Stephen Key Seri Mucit ve iş fikirleri

Stephen Key Seri Mucit ve iş fikirleri
Stephen Key

Stephen Key’in en önemli buluşu bir şişe üzerindeki görünebilir alanı %75 oranında arttıran Spinformation® Dönen Etiket buluşudur.
Hikâyesi: Mucitlik Stephen Key’in kanında var.
Geçmişine bakmak gerekirse: fuarlarda el yapımı ürünler satmaktan pelüş hayvanları tasarlayıp yaratmaya, Teddy ruxpin gibi en çok satanlar üzerine çalışmaya kadar, Key’in yeteneği kendi kendini ayakta tutabilen bir mucit olmayı
ilk isteği andan beri ortadaydı.

Stephen Key
Stephen Key

Harikalar Diyarında çalışmak ona yeni ürünlere için ilham verdi ve üretilen ürünlere baktıkça içgüdüleri daha iyilerini yapabileceğini söyledi. Uzmanlığını geliştirdikçe Disney, Harikalar Diyarı (World Of Wonders) ve Applause and Dakin gibi oyuncak üreticileri onu serbest zamanlı olarak işe aldı ancak onun gönlü gerçekten kendi ürünlerini icat etmekte kalmıştı.

İlk başarılarından biri, ellerini uzatmış bir basketbol oyuncu gibi görünen küçük bir iç mekân basketbol potası olan Michael Jordan Wall Ball oyunuydu. Bir milyondan adetten fazla satıldı. Şans eseri kutuların üzerindeki etiketlerdeki
yazıların okunamayacak kadar küçük yazılması ya da bilgi eksikliği olması üzerine okuduğu bir makale bu sorunu çözme üzerine odaklanmasını sağladı.

Bulduğu çözüm akıllıca ve çok şıktı. Sadece dış etiketi döndürüldüğünde iç etiket üzerindeki bilgileri bir pencere aracılığıyla ortaya çıkaran bir dönen dış etiket ekledi. Spinformation® Dönen Etiket adını alıp hızlı bir başarı
yakaladı ve 13’ten fazla sanayi ödülü aldı. Rexall Sundown Bitkisel Ürünleri, Lawrey’s Perfect Blend Seasons, Nescafe Kahve ve Çin’deki bir vitamin desteğinde kullanıldı.

Ne yazık ki, üretim şirketi fiyatları fırlattı ve bu buluşu şirketlerin kullanamayacakları kadar pahalı hale getirdi ve Key de ayrılıp başka bir alana odaklanmaya karar verdi. Müzik işinde olan bir çocukluk arkadaşı gitar penalarının 8 yıldır hiç değişmemesinden şikâyet ettikten sonra Key’in ilgisi bu yana kaydı ve HotPicks markası doğdu.

Penanın şeklini bir kafatasına benzeyecek şekilde değiştirdi ve kısa sürede aralarında Wal-Mart ve 7 Eleven gibi mağazaların da bulunduğu 10,000 mağazada satışa çıkarak herkesin gözdesi oldu. Disney’den lisanslarını alır almaz
işini geliştirdi ve Mickey Mouse ve Winnie the  Pooh şeklinde penalar üretmeye başladı. Bunu ünlülerin resimlerinin penalara eklenmesi takip etti. Ancak beş yıl sonrasında Spinformation® etiketleme işi ilgi kazanmaya başladıktan sonra işini ilerletmeye karar verdi.
Disney’deki bağlantılarını kullanarak, Twist N Chill isimli içeceklarinde dönen etiketler konseptinde Spinformation®’ı sattı. Şişe özellikli Hannah Montana ve Arabalar ve dönerek altından eğlenceli oyunlar çıkaran etiketler içeceklerini içerken çocukları eğlendirdi. Ürün konseptini ilaç alanına da genişleterek Spinformation® şimdi ailelere çocuklarına sıvı ilaçları yaştan çok kiloya göre hangi dozda vermeleri gerektiğini öğretiyor. Binlerce çocuğa bu sistem oluşmadan önce ya fazla doz ya da düşük dozda ilaç veriliyordu.

Ve mucit Key, başka bir girişimci ekiple, Söyu Doğal Çayları isimli sağlıklı düşük kalorili tamamen doğal bir çay oluşturdular. Bu içecek tabi ki Spinformation® etiketleri kullanacak ve okullardaki içecek makinelerinde dağıtılacak. Etiketler sağlık, küresel olaylar, üniversiteye giriş ve burslar hakkında bilgi vererek öğrencileri eğitecek, aydınlatacak ve eğlendirecektir. Böyle bir art alan bilgisiyle, bu gözü kara mucidin bir sonraki buluşunun ne olacağını çok merak ediyoruz! 

1 YORUM

  1. YeTenek Allah TaraFından herkese verilmişTir.şöyle düşünün,aklınıza bazen bir Fikir gelir ya…o zamana kadar duymamışsınızdır ve kimsenin yapamıyacağı birşeydir.işsTe sizin Farkınız oradadır.FakaT bizler yani Türkiye ve çeresindekiler bunu önemsemiyoruz aman boşver diyoruz ve hemen unuTuyoruz.FakaT böyle sivrilmiş veya bir başarı yakalamış insanların çoğu bu bizim önemsemediğimiz Fikirleri gelişTirmekle buralara ulaşmışlardır.Siz siz olun ve hiç bir Fikrinizi küçümsemeyin ve arkasından gidin.Daha çok Fikir ve ilim için dua edin ki rabbiniz aklınızı gelişTirsin.Kur'an-ı kerimde rabbimiz "rabbi zidni ilme" (allah'ım ilmimi arTır) diye dua eTmemizi emreTmişTir.Ve ayrıca peygamber eFenimiz s.a.s. bir sır olarak "Allah ilmi isTeyene,zenginliği isTediğine verir" demişTir.Haydi Fikirlerinizi hayallerinizin arkasından gidin uğraşın ve akabinde dua edin..inşaallah olur..ve ayrıca uğraşTığınız bir ışık gördüğünüz bir Fikrinizin gelişmesi ve daha çok Fikrinizin oluşması için Allah'ın " bedi' " ismini "ya bedi' " olarak zikredin.saygılarımla [email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here