SSK ve Bağ-Kur’luya emekli olma fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşı geldiği halde prim borcu sebebiyle emekli olamayan Bağ-Kur’lulara müjdeli haber geldi. Kurum Başkanı Emin Zararsız, “Ziraat Bankası, borcu olan SSK ve Bağ-Kur’lulara kredi verecek. O paralar direkt bizim hesaplarımıza aktarılacak. Vatandaşlar da emekli maaşına kavuşacak.” dedi. 50 TL’nin altındaki prim borçları ise silinecek.


SSK ve Bağ-Kur’luya emekli olma fırsatı
Yaşı geldiği halde prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ile 5 yılı aşan borçları sebebiyle kayıtları silinen Bağ-Kur’lulara emeklilik şansı doğdu. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ‘torba kanun’un vergi ve prim borçları için yeniden yapılandırma imkânı getiren düzenlemesi sayesinde yaklaşık 310 bin prim borçlusu, emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu kişilerin prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için Ziraat Bankası ile anlaşma yaptı. Kurum Başkanı Emin Zararsız, “Ziraat Bankası, borcu olan SSK ve Bağ-Kur’lulara kredi verecek. O paralar hesaplarımıza aktarılacak. Vatandaşlar da emekli maaşına kavuşacak.” dedi. Kredi taksitleri ise bu şekilde emekli olanların maaşlarından kesilecek.


SSK ve Bağ-Kur’luya emekli olma fırsatı: 2008 yılında çıkarılan yapılandırma yasası kapsamında da Bağ-Kur’a borcu olan 144 bin 643 kişi Halk Bankası’ndan kredi kullanarak emekli olmuştu. SGK’nın Ziraat Bankası ile yaptığı son anlaşma ise emekli olacakları kapsamıyor. Buna göre prim borcunu kapatmak isteyen bütün işveren ve esnaf, Ziraat’tan bu kapsamda kredi kullanabilecek. SGK Başkanı Zararsız, prim yapılandırmasının ayrıntılarını, basın toplantısı ile duyurdu. İdari para cezaların yüzde 50’sinden vazgeçildiğini vurgulayan Zararsız, 50 TL ve altındaki alacakların da silindiğini duyurdu. Bu şekilde kurum, 10 milyon alacağından vazgeçmiş oldu. Zararsız, kuruma ait tesislerdeki kira borçları için de gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE’ye göre ödeme yapılacağını açıkladı. Yapılandırma imkânından yararlanmak isteyenlerin 2 Mayıs’a kadar başvurması gerekiyor. Bu çerçevede ilk taksitler 30 Haziran’da ödenecek. Uygulamayla ne kadarlık alacaktan vazgeçileceği konusunu örneklerle açıklayan Zararsız, 2010 Ocak ayında 100 lira borcu olan kişi ya da kurumların borcunun gecikme zammıyla 116 liraya çıktığını, yapılandırmayla ise bu borcun 110 liraya düştüğünü kaydetti. Ancak 2000 yılı Ocak ayındaki 100 liralık borç ise faiziyle 1.314 liraya ulaşıyor. Yapılandırma sonucunda ise ödenecek tutar 284 liraya düşüyor.


SSK ve Bağ-Kur’luya emekli olma fırsatı: Emin Zararsız, “Bu kanun, eski yıllardan borcu olanlara yüksek avantaj sağlıyor. Uygulamadaki temel mantık, borç aslının cari tutarı kaybolmadan tahsili. Bu kapsamda borç alındığı tarihten bugüne güncelleniyor. Borcun tarihine göre yüzde 80-85’e varan terkinler söz konusu.” dedi. Tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini dile getiren Kurum Başkanı, son 3 gün içinde belli miktarın üzerinde borcu bulunanları da SMS ile uyaracaklarını kaydetti. Öte yandan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, ‘torba yasa’ ile KOSGEB destek veya kredilerinin geri ödemelerini ihlal etmiş işletmelere de borçlarını uygun şartlarda ödemeyebilmeleri için yeniden yapılandırma imkânı sağlandığını ifade etti.


Emekli, zamlı maaşı bu ay alacak
SGK Başkanı Emin Zararsız, emekli maaşı zam farklarının, bu ay hesaplara yatırılacağını aktardı. Emekli martta en fazla 99,74 TL zam farkı alacak. Zararsız, “Ocak ayında biz kanun gereği maaşlara yüzde 2,67 zam yaptık. Dolayısıyla net maaşınız 100 TL idi diyelim ki, 60 TL zam yapılması gerekiyordu. 160 TL’ye çıkacaktı. Biz bunun yüzde 2,67’sini ocak ayında zaten verdik. Şubatta da verdik. Dolayısıyla yüzde 2,67+2,67 bir miktar parayı ödedik emekliye. 120 TL’den 2 tane yüzde 2,67’yi düş. Bu kadar parayı fark olarak vereceğiz.” diye konuştu.Zaman

6 YORUMLAR

  1. Merhaba sigortam6/4/91de başladı prim günüm dolduğu halde yaşı bekliyorum bende bu haktan yararlanabiliyormumuyum.Simdiden teşekkür ederim.

  2. Ben 2000 yilinda ozurlu olarak ozel bir sektorde calistim.Ancak 2 aylik ssk primim yatirildiktan sonra isten cikarildim.O zamandan bu yana prim yatirmadim.Simdi ben su ana kadarki prim borcunu odersem ozurlu grubuna gore emekli olabilirmiyim.yardimci olursaniz memnun olurum.

  3. 1986 tarihinden itibaren 5900 gun ssk pırım ödeme var askerlık borçlanması bana katkı saglarmı ne zaman emeklı olrumm 01.03.1968 dogumluyumm

  4. 1979 yılını 1. ayında başlayan sigortam 1900 gün sigortam var . ben de bu yasadan yararlanabilir miyim?

  5. emeklilik sürem doldu yaşım 48 49 yaş şubat 7 sinde emekliolcam askerlik borçlanması yapıp hemen olabilmem için bu ziraat kredisinden faydalanma imkanım varmı varsa nasıl bir belgeyle baş vurmam gerekir saygılar

  6. öncelikleböyle imkan için tşk.sorum şu 4 yıl önce garanti bankasından kredi alıp evaldık buyıl ödeyemedik bankaevi ilk seferde aldı. ama bizim aleyimizeolaylardan ötürü bankayla mahkemelik olduk. şuan yargıtaylıkız . artık dayanacak gücüm kalmadı zor durumdayız.buson şansımız.demek istediğim şu aylığa mukabil borç ödenmesinde diğer bankaolayları konu olup aftan yararlanmamak söz konusu olurmu bizler gibi çok kişi var allah aşkına bircevap bekliyorum tşk.kurum müdürü eminzararsız duyar sesimi inşallah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here