Süper Fikir Elektrikli otoya şarj eden branda

Endüstriyel tasarımcı Hakan Gürsu‘nun V-Tent adını verdiği sistemle elektrikli araçların şarj sorununa önemli bir çözüm getiriyor. Sistem özellikle şehirlerarası yolculuk yapan araçlar için büyük kolaylık sağlıyor. Portatif özellikleri sayesinde ürünün taşınması da kurulması da oldukça pratik. Bireysel kullanıma ygun olan V-Tent, toplu kullanıma ve bu alanda yeni yatırımlara da imkân tanıyor.

Tasarım firması Designnobis, dünyanın ilk güneş enerjili araç brandasını geliştirdi. Elektrikli otolar için geliştirilen sistem, güneşten elektrik üreterek aracı şarj ediyor. Esnek panellere sahip brandaya dev firmalar talip oldu. Dünya otomobil devleri, geleceğin elektrikli araçlarını tasarlamak için yarışırken, şarj konusu bu alandaki en büyük soru işareti olmaya devam ediyor. Dünya devlerinin kafa yorduğu şarj konusunda en farklı ve pratik fikir bir Türk firmasından geldi. ODTÜ’lü tasarım ekibi Desingnobis, V-Tent adı verilen dünyanın ilk güneş enerjili araç brandasını geliştirerek dikkatleri üzerine çekti. Elektrikli otomobiller için geliştirilen branda, güneş enerjisinden elektrik üreterek park halindeki aracı şarj edebiliyor. Bir battaniye esnekliğine sahip olan brandanın içinde fotovoltaik akım hücreleri bulunuyor. Bu sayede sistem çok daha pratik şekilde kurulabiliyor.

V-Tent
V-Tent

Başında Hakan Gürsu’nun bulunduğu ekibin icadı “Dünya Çevre Oscarları” olarak bilinen ABD’deki “Green Dot Awards“ta ödüle layık görüldü. Ekibin tasarımı, geri dönüşüm, atık malzeme kullanımı ve sürdürülebilir enerji gibi alanlarda en parlak fikirler arasında değerlendirildi. Kore’den Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanından üretim teklifli aldıklarını söyleyen Gürsu, “Güneş enerjisinin otomotiv sektöründe kullanılması konusunda çok sayıda proje üzerinde çalışıyoruz” dedi.

1 YORUM

  1. Elektrikli oto icin amma da kafa yordunuz.Yok brandaydi,yok hizli sarjdi.Bu araba akûyle hareket etti.Okuduguma göre 130 surat yapabılıyor.Araba hareket ederken zaten elektirk ûretir.Ûrettigi elektirigi akuye depolayin, hem hareket etsn, hem sarj etsin.Olmaz mi yani.Bence olur.Dônen tekeröer enerji uretecek, bunu yine sarja baglayin.Branda fikirini pek sevmedim.Kullanimi pratik degil.Selamlar….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here