Sosyal Medyada Tüketici Araştırması Yapmak

Sosyal Medyada Tüketici Araştırması Yapmak
Sosyal Medyada Tüketici Araştırması Yapmak

Sosyal Medyada Tüketici Araştırması yapan firmaların örnekleri ve Sosyal Medyayı etkin kullanmanın gerekliliği hakkındaki yazıdan firmanız için pazarlama fikirleri edinebilirsiniz.

Hangi ürünlerin nerede satılacağını Twitter’dan öğrenmek mümkün.
Frito-Lay firması yeni bir patates cipsi aroması üretmek için çalışıyor. Eskiden olsa bu sürece bir dizi hedef kitle grubu, araştırmacı ve eğilim analisti dâhil edilirdi. Ama artık firma Facebook’u kullanıyor. Lay’in Facebook uygulamasını ziyaret edenlerden yeni lezzetler önermeleri ve tercihlerinin kaydedilmesi için “Bunu yerim” ikonuna basmaları isteniyor. Gelen verilere göre California ve Ohio’da biraya batırılmış soğan halkası kızartması aromasına, New York’ta ise churro krakeri aromasına rağbet var. Frito Lay’in ABD dışında düzenlediği yarışma ise Tayland’da acılı ve baharatlı yengeç, Sırbistan’da ise salatalık turşusu lezzetinde cipslerin tercih edildiğini gösterdi. Firmanın Kuzey Amerika merkezinin pazarlama müdürü Ann Mukherjee, “Bu, tüketici araştırması yapmanın yeni bir yöntemi. Binlerce yeni fikre ulaşıyoruz” diyor.

Wal-Mart gibi süpermarket zincirleri de, sosyal medya sitelerini piyasa araştırma bölümlerinin uzantısı haline getiriyor. Ancak önce buralardan gelen muazzam miktarda veriyi nasıl kullanacaklarını çözmeleri de gerekiyor. Örneğin Wal-Mart, mağazalarında lolipop biçimli kek kalıplarını stoklaması gerekip gerekmediğine karar vermek için Twitter’ı taradı.

Estee Lauder’a bağlı MAC kozmetik markası, geçmişte ürettiği ruj tonlarından hangisinin tekrar üretilmesi gerektiğini öğrenmek için sosyal medya kullanıcılarına oylama yaptırdı.

Peluş oyuncak hayvan üreten Squishable, hangi yeni oyuncağa talep olduğuna dair Facebook’tan geri bildirim aldı. Ve Samuel Adams, Facebook kullanıcılarına maya, katkı maddesi, renk ve diğer niteliklerle ilgili oy kullandırarak övgüler toplayan bir bira yarattı.

Alışveriş web sitesi Gilt Groupe’nin pazarlama müdürü Elizabeth Francis, bu yöntem için “Müşterilerin hangi ürünü cazip bulduklarını bize net biçimde gösteriyor” diyor. Gilt, hangi ürünleri satışa koyacağını müşterilerine oylatıyor ve ürünlerini geliştirmek için mühendisleri ile müşterileri arasında Facebook sohbetleri yaptırıyor.
Wal -Mart , sosyal medya sohbetlerindeki eğilimleri belirleme becerisinden ötürü sosyal medya şirketi Kosmix’i geçen yıl 300 milyon dolara satın aldı. Artık @WalmartLabs adını alan birim, Twitter ve Facebook mesajları, ve Walmart.com adresinde hangi aramaların yapıldığına bakarak, Wal-Mart’ın ne satması gerektiğini netleştirmeye çalışıyor. Kullandığı yazılım kelimelerin bağlamlarını ayırt ediyor. Örneğin Angelina Jolie’nin “Tuz” filmiyle, sofra tuzu arasındaki ayrımı anlıyor. Ürünlerin çektiği ortalama ilgiyi hesaplayıp, herhangi bir ürünün büyük ilgi çekip çekmediğini görebiliyor. Duyguları analiz ediyor, zira insanların ezici çoğunluğunun beğenmediği yeni bir video oyununu raflara istiflemek yanlış yatırım oluyor. @WalmartLabs’in başkan yardımcısı Ravi Raj, “Sosyal medyada devasa büyüklükte veri yaratılıyor” diyor.

Takis cipsleri raflara koyulunca @WalmartLabs tarafından yapılan araştırma, en olumlu yorumların California ve güneybatıdaki eyaletlerden kaynaklandığını fark etti. Bu eyaletlerde aynı minvalde başka ürünler de satabileceklerini hesap eden yetkililer, Wal-Mart’ın kendi özel marka biriminden benzeri bir baharatlı cips lezzeti geliştirmesini istedi ve Frito-Lay’e bağlı Doritos’tan Dinamita cipsleri piyasaya çıktı. Wal-Mart, bu yıl başında her iki markayı da California ve güneybatıdaki mağazalarında satmaya başladı ve artık diğer mağazalarına da gönderiyor. Frito-Lay için Facebook’taki “bize bir lezzet kat” sayfasından ürünlerle ilgili fikir almanın bazı avantajları var. Şirket, neyin nerede popüler olduğunu görerek, ürünlerini rağbet gördüğü bölgelere yönlendiriyor. Açtığı yarışmayı kazanan üç lezzeti üretmekle kalmayacak, bu lezzetlerin yaratıcılarından birine 1 milyon dolar ödül de verecek. Başka önerileri de değerlendireceklerini söyleyen Ann Mukherjee, “Bu bize gerçekten rekabet üstünlüğü sağlıyor” diyor.

Sosyal medya yaklaşımı, özellikle genç müşterileri cezbediyor. Aranan genç ve hevesli takipçileri, hedef tüketici grupları veya tüketici panellerinde değil de Facebook’ta bulmak mümkün. Frito-Lay de sosyal medyanın nabzını tutarak tüketicilerden geniş çaplı geri bildirim alabiliyor. Bilişim şirketi Microstrategy, kullanıcılardan izin alarak 13 milyon özel Facebook profiline girebilen Wisdom Network’ü kurmuş durumda. Microstrategy’nin ürünlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mark LaRow, “Bu, hayal edebileceğiniz en büyük hedef tüketici grubu” diyor. STEPHANIE CLIFFORD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here