Su Altında Tarım Yaparak Para Kazanmak

  İtalya’da bulunan Noli Kıyısı’nda, Nemo’s Garden (Nemo’nun Bahçesi) adlı çiftlikte  okyanus altında çeşitli yiyecekler yetiştiriliyor.

  su-alti-tarim-1

  Birçok şirket, yiyecekleri daha çevre-dostu bir şekilde yetiştirebilmek amacıyla geleneksel çiftçilik ve üretim anlayışına karşı alternatifler geliştiriyor. Daha önce buna örnek olarak şehirlerdeki apartmanların çatılarında, Japon otopark alanlarında ve kıyı şehirlerinin denize bakan kısımlarında seralar yapılmıştı. Şimdi de, Ocean Reef Group adlı İtalyan şirket Noli Kıyı’sında, çiftçilik anlayışı sınırlarını zorlayarak, su altında Nemo’nun Bahçesi isimli bir sera topluluğu kurdu.

  su-alti-tarim-2

  Nemo’nun Bahçesi projesi, su altında, deniz seviyesinin yaklaşık 9 metre altında (30 feet), denizin altındaki zemine çakılmış olan çok sayıda balondan oluşmaktadır.

  Bu biyosferler, kubbe şekilde dizayn edilerek karbon-dioksit ağırlıklı hava ile doldurulmuştur. Her bir balonun içerisinde bir raf olacak şekilde tasarlanmıştır ve Ocean Reef Group şirketi bu baloncular ilerisindeki saksılarda çilek, marul ve fesleğen yetiştirmektedir. Seraların bakımı, eğitimli dalgıç-çiftçiler tarafından yapılmaktadır ve bu bitkiler sabit bir sıcaklıkta doğal bir şekilde gelişmektedir. Yüksek karbon-dioksit seviyesi, bu bitkilerin üretim oranını yükseltmektedir ve ürünler; kuraklık, don ve afid (yaprak biti) gibi ürünlerin zarar görmesine sebep olacak problemlerden uzak bir şekilde yetişmektedir.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here