENTİNİ ALACAĞIZ

Manyetik soğutmada kullanılacak malzemenin hammaddesinin büyük bölümünün Türkiye’de bulunduğunu ve dışa bağımlılık yaşanmayacağını kaydeden Prof. Dr. Elerman, soğutucu malzemenin yalnızca Türkiye için değil, dünya için çığır açacak durumda olduğunu, patentini almak için başvuru yapacaklarını söyledi. Prof. Dr. Elerman, büyük firmalar ve soğutma teknolojisinde öncü durumdaki şirketlerle görüşmeye hazır olduklarını ve anlaşma yapmaları halinde manyetik malzemenin üretimine hemen geçebileceklerini de sözlerine ekledi.

3 YORUMLAR

  1. geçen günlerde robotik cerrahi uygulamaları konusunda dünyanın önde gelen doktorlarına bilgi veren türkiye neden teknolojik açından çığır açan buluşlar ve uygulamar yapmasın ki…daha olumlu düşünmek gerektiğine inanıyorum…ayrıca birey olarak büyük bir aşagılık duygusuyla hareket ediyoruz.bu yalnış…özgüven şart. ve bu bizde var…ayrıca hata yapabilirsiniz yada bir şeyi yalnış yapabilirsiniz ama en azından hiç bir şey yapmamaktan daha yeğdir…

  2. Açtıkları çığır başka ülkelerde artık eskimiş bir teknoloji olduğundan fos çıkıyor :))

  3. ya bizimkilerde devamlı dünyada yeni bir cığır acıyor ama seslerini duyan yok sanırım hepsi fos cıkıyor ben daha görmedim bir numara gören varsa yazsın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here