Su tabancasıyla gelen 4 milyon dolarlık servet

Su tabancasıyla gelen 4 milyon dolarlık servet
Su tabancasıyla gelen 4 milyon dolarlık servet

Su tabancası

Basit bir oyuncağın Mucit Dr. Lonnie Johnson’a 4 milyon Dolardan fazla para kazandıracağı kimin aklına gelirdi ki? Dr. Lonnie Johnson’un Super Soaker® ateş mekanizmasını çalıştırmak için elle pompalama ve hava basıncını kullanarak bataryaya ihtiyaç duymadığı için su tabancası piyasalarını kasıp kavurdu.

Su tabancasıyla gelen 4 milyon dolarlık servet
Su tabancasıyla gelen 4 milyon dolarlık servet

Hikâyesi: Bir nükleer mühendisi olan Johnson’ın performansa dayalı oyuncak bir su tabancası yapma düşüncesi vardı. Bundan 8 yıl sonra Super Soaker® (aslında Güç Yağmuru olarak bilinir) tüketici piyasasına sunuldu. Diğer su tabancaları zaten piyasada olmalarına rağmen onlar motorla çalışıyordu ve çalışmaları için pahalı pillere ihtiyaç duyuyor ve çok fazla ıslatma gücü sunmuyorlardı.

Johson’ın aklındaki su tabancası ateş mekanizmasını çalıştırmak için hava basıncını ve elle pompalama tekniğini kullanıyordu. Bu sayede su, diğer su tabancalarına göre çok daha ileriye ve daha hızlı bir şekilde atılıyordu. DaisyTM ve BB gun people ile bu su silahını üretme girişiminde başarısız olduktan sonra yine başarısız olmaya mahkûm bir lisans anlaşmasına da Entertech ile girildi. Ürününü geliştirmeye devam eden Johnson basınç odası için üfleme yoluyla şişen şişeler kullanmaya karar verdi. Bu sayede üretim masrafları düştü ve su tabancası daha sağlam oldu.Sonunda 1989 yılında Larami şirketi oyuncağı üretmeyi kabul etti. Bruce D’Andrade büyük oranlarda üretim için aletleri geliştirmek üzere atandı.

Üzerine yerleştirilmiş, şişirme şişe birden bire Super Soaker®’ı diğerlerinden ayırt eden bir simge haline geldi. 1991 yılında Super Soaker® 100 ayrı bir basınçlı ateş mekanizması sunun ilk üründü. Bu sayede kullanıcılar depolarını istedikleri vakit doldurabileceklerdi. Diğer geliştirmeler kullanıcıların püskürtücü başlığı istedikleri yöne çevirebilmelerini sağlayan Super Soaker MDS (Multi Directional Soaker – Çok Yönlü Sıkıcı) ve atılan suyun daha çabuk oranda ulaştıran daha büyük püskürtücü başlık vanaları olan XP (Xtra Power – Ekstra Güç) gibi geliştirmeleri kapsıyordu. İki ve üç namlulu versiyonları da sunulmuştur.

1996 yılında devrim niteliğinde olan ve daha da fazla su sıkma imkânı veren CPS 2000 (Cosntant Pressure System – Sürekli Basınç Sistemi) tanıtıldı. CPS sistemi ateş ederken basıncın düşmesinden dolayı ateş etmemesi yerine basıncın kontrol edilmesini sağladı. Aslında açığa çıkan güç o kadar fazlaydı ki takip eden modellerde güvenlik endişelerinden dolayı güç azaltıldı.  Sayısız yeni özellikler eklendi ama 2002 yılında Larami Şirketi Hasbro Şirketi tarafından satın alındı. Hasbro Su tabancalarını yeni bir seviyeye taşıdı ve SoakerTagTM ürününü tanıttı. Sonraki aşama kullanıcılara yedek tüp taşıma imkânı sunan Max-Infusion Super Soaker ürünü oldu. Tabi Oozinator de geliştirildi, bu sayede zehirli olmayan hafif boyalı bir tutkal atabiliyordu.

2010 yılında SoakerWars ürünleri görülmeye başlandı, bu ürünlerde taktik raylar vardı ve eklentiler eklenebiliyordu. Johnson yeni Super Soaker®’ın yaratıcı yanında yer almaya devam etti ve oluşturduğu ürünleri kapsamlı bir şekilde üretime hazır hale getiren mühendis ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan bir ekibi var. En Son çıkan Super Soaker® www.amazon.com ‘dan satın alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here