Sudaki zehirli metali toplayan ‘kumaş’ üretildi

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü ile Japon Atom Enerjisi Ajansı’nın birlikte yürüttüğü araştırma projesinde üretilen “kumaş”, sudaki arsenik, uranyum, nitrat gibi zehirli metalleri topluyor.
Türk ve Japon araştırmacılar, sudaki arsenik ve sülfat gibi zehirli metalleri toplayan “sentetik kumaş” geliştirdi.Araştırmada, radyasyonla ışınlanan “kumaşlar”, hedeflenen metali suya kimyasal madde bırakmadan “kıska甝 gibi yakalıyor. Toplanan metaller daha sonra laboratuvarda ayrıştırılıp kullanılabiliyor.
Araştırmacılar, hem suyu temizleyen hem de değerli metalleri geri kazandıran “çevreci kumaşın” patenti için Japon Patent Enstitüsü’ne başvurdu.
METALİ “KISKAÇ” GİBİ ÇEKİP ALIYOR
Projenin Türk ortağı Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olgun Güven, proje hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Güven, Japon bilim insanlarıyla 6 yıldır yürüttükleri projenin temelinde, literatürde “iyon değişimi” şeklinde bilinen sistemin yer aldığını belirtti. Güven, araştırmada plastik türleri arasında yer alan polietilenden üretilen “dokumasız sentetik kumaş” türünü kullandıklarını anlattı. Bu kumaşa toplamak istedikleri metale duyarlı malzemeyi radyasyonla ışınladıklarını kaydeden Güven, hazırladıkları kumaşların deniz ve atık sulara bırakıldığında kısa sürede hedeflenen metali “kıska甝 gibi topladığını bildirdi. Güven, “Kullandığımız, en ucuz plastik malzeme polietilenden üretilen dokumasız sentetik kumaş. Bu kumaşlara seçimli davranabilen yapıları, yani toplanacak metale duyarlı malzemeyi radyasyonla ışınlıyoruz. Bu şekilde de tek bir metale hedefleniyor ve çekip alıyoruz” diye konuştu.

DAYANIKLI KUMAŞLAR, DEFALARCA KULLANILABİLİYOR
Güven, Japonya’da denizde pilot düzeyde yürütülen projenin, Türkiye’de laboratuvar ortamında sürdürüldüğünü anlattı.
Projenin bilim dünyasında ses getirdiğini ifade eden Güven, Japon ortaklarıyla Japon Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını bildirdi. Güven, şunları söyledi:
“Sülfat, nitrat ve klorür gibi bir çok grubu içinde barındıran baraj veya deniz suyu ile atık sulardaki zararlı metalleri toplayan bu sistem, seçimli davranabilen bir sistemdir. En önemli özellikleri, metal toplarken herhangi bir kimyasal madde salmaması ve kumaştaki metallerin sonradan ayrıştırılıp kullanılabilmesidir. Hem suyu temizliyor hem de değerli metalleri sonradan ayrıştırma şansı tanıyor. Diğer taraftan bu kumaşlar dayanıklı olduğu için tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu nedenle de oldukça düşük maliyetliler.”
Güven, kumaşı sudaki her tür metal için modelleyebildiklerini belirterek, “Şu sıralar altın çıkarma sırasında kirlenen sulardaki siyanürü toplamak için çalışıyoruz. Bunda da başarılı olacağız” dedi.(NTV)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here