Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?
pixabay

Günümüzde su tasarrufu önemi her geçen gün daha fazla artıyor. Doğal kaynakların dikkatli kullanılmasının gerekmesi ve bir de su faturalarındaki yükseliş vatandaşlara “su tasarrufu için ne yapmalıyız?” sorusunu düşündürtüyor. Aslına bakılırsa su tasarrufu önemi anlaşıldığında “su tasarrufu nasıl yapılır?” yanıtlarının uygulanması da elzem hale geliyor. Siz de su tasarrufu ile ilgili radikal adımlar atmak istiyorsanız önerilerimizi dikkate alabilir, faturalarınızı düşürürken doğal kaynakları dikkatli kullanmanın ayrıcalığı ile de tanışabilirsiniz.

Su Tasarrufu Nedir?

Su tasarruf sanılanın aksine suyu her zamankinden az değil, verimli kullanmaktır. Gereksiz yere su harcanmasının tam tersi bir anlama sahip olan su tasarrufu günümüzde tercihten ziyade bir zorunluluk halini almıştır. Enerji harcama maliyetlerinin düşmesine ve doğal kaynakların daha efektif kullanılmasına yarayan su tasarrufu 7’den 70’e herkesin dikkat etmesi gereken bir davranış biçimine dönüşmüştür.

Önerilen İçerik: Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir

Su Tasarrufu Önemi Nedir?

Dünyamızın %75’i sularla kaplıdır ve birçok canlının varlığını sürdürmesi için suya duyulan ihtiyaç hiç azalmamaktadır. Dünyada yaşayan insanların ve diğer tüm canlıların yaşam kaynağı olma özelliğini gösteren su, gelecek nesillerin daha kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için de en önemli gereksinimlerden biridir. Toprakların verimliliğinin korunması, salgın hastalıkların engellenmesi, bitkilerin varlığını sürdürebilmesi ve yaşamın devamlılığı için su tasarrufunun önemi fark edilmelidir. Su tasarrufu ve hayat arasındaki sıkı ilişki nedeniyle herkesin suyu verimli bir şekilde kullanma alışkanlığına sahip olması gerekir. Su tasarrufu bireysel hanelerde de endüstriyel faaliyetlerin sürdürüldüğü imalathanelerde de üretimin can damarı olan fabrikalarda da alışkanlık haline getirilmelidir.

Fabrikalarda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Sanayi kuruluşlarında ve endüstriyel işletmelerde su tasarrufu için yapılması gerekenler oldukça çeşitlidir. Suyun optimum oranda kullanılması, israfın engellenmesi ve atıkların değerlendirilmesi prensibine dayanan önlemler su tasarrufu sağlanabilmesi için elzem öneme sahiptir. Yapılan incelemeler fabrikaların ve endüstriyel işletmelerin %75’inde ciddi bir su tasarrufu potansiyeli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu aşamada görev hem yetkililerin hem de çalışanların konu ile ilgili bilinçlendirilmesine dönüşmektedir.

Fabrikalarda su tasarrufu yapılabilmesi için üst yönetimin su tasarrufuna önem vermesi, bu konuda bilinç aşılaması ve denetleyici faaliyetlerini sıklaştırması gerekir. Her işletmenin su yönetiminden sorumlu bir yetkilisinin bulunması ve bu yetkilinin düzenli olarak yönetime rapor vermesi su tasarrufunu sağlam temellere bağlar. Su tasarrufu yapılabilmesi için bir diğer adım da işletmenin su harcamalarının analizinin yapılmasıdır. Tasarımlarında yeşil tasarım tercih edilen, tesis içerisinde bulunan buhar tesisatlarında kaçakların önlendiği, su arıtma sistemlerinin geliştirildiği, su geri kazanım oranlarının artırıldığı, çevre dostu kaynakların kullanıldığı, kimyasal kullanım oranının düşürüldüğü, arıtılmış suların yeniden kullanıldığı, susuz çalışan teknolojilerin tercih edildiği fabrikalarda su tasarrufu konusunda büyük bir adım atılabilir. Böylelikle su tasarrufu kimya ve diğer sektörlerde daha rahat bir şekilde yapılabilir.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İşletmeler kadar hanelerde yapılan su tasarrufunun da çevre için çok önemli olduğu bilinmektedir. Su tasarrufu konusunda bireyler üzerlerine düşen görevi ve sorumlulukları yerine getirdiklerinde çevreye olumlu katkıda bulunabilirler. Siz de su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve su faturalarınızın düşmesi için adım atmak istiyorsanız su tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde sıraladığımız önerileri hayata geçirebilirsiniz:

  • Hanelerin tesisatları kontrol ettirilmeli, su kaçaklarının olup olmadığından emin olunmalıdır.
  • Ev temizliği yapılırken ek durulama işlemine gerek kalmaması için çok kimyasal kullanılmamalıdır.
  • Eller sabunlanırken, diş fırçalanırken ve hatta banyo yapılırken su gereksiz yere akıtılmamalıdır.
  • Çamaşırlar ve bulaşıklar mümkünse makinelerde yıkanmalıdır. Çamaşırlar ve bulaşıklar birikmeden makineler çalıştırılmamalıdır.
  • Evlerdeki musluklarda damlatma sorunu varsa tamir edilmelidir.
  • Bahçe sulaması sırasında damla sulama sistemlerine başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here