Solar Impulse 2 Güneş Enerjisi ile çalışan uçak Türkiye’de

Solar Impulse 2 Güneş Enerjisi ile çalışan uçak Türkiye'de
Solar Impulse 2

Solar Impulse 2 Dünya Rekoruna adım adım yaklaşıyor

Solar Impulse Güneş Enerjisi ile çalışan uçak Türkiye’ye bugün giriş yapıyor. Sadece güneş enerjisi ile çalışan uçak başka hiç bir yakıt kullanmıyor. Dünyada bir ilki başaracak olan Solar Impulse ortlama 96 km hızla gidebiliyor. 2300 kilo ağırlığa sahip olan uçağın kanatları 72 metre uzunluğunda ve elektrikli motoru bulunuyor.

Solar Impulse 2
Solar Impulse 2

Solar Impulse 2 güneş enerjisi ile çalışıyor

Solar Impulse güneşten aldığı enerjiyi depolayarak gece uçuşuna devam edebiliyor. Uçağın mucidi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve Andre Borschberg dünyamızın etrafını güneş enerjisi ile dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Solar Impulse ülkemizin üzerinden geçe dursun konuyla ilgili olarak havacılık sektöründe bu eşsiz deneyimden sonra yeni fikirleri de beraberinde geitreceğiniz unutmayalım. Düşünsenize güneş enerjisi ile uçma fikrinin en büyük aşamasını izliyoruz. Bu da demek oluyor ki yakında bir çok hava aracı güneş enerjisinden yararlanabilecek. Solar Impulse’de kullanılan teknoloji boyutları büyük olsa da zaman içerisinde güneş enerjisini daha çok kullanmak mümkün olacaktır.

Örneğin insansız hava araçları yani drone’ler için de güneş enerjisi kullanılmaya başladı. Google özellikle bu konularda büyük yatırımlar yapıyor ve diğer teknoloji şirketleri de hava araçları konusunda yeni yatırımlara gidiyor. Bu yüzden Türkiye’deki girişimcilerinden güneş enerjisini verimli kullanmayı araştırması ve konu için kaynak ayırması gerekiyor. Geleceğin hava ve kara araçlarında güneş enerjileri kullanılacağı kesin bu yüzden özellikle güneş enerjisi konusunda devlet desteklerinin artması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here