Su deposu temizleme işi

Son zamanlarda haberlerde sıkça karşılaştığımız kirli sulardan meydana gelen hastalıklar, su deposu temizliğini yeniden gündeme getirdi. Girişimcilerin su deposu temizleme işi kurmasının toplam yatırım maliyeti 100 bin TL olarak belirtiliyor.

Öte yandan 1-9 ton arası depolar 100 TL, 10-19 arası depolar 150 TL, 400-499 ton büyüklüğündeki bir depo ise 960 TL’ye temizleniyor. Avrupa Birliği Sürdürülebilir Su Kaynakları Yönetmeliğinde Su; Su, her hangi bir ticari ürün değil, aksine korunması, muhafaza edilmesi ve niteliği itibariyle özel ihtimam gerektiren bir mirastır, şeklinde tanımlıyor.

Su temininin sürekli ve istenen miktarda sağlanamadığı, şebeke hattının mevcut olmadığı veya basıncının yetersiz kaldığı bölgelerde, su depoları zaruri bir ihtiyaç. Suyun depolanması özellikle hastane, okul site ve fabrika gibi toplu tüketim alanlarında hayati önem taşıyor. Su depoları içerisindeki su, içme suyu amaçlı kullanılmasa bile depo içerisindeki oluşan mikroplar, kolera, tifo, dizanteri gibi hastalıklara davetiye çıkartıyor. Mikrop, suyun banyo ve tuvalette kullanılması, bulaşık ve çamaşır yıkanması, diş fırçalaması ve ev temizliğinde kullanılması sonucunda insan vücuduna girebiliyor.

Depo içerisindeki bu tür oluşumları engellemek içinse yılda en az bir kez, özel depo temizliği için üretilmiş kimyasal maddeler ve teknikler kullanılarak, depoların temizlenmesi gerekiyor. Güvenli bir kapağı olmayan ve uzun süre kullanılmayıp varlığı unutularak temizlik dezenfektesi yapılmayan su depoları, insan sağlığı açısından tehlike saçıyor.

Yapılan çalışmalar sırasında hayati önem arz eden suyun, kapağı açık bir şekilde, güvenli olmayan, sağlıksız ortamlarda depolandığı; depolarda pas, kum, balçık, sülükler ve patojen bakterilerin yanında; inşaat atıkları, elbiseler, ayakkabılar, kedi ve fare ölüleri bulunduğu tespit edildi. 100 bin TL maliyetli iş İşte tam bu noktada yılda en az bir kez temizlenmesi gereken su depoları, girişimiciler için iyi bir iş fikri olarak ortaya çıkıyor. Hatırlayacaksınız geçtiğimiz aylarda, Malatya’da ishal vakası patlak vermişti.

Bunun nedeni, kentte su sıkıntısının çekildiği yıllardan kalma 900 bin irili-ufaklı su deposunun varlığıydı. Musluklarda çamurlu suyun aktığı yıllardan kalan tortuların buna neden olduğu belirtiliyor. Bu sadece Malatya’da yaşanan bir sorun değil. Diğer kentlerde de eskiden kalma depoların olduğu dikkate alındığında depo temizleme işinin girişimciler için bir fırsat olduğu çok açık. Bu iş fikrini hayata geçirebilmeniz için öncelikle bir şirket kurmanız gerekiyor. Şirketinizde bulunması gereken teçhizatlar ise dalgıç motoru, fırça, dezenfektan aletleri, çeşitli ilaçlar ve dalgıç pompası olarak ifade ediliyor.

Bu işi kurmanın toplam maliyeti ise 100 bin TL olarak belirtiliyor. Su depoları nasıl temizleniyor? Su depolarının içerisinde biriken çamur ve pislikler, dalgıç motoruyla dışarı atıldıktan sonra deponun içerisine girilip 160 bar basınçla bütün yüzey ve tabakalar temizleniyor. Çıkan pislikler, yine dalgıç motoru ile dışarıya tahliye ediliyor. Durulama işleminden sonra deponun içi, suda kullanılabilecek tek dezenfektan olan klor ile dezenfekte ediliyor. Depo, boş ve temiz olarak teslim ediliyor.

4 YORUMLAR

  1. Bu konu hakkında fikir almak isteyen arkadaşlar bize müracaat edebilirler. Burada bahsedildiği gibi 100.000 TL gibi bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Bunu yazan arkadaş sanırım 5 araçlı bir firma kurma maliyetini çıkarmış. Daha düşük maliyete kurabileceğiniz bu iş için girişimcilerle birlikte bölgelerinde çalışmak isteriz.
    http://www.izolist.com

  2. Bu iş için su jeti pompalarına ihtiyaç vardır. Su jetipompaları biraz pahalı. ancak 160 l/dk lık bir sitemle bu işe girmek 100YTL almaz.

    Teknik bir iş. Yapılabilir iş. Ankarada özellikle sudeposu kullanım oranı fazla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here