Somali’de İlk Bankamatik Açıldı

Somali'de İlk Bankamatik Açıldı 1

Somali’nin başkenti Mogadishu’da ülkenin ilk bankamatiği açıldı.

_78057817_dsc_8632

BBC’nin muhabiri Mohamed Moalimu’nun haberine göre bir çok kişinin, daha önce bankamatik kullanmadıkları için, cihazın nasıl çalıştığı konusunda kafası karıştı. Salaam Somali Bankası tarafından kurulan bankamatik, müşterilerine amerikan doları üzerinden para çekme imkanı sağlıyor.

Otoriteler tarafından büyük bir atılım olarak görülen bankamatik bir çok ülke için olağan ve günlük hayatın içinde olan bir cihaz olsa da Somali için büyük bir anlam ifade ediyor.

Somali tarafından kullanılan Somali Şilini neredeyse dünyanın en değersiz parası olarak geçiyor. Bunun yanında yabancılar ve iş adamları genelde dolarla alışveriş yapıyor.

_78059216_78059208

Makine, müşterilerine uluslararası bankalarda bulunan paralarını, Visa, MasterCard ve American Express kartları ile çekme imkanı sağlıyor. Bunun yanında bankamatikten Somali Şilini ya da farklı bir para birimi çekilemiyor. Makine sadece Amerikan Doları sağlıyor. Banka yöneticilerinden Said Abukar, ileride farklı dövizleri de ekleyebileceklerini belirtirken Bankamatik sayısının da artacağını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here