Starbucks”a İtalyan rakip geldi

Starbucks

Kafe zinciri İtalyan Lavazza, Türkiye “de liderlik koltuğunda oturan Starbucks “ın tahtını sallamaya hazırlanıyor. Lavazza”nın hedefi Türkiye “de 2009″a kadar 100 kafe açmak
BİRBİRİ ardına Türk pazarına girmeye başlayan uluslararası kafe zincirlerine bir yenisi daha ekleniyor. Bugüne kadar ünlü İtalyan Lavazza marka kahve otomatları ve kahvelerini getiren Konyalı Saat “in şirketi Best , şimdi de Lavazza”nın Almanya ve ABD “de uyguladığı cafe shop konseptini Türkiye pazarına sunuyor. Cafe shop kültürünü Türk insanına tanıtan pazar lideri Starbucks “ın tahtına yüzde 80 pazar payıyla göz diken Lavazza, bu yıl 30, 2009″da 70 olmak üzere 100 cafe shop açmayı planlıyor. Cafe shop”larla pazar paylarını yüzde 70 hatta yüzde 80″lere çıkarmayı planladıklarını söyleyen Best İthalat İhracat Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Nalçacı , şu ana kadar franchise için 50 kişinin başvurduğunu ve bunları değerlendirdiklerini söyleyerek markanın Almanya ve ABD “de odaklandığını belirtti. Nalçacı “İlk 5 dükkan için İstanbul “un merkez noktaları seçildi. Daha sonra da diğer büyük şehirler, Bursa ve Trakya öncelikli olacak. Sonra da Karadeniz , Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu gelecek” dedi. Nalçacı , dünya genelinde 5 kıtaya yayılmış 33 ülkede bulunan toplam 44 Lavazza Eğitim Merkezi “nin 45″incisinin resmi açılışını yaparak, Türkiye için sertifikalı elemanlar yetiştirilmesine başlamak istediklerini de ifade etti.
SOĞUK KAHVE PAZARI BÜYÜTTÜ
TÜRK kahve pazarına ilişkin de bilgi veren İhsan Nalçacı “Yakın zamana kadar yüzde 90 çay, yüzde 9 Türk kahvesi ve yüzde 1 diğer kahveler olarak özetlenebilecek Türkiye sıcak içecek pazarı, son dönemde “diğer kahveler” lehine hızlı bir değişim gösteriyor. Espresso , cappuccino , aromalı kahveler, soğuk kahveler gibi yeni tatlar pazarı hızla büyütüyor. Özellikle aromalı ve soğuk kahve grubuna gençler ilgi gösteriyor” diye konuştu.
(Tümgazeteler)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here