Sokak mobilyaları yoldan geçenler ile telefonları üzerinden iletişim kuruyor

İngiltere’deki The Hello Lamp Post! projesi, sokak mobilyaları üzerindeki mevcut kodları yoldan geçenlerin nesnelerle metin mesajı sohbeti başlatmasına olanak sağlıyor.

iş fikirleri
iş fikirleri

Internet of Things uygulamasının piyasaya çıkmasıyla, özel tanım kodları aracılığıyla dijital verileri nesnelerle eşleştirmek üzere bir yol sunan EVRYTHNG platformunu zaten görmüştük. Şimdi de İngiltere’de Bristol’deki The Hello Lamp Post! projesi, sokak mobilyaları üzerindeki mevcut kodları onları daha interaktif hale getirmek ve turizmi hareketlendirmek için kullanıyor.

Yaratıcı ajansların parlak buluşçusu PAN‘ın bu projesi, bölgede teknolojinin yaratıcı kullanımının öne çıkarılmasını amaçlayan Watershed‘in Bristol Şehri Council-Funded Playable City yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Proje; sokak lambası direkleri, yol işaret direkleri, posta kutuları ve otobüs durakları gibi zaten özel bir kodla işaretlenmiş nesneleri kullanıyor. Kullanıcılar, bir sohbet başlatmak için özel bir telefon numarasına bu kodu gönderiyor. Mesajlar, hem cevap vermek için yapay insan zekası teknolojisi kullanıyor hem de şehir hakkında hikayeler anlatıyor.

Proje, eğlenceli bir şekilde kamu alanlarını daha interaktif ve samimi yerlere dönüştürürken ziyaretçilere de tarih hakkında bilgi almalarında yardımcı oluyor. Sizce bu proje ülkenizde de başarılı olabilir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here