Sürücüsüz Araç Şampiyonası Yapılacak

Gelişen sürücüsüz araç teknolojilerinin tanıtılması ve bu araçların neler yapabileceğinin kanıtlanması amacıyla yakın gelecekte sürücüsüz araç şampiyonası yapılması planlanıyor.

surucusuz-arac-sampiyonasi

Formula E tarafından yapılan açıklamada 2016 yılından itibaren sürücüsüz, yapay zeka ile kontrol edilecek araçlar arasında şampiyona düzenleneceği belirtildi.

Sürücüsüz araç teknolojileri şu sıralar tüm araba üreticileri ve geliştiricilerinin dikkatini çekiyor. Kablosuz iletişimin oldukça yaygın ve kolay kullanıma ulaşması ile yapay zeka araçlarının da kullanılması kolaylaşmış durumda.

Kinetik ile ortak olarak düzenlenecek şampiyona dünyanın ilk sürücüsüz araç şampiyonası olacak. 2016/17 sezonunda 10 farklı takımın aynı basit sürücüsüz araçları kullanarak yapacağı yarışta takımların kendilerine ait yapay zekaları geliştirmesi ve araçları bu yapay zekaya emanet ederek yarışmaları gerekiyor. Dünyanın belli başlı şehirlerinde Formula E tarafından kurulacak pistlerde yapılacak yarışlar sürücüsüz araç teknolojisinin ne duruma geldiğinin kanıtlanması, sürücüsüz araç kullanmak amacıyla geliştirilecek yapay zekaların gelişimine katkıda bulunulması amacı ile şmapiyona düzenleniyor. Detaylı bilgi için roborace.com adresini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here