Spor aletlerinden 37 milyon TL kazandı.

23

Adanalı Selim Benyeş, Ari Meşulam ve Fikri Aydın’ın 1993 yılında kurdukları İnterspor, o yıllarda sadece top ithal ederken bugün spor aletleri satışını yapan önemli bir şirket haline dönüştü. 400 satış noktasında satış gerçekleştiren şirket, geçen yıl 37 milyon TL ciroya ulaştı. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un top lisansörü olan İnterspor; özürlü çocuklara top temin etmek, dünya boks şampiyonuna sponsor olmak gibi projeler de yürütüyor.

Son yıllarda gelişen sağlıklı yaşam trendi spor aletleri satışı yapan şirketlerin de büyümesine neden oldu. 1993 yılında Adanalı üç arkadaş tarafından kurulan İnterspor da bunlardan biri.

Spor malzemesi ithalatı ve kullanımının bugünlere göre çok daha az olduğu o yıllarda özellikle Uzakdoğu’da ürün kalitesinin artması ve fiyatların cazip olması Selim Benyeş, Ari Meşulam ve Fikri Aydını üretim yerine ithalata yöneltmiş. Türkiye’de üretim yapan bir kaç top fabrikası başta olmak üzere birçok üretim tesisinin tamamen Uzakdoğu’ya kayması, onların bu kararının ne kadar doğru olduğunu kanıtlamış. Zamanla değişik satış kanalları oluşturan üç arkadaş; koşu bandı, kondisyon cihazları gibi sağlıklı yaşam ürünlerini beyaz eşya mağazalarında satmaya başlamış. 2007 sonlarında ise Bosch Türkiye ile yapılan anlaşma çerçevesinde Bosch mağazalarında da ürünleri satışa sunulmuş.

Bugün ise 400’ün üzerinde beyaz eşya mağazasında İnterspor ürünleri müşterilerle buluşuyor. Zincir mağazalar ve hipermarketlere de her türlü spor malzemesi tedarik eden İnterspor, 10 yıla yakın bir süredir GS, FB, BJK ve Trabzonspor’un top lisansörlüğünü yürütüyor. Üç arkadaşın büyüttüğü ve 160 kişiye istihdam sağlayan İnterspor, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 37 milyon TL ciroya koşuyor.

400 SATIŞ NOKTASI VAR

İthalat fikri Selim Benyeş’ten çıkmış. Konuyu okul arkadaşı Fikri Aydına açmış ve bu alanda çalışmak için kendisine ortaklık teklif etmiş. Olumlu yanıt alınca da çalışmalara başlanmış. Ardından dayısının oğlu Ari Meşulam’ın da şirketlerine ortak olduğunu anlatan İnterspor Yönetim Kurulu Başkanı Selim Benyeş, şöyle devam ediyor:

“Şirket ismi olarak ‘international sport’ un kısaltması olan ‘İnterspor’a karar verdik. Ben şirketin yönetim kurulu başkanlığını, Ari Meşulam genel müdürlüğünü, Fikri Aydın ise genel müdür yardımcısı ve pazarlama direktörlüğünü yürütüyor. Şu anda bir merkez binamız ve üç örnek mağazamız var. Büyümeyi çok sayıda bayilik vererek gerçekleştiriyoruz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yaklaşık 400 noktada koşu bandan ve kondisyon aletleri satan bayilerimiz var. Bu sayıyı gün geçtikçe de artırmaya devam ediyoruz. Geçen yıl yaptığımız 37 milyon TL’lik ciroyu bu yıl da tutturmayı planlıyoruz. 2010’dan sonra ise ciromuzda her yıl yaklaşık yüzde 15-20 artış hedefliyoruz.”

SPORCULARA SPONSOR

Sektörlerini ilgilendiren sponsorluk projelerine sıcak baktıklarını söyleyen Selim Benyeş, Dünya Boks Şampiyonu Gülsüm Tatar’ın sponsoru olduklarını, bunun dışında Judo Federayonu ile de son zamanlarda görüşme halinde olduklarını belirtiyor. Geçen günlerde düzenlenen Ahmet Cömert Boks Turnuvası’nda tüm ülkelerin sporcularının müsabakalarda interspor’un temin ettiği malzemeleri kullandıklarını da kaydeden Benyeş, şunları ekliyor:

“Özürlü çocuklar için sürekli top temin ediyoruz. Türkiye’de televizyon yolu ile abshaper, e-walker, ab-bench, thermal sort, rocket gibi birçok spor malzemesinin tanınmasına ve bu tür ürünlerin satılmasına öncülük yaptık. Bundan sonra evlere yönelik daha az yer kaplayan, katlanabilir ürünlere daha çok yöneleceğiz. Voit’in 2010 yılında evlere yönelik sauna, bilardo gibi ürün gamını da genişletebileceği konusunda bazı girişimleri olduğunu gördük. Bu ürün gamları da en yakın zamanda mağazalarımızda yer alacak.”

LİSANSLI TAKIM TOPLARI

İnterspor, 2007 yılında yalnızca 250 bin adedin üzerinde lisanslı takım topu satışı yapmış. Birçok seçkin spor mağazasında kulüplerin oluşturmuş olduğu taraftar ürünü satan mağazalarda İnterspor’un ithal ettiği ürünleri bulmanız mümkün. Şirket ayrıca, Adidas’ın boks ve Martial Art denilen Uzakdoğu ürünlerinin Türkiye’de tek dağıtıcısı konumunda.

Bu ürünler birçok spor mağazasında, internet mağazalarında, ihtisas spor mağaza ve zincir mağazalarda satılıyor. Kondisyon cihazları ve malzemeleri, top, raket, deniz ve kamp malzemeleri, kaykay, paten, scooter gibi her türlü spor ürünün dağıtımını da yapan interspor; en çok Voit kondisyon aletleri satışı gerçekleştiriyor.

Kobi Milliyet

1 YORUM

  1. Grupta yahudi var. Onları Ticaret sırları var olur tabi ki… Yahudiler ortak bir fon oluşturup Yahudi ve Masonik grupları 3-5 milyon dolar fonluyorlar. Elbette yaparlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here