SPK’dan okullara finans eğitimi dersi verilsin

0

Sermaye Piyasası Kurulu, ilköğretim çağındaki çocuklara basit faiz hesabı, para politikası, borsa ve hisse senedi, tahvil yatırım fonu gibi konuların anlatılmasını istedi. SPK, ilköğretim okullarında finans eğitimi verilmesini öneren bir araştırma yayınladı. Araştırmada, eğitimde finans konularının seçmeli ders olması yerine mevcut derslerin bir parçası olarak öğretilmesi istendi.


SPK, ilköğretim çağından itibaren öncelikli olarak tasarruf daha sonra da yatırım bilincini yerleştirmeye yönelik konu başlıklarının belirlenmesini istedi. Öğrencilerin daha etkin bir şekilde bu konuları kavramalarını sağlayacak eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve finansal piyasalardaki düzenleyici otoritelerin, kurumların Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmasının önemine dikkat çeken SPK araştırmasında, Hayat Bilgisi dersinde tasarrufun önemi aktarılırken, ilerideki ihtiyaçlar ve istekler için para biriktirilmesi, aile bütçesi, harçlık, bankaların temel hizmetleri üzerinde durulması gerektiği vurgulandı.


MATEMATİKTE PARASAL ÖRNEKLER
Söz konusu araştırmada şu önerilere yer verildi: “İlköğretimdeki çocuklara matematik dersinde para hesabı içeren sayısal örneklerin yanı sıra kısa vadeli harcama planları ya da basit bütçeler yapılması öğretilmeli. Basit faiz hesabı, Türk Lirası’nın Euro ve dolar gibi para birimlerine çevrilmesi ya da bu para birimlerinin Türk lirasına çevrilmesiyle ilgili örneklerin yer alması gerekli. Yine ilköğretim 7. sınıflara yönelik olarak verilen sosyal bilgiler dersindeki ekonomi ve sosyal hayat ünitesinde finansal okuryazarlık, finansal yetkinlik kavramlarıyla risk-getiri ilişkisi, para politikası, vergi, halka açılma, finans kurumları, borsa ve hisse senedi, tahvil, yatırım fonu gibi sermaye piyasası araçlarının kapsanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.”Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here